• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SAD: Za piramidalnu šemu 50 godina zatvora

Bivši američki advokat Skot Rotštajn osuđen je danas na veliku kaznu zatvora zbog investicione prevare kojom je svoje klijente "olakšao" za više od milijardu dolara.

Rotštajn je na sudu u Fort Loderdeljlu, u saveznoj državi Florida, na početku suđenja, u januaru, priznao krivicu, prenele su agencije.

Pretilo mu je do 100 godina zatvora, ali je njegov advokat zatražio najviše 30. Tužilaštvo je predložilo 40, ali sudija nije bio naklonjen opruženom.

Rotštajn (47) je u oktobru, pošto je njegova prevara razotkrivena, pobegao u Maroko, jer ta zemlja nema ugovor o izručenju sa SAD. Dobrovoljno se vratio na Floridu početkom novembra i u zatvoru je od decembra, kada se predao agentima FBI.

Suđeno mu je na osnovu zakona koji se obično primenjuje na suđenjima vođama organizovanog kriminala.

Novinari Rotštajna svrstavaju u red velikih američkih prevaranata, među kojima je najveći, Bernard Madof, osuđen na zatvorsku kaznu od 150 godina, pošto je priznao krivicu za prevaru vrednu 65 milijardi dolara.

Prema sudskim dokumentima, Rotštajn je, zajedno sa zaverenicima, organizovao 1,2 milijarde dolara vrednu prevaru, u okviru koje je lažnim bankarskim dokumentima privlačio investitore, istovremeno potplaćujući visokorangirane policijske službenike kako bi oni "okrenuli glavu".

Ljubitelj "tompusa" Rotštajn, koji je često donirao novac za političke kampanje i fotografisao se sa lokalnim političarima, živeo je raskalašno, u raskošnim vilama i posedovao čitavu "flotu" skupih sportskih automobila. Koristio je tako stečene veze da privuče bogate investitore da ulažu u njegove kompanije i fondove.

Prema optužnici, njegove prevare, koje su se uglavnom odnosile na prodaju akcija nepostojećih kompanija, trajale su najmanje od 2005. godine, a bile su organizovane po "piramidalnoj šemi", u kojoj se novcem novih investitora plaćaju tobožnje dividende starim.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image