Nijedna promena u tajnim službama nije obična, a posebno ne kada je u pitanju iznenadna smena general-pukovnika Eduarda Černovolceva, bivšeg šefa Naučno-tehničke službe (NTS) FSB, ruske tajne službe koja je naslednica legendarni KGB. Černovolcev nije bio neka vrsta birokrate, već špijunski šef koji je rukovodio Institutom forenzičkih nauka FSB (NII-2 FSB), koji razvija otrove i čiji su zaposleni povezani sa trovanjem glavnog Putinovog protivnika, opozicionog političara Alekseja Navaljnog, ali i pisca Dmitrija Bikova i novinara i političara Vladimir Kara-Murza, kao i drugih kritičara Kremlja.
Zvanični razlog za generalovu ostavku je starosna granica za odlazak u penziju, što je prilično neubedljivo jer, prema dostupnim informacijama, ima 52 godine. Međutim, istraživački portal Insajder, pozivajući se na svoje izvore u ruskoj specijalnoj službi, tvrdi da je Černovcev mogao biti smenjen jer je Kremlj bio nezadovoljan curenjem informacija iz resora pod njegovom kontrolom.
"Pre dve godine Eduard Vladimirovič se zakleo rukovodstvu zemlje da će blokirati sve kanale curenja podataka. Ali u našem sistemu koji curi, to je praktično nemoguće", rekao je jedan od sagovornika Insajdera. Istovremeno, drugi izvor je rekao da je general-potpukovnik "duboko žalio zbog izbijanja rata u Ukrajini i više puta je u društvu svojih prijatelja rekao da je sve otišlo predaleko". Insajder piše da su, pored FSB NII-2, Černovolcevu bili potčinjeni 8. centar FSB (zaštita informacija), Centar za specijalnu opremu FSB i Uprava za specijalne komunikacije FSB.
Proizvođač modernih otrova
A Telegram portal RBC je izvestio o ostavci Černovolceva, pozivajući se na izvore u ruskoj obaveštajnoj zajednici. Publikacija je pisala da je vodio službu koja se bavila "naučnim istraživanjem i tehničkim testiranjem", što je eufemizam za proizvodnju modernih otrova. Najpoznatija afera u koju je umešan Eduard Černovolcev bilo je trovanje političara Alekseja Navaljnog, koje se dogodilo u avgustu 2020.
Prema istraživačkim novinarima, iza trovanja bi mogla da stoji grupa operativaca FSB, uključujući radnike Instituta za sudsku medicinu FSB Alekseja Aleksandrova, Ivana Osipova, Vladimira Panjajeva i Konstantina Kudrjavceva. Navaljni nije prva osoba za koju se veruje da je povređena od strane ruskih vlasti. Tu su i Boris Njemcov, Sergej Srkipalj, Aleksandar Litvinjenko, Jemeljan Gebrev, Vladimir Kara-Murza Mlađi, Petar Verzilov, Zelimkan Hangošvili, a ovo je samo deo spiska onih na koje je, uspešno ili ne, u poslednjem dve decenije.
O Černvolcevu ima vrlo malo podataka. Tako je saopšteno da su ga inspektori saobraćajne policije dva puta uhvatili dok je vozio pijan. Prvi put 2002. godine, kada je bio priključen vojnoj jedinici 31568 u Reutovu kod Moskve, a drugi put kada je već bio general FSB.
On je odbio da se podvrgne lekarskom pregledu i protiv njega je pokrenut upravni postupak koji je pregledao moskovski garnizonski sud. Po pravilu, u takvim slučajevima sudije odlučuju u korist inspektora saobraćajne policije, ali je vojni sudija Dmitrij Kortovenkov prekinuo upravni spor "zbog nepostojanja administrativnog prekršaja".
Černovolcev je verovatno pokušao da likvidira Navaljnog po nalogu Vladimira Putina. 20. avgusta 2020. Aleksej Navaljni se srušio na letu između Tomska u Sibiru i Moskve. Dva dana kasnije, dok je još bio u komi, prebačen je na lečenje na Univerzitetsku kliniku Šarite u Berlinu. Prema tri evropske laboratorije, čije je rezultate analize potvrdila Organizacija za zabranu hemijskog oružja (OPCV), Navaljni je otrovan nervnim agensom iz grupe Novičok koji je razvijen u Sovjetskom Savezu.
Američka mreža Si-En-En je u decembru 2020. objavila veliki istraživački članak u saradnji sa istraživačkim novinarima Bellingcat-a, koji je detaljno razotkrio načine na koje ruske tajne službe truju svoje političke protivnike i na koje su pripadnici elitnog odeljenja odgovornog za eliminisanje protivnika sa učestvuje hemijsko oružje.
Istraga Bellingcat-a i CNN-a pronašla je dokaze da su agenti FSB-a specijalizovani za otrove, njih najmanje deset, pratili Navaljnog više od tri godine. Navaljni se kasnije prijateljski vratio u Rusiju, a Putinovo pravosuđe ga je osudilo na devet godina zatvora, koju uglavnom služi u samici.
(MONDO)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Zvezda pokazala Evropi da joj je mesto u plej-ofu: Kad imaš igrača koji može sve, pobede se i najbolji!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
Šta čeka Zvezdu i Partizan u Evroligi? Jedan grad može da bude prekretnica sezone, tamo "večiti" idu prvo!
Crvena zvezda se vratila u plej-of zonu: Pogledajte tabelu Evrolige posle velike pobede u Areni!