Kina je u pregovorima sa kompanijom Fajzer kako bi obezbedila licencu koja će domaćim proizvođačima lekova u toj zemlji omogućiti da proizvode i distribuiraju generičku verziju antivirusnog leka za COVID-19 rekla su tri izvora Rojtersu. Kineski regulator za medicinske proizvode - Nacionalna administracija za medicinske proizvode (NMPA) - vodi razgovore sa Fajzerom od kraja prošlog meseca, rekao je jedan od izvora koji je upućen u ceo događaj, navodi Rojters.

Peking želi da finalizuje uslove ugovora o licenciranju pre Lunarne Nove godine koja počinje 22. januara, naveo je izvor.

Kineske bolnice su pod intenzivnim pritiskom nakon što je vlada naglo odustala od politike „nula-COVID“ prošlog meseca, što je dovelo do porasta broja infekcija. Nagli talas zaraza širom zemlje preplavio je bolnice, ispraznio apoteke od lekova i izazvao međunarodnu uzbunu. Paxlovid, za koji je u kliničkom ispitivanju utvrđeno da je smanjio hospitalizacije visokorizičnih pacijenata za oko 90%, veoma je tražen jer mnogi Kinezi pokušavaju da nabave lek u inostranstvu i da ga isporuče u Kinu. Peking je u velikoj meri odbijao zapadne vakcine i tretmane. Tretman Paxlovidom je jedan od retkih stranih koje je rukovodstvo Kine odobrilo.

U februaru prošle godine, Kina je odobrila lek Paxlovid, koji je trebalo da bude uglavnom dostupan preko bolnica, za lečenje visokorizičnih pacijenata u nekoliko provincija. Fajzer je prošlog meseca postigao dogovor o izvozu Paxlovida u Kinu preko lokalne kompanije kako bi lek učinio dostupnijim. NMPA i Kancelarija za informisanje Državnog saveta, koja se bavi medijskim upitima za vladu, nisu odgovorili na Rojtersove zahteve za komentar.

Portparol kompanije Fajzer rekao je da kompanija aktivno sarađuje sa kineskim vlastima i svim zainteresovanim stranama kako bi obezbedila adekvatnu nabavku Paxlovida u Kini. Svi izvori su odbili da budu identifikovani jer nisu ovlašćeni da razgovaraju sa medijima. NMPA je održala sastanak sa nekoliko kineskih proizvođača lekova krajem decembra kako bi razgovarali o pripremama potrebnim za pravljenje generičke verzije Paxlovida u nadi da će moći da obezbedi licencu u bliskoj budućnosti, rekla su dva izvora.

U februaru stigao u Srbiju

Podsećanja radi, u Srbiju je početkom februara ove godine stigao prvi kontingent leka protiv korona virusa "Paxlovid“, koji je do tada od evropskih zemalja dobila još samo Velika Britanija, i to deset dana nakon što je Evropska agencija za medicinu (EMA) odobrila njegovu upotrebu i promet.

"Lek Paxlovid je antivirusni lek koji sadrži dve komponente ritonavir i nirmatrelvir i namenjen je za oralnu upotrebu. Indikovan je za tretman kovid-19 infekcije, kod odraslih, koji ne zahtevaju dodatni kiseonik i koji imaju povećan rizik progresije u tešku formu bolesti. Sa primenom leka preporučljivo je započeti u okviru prvih pet dana od pojave simptoma“, navodi se u saopštenju.

Ministarstvo podseća da je Srbija krajem prošle godine, među prvima, zajedno sa SAD i Velikom Britanijom potpisala ugovor sa predstavnicima kompanije Fajzer o nabavci „najboljeg leka protiv korona virusa, koji smanjuje rizik od hospitalizacije i teških oblika bolesti kod pacijenata i do 89 odsto“.

(MONDO)