• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kinezi "sakriju" tri miliona beba godišnje

Kinezi svake godine "sakriju" oko tri miliona novorođenih beba kako bi zaobišli zvaničnu politiku prema kojoj bračni parovi smeju da imaju samo jedno dete, pokazalo je nedavno istraživanje.

Kineska vlada je uvela ovu meru u pokušaju da zaustavi rast najbrojnijeg stanovništva na svetu. Vlasti se trude da kontrolišu svaku trudnoću, a zvaničnici za porodično planiranje imaju ovlašćenje da primoraju žene na abortus i sterilizaciju, kao i da nadgledaju njihovu kontracepciju.

Politika jednog deteta se ne primenjuje na sve Kineze. Bračnim parovima na selu dozvoljeno je da imaju drugo dete ukoliko je prvo devojčica. Dvoje dece mogu da imaju i supružnici ukoliko su oboje jedinci.

Kazne za one koji prekrše zakon mogu biti drastične. Zaposleni u državnim firmama mogu da izgube posao, a drugi da budu kažnjeni visokim novčanim iznosima ili rušenjem kuća. Moguća je i kazna zatvora.

Međutim, sve je veći broj Kineza, naročito onih imućnijih, koji su spremni da rizikuju i prekrše zakon kako bi imali više dece, pokazalo je istraživanje demografa Lianga Džongtanga koje prenosi londonski "Telegraf".

Analizirajući podatke popisa, Liang je otkrio neka neslaganja.

"Popisom iz 1990. utvrđeno je da je te godine bilo 23 miliona rođenja. Deset godina kasnije, registrovano je 26 miliona desetogodišnjaka, što je povećanje od tri miliona", kazao je on.

"Normalno bi bilo očekivati manji broj desetogodišnjaka zbog smrtnosti odojčadi", dodao je kineski demograf.

Rezultati do kojih je on došao upućuju na zaključak da politika jednog deteta možda i neće imati negativne posledice kakve mnogi danas predviđaju.

Prema zvaničnim kineskim podacima, tradicionalna želja Kineza da imaju sina, u kombinaciji sa politikom jednog deteta preti da do 2020. dovede do "viška" od 30 miliona muškaraca, budući da mnogi parovi pribegavaju ultrazvuku kako bi bili sigurni da će beba biti dečak.

Zvaničnici su upozorili da bi ta tri miliona frustriranih muškaraca, u nemogućnosti da sebi nađu suprugu, izazvali nestabilnost u kineskom društvu, dovodeći do naglog porasta prostitucije i nasilja.

Liang, međutim, smatra da ovi statistički podaci ne odražavaju pravu sliku. Umesto na pobačaj ženskog fetusa, bračni parovi se odlučuju da zadrže devojčice, ali ih jednostavno ne registruju.

"Najčešće se dešava da roditelji ne prijavljuju kćerke prilikom rođenja već čekaju da one napune šest ili sedam godina, kada lokalne vlasti izgube interesovanje za njih", objasnio je Liang.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image