Ceo svet budno prati putem medija i društvenih mreža dešavanja iz Turske koja je danas doživela nezapamćeni teror od strane majke prirode. Rano jutros u Turskoj su bila dva zemljotresa jačine 7,8 i 6,7 stepeni Rihterove skale. Oko 17.30 desio se novi zemljotres jačine 5,5 Rihterove skale, a u istoriji civilizacije pamte se pet zemljotresa koja su bila, verovali ili ne, brutalniji i razorniji od onih koji su danas pogodili Tursku.
Zemljotresi spadaju u jednu od najtežih prirodnih katastrofa. Najjači zemljotresi ikada su zemljotres u Čileu 1960. godine (9,5 stepeni Rihterove skale), na Aljasci 1964. godine (9,2 stepeni Rihterove skale), na Sumatri 2004. godine (9,2 stepeni Rihterove skale), na Kamčatki 1952. godine (9 stepeni Rihterove skale) i u Japanu 2011. godine (9 stepeni Rihterove skale).
Zemljotres u Čileu 1960. godine
Najrazorniji zemljotres u istoriji se desio 22. maja 1960. godine u Čileu. Njegova magnituda iznosila je 9,5 stepeni Rihterove skale. Ovaj zemljotres formirao je cunami visine 25 metara koji je zahvatio obale južnog Čilea. Talasi visine 25 metara nisu tada pogodili samo Čiče već i Havaje, Novi Zeland, Australiju, Filipine i Japan, a tri dana nakon zemljotresa, došlo je i do erupcije vulkana u Čileu.
Zemljotres na Aljasci 1964. godine
Drugi zemljotres po snazi desio se 27. marta 1964. godine na Aljasci. Njegova magnituda iznosila je 9,2 RIhterove skale. Najviše je bio pogođen grad Ankoraž. Zemljotres na Aljasci prouzrokovao je cunami koji je bio viši od 60 metara i pogodio je obale Aljaske, dok je nešto manji cunami završio na obalama Kanade.
Zemljotres na Sumatri 2004. godine
Zemljotres na Sumatri desio se 26. decembra 2004. godine u Indijskom okeanu. Njegova magnituda iznosila je između 9,1 i 9,3 Rihterove skale. Formiran je bio cunami visine od oko 30 metara koji je završio na obalama Indijskog okeana. Žestoko su bila pogođena obalska mesta na Tajlandu, Indoneziji, Šri Lanci i Maldivima.
Zemljotres na Kamčatki 2011. godine
Zemljotres na Kamčatki dogodio se 4. novembra 1952. godine. Njegova magnituda iznosila je 9 stepeni Rihterove skale. Nastao je veliki cunami koji je pogodio Novi Zeland, Aljasku i Čile.
Zemljotres u Japanu 2011. godine
Zemljotres u Japanu dogodio se 11. marta 2011. godine. Njegova magnituda iznosila je 9 stepeni Rihterove skale. Tada je oštećena nuklearna elektrana Fukušima zbog čega je došlo do povećanja radijacije za čak 1.000 puta! Zbog toga je moralo da se evakuiše celo područje u radijusu od 25 kilometara, a cunami koji se formirao bio je visok 30 metara.
(MONDO)
Zvezda pokazala Evropi da joj je mesto u plej-ofu: Kad imaš igrača koji može sve, pobede se i najbolji!
Šta čeka Zvezdu i Partizan u Evroligi? Jedan grad može da bude prekretnica sezone, tamo "večiti" idu prvo!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
Partizanovog igrača čeka duža pauza: Mijailović otkrio detalje o povredi košarkaša!
Željko učio igrače kako da promaše slobodno bacanje: Uzeo loptu, šutnuo i okrenuo se ka Amerikancu (video)