Ruska Federacija je jedna od vodećih nuklearnih država u svetu. Prema "Osnovama državne politike Ruske Federacije u oblastni nuklearnog obuzdavanja", Rusija nuklearno oružje razmatra isključivo kao sredstvo obuzdavanja čija upotreba predstavlja krajnju i iznuđenu meru, prenosi "Sputnjik". Tačan broj jedinica nuklearne municije kojom Rusija raspolaže predstavlja državnu tajnu.

Prema podacima koje je objavio Stokholmski međunarodni insitut za istaživanje problema mira, prema stanju od januara 2022. godine, Rusija je posedovala 5.977 nuklearnih bojevih glava, uključujući 1.588 raspoređenih na borbeno gotove nosače i 2.889 nuklearnih bojevih glava koje su u konzerviranom stanju. Ostale su u rezervi, na dugotrajnom čuvanju, ili se pripremaju za preradu nakon isteka roka predviđenog za njihovu eksploataciju. U naoružanju Raketnih strateških snaga Rusije postoji pet tipova interkontinentalnih balističkih raketa: RS-24 "Jars“ (po klasifikaciji NATO-a – SS-29), R-36M "Satana” (po klasifikaciji NATO-a – SS-18), RT-2PM2 "Topolj-M“ (po klasifikaciji NATO-a – SS-27), RS-28 "Sarmat” (po klasifikaciji NATO-a – SS-28) i "Avangard“ (po klasifikaciji NATO-a – SS-19). Ruski ministar odbrane, Sergej Šojgu, izjavio je da savremeno naoružanje i tehnika čine 89,1 odsto nuklearne trijade Rusije.

Da podsetimo, predsednik Rusije Vladimir Putin obratio se na Federalnoj skupštini, a tim povodom saopštio je da se Rusija povlači iz START sporazuma sa Sjedinjenim Američkim Državama. Rusija se na to odlučila jer prema njihovim informacijama, Vašington namerava da izvrši testiranje nuklearnog oružja.

Šta je START?

START je skraćenica od “Strategic Arms Reduction Treaty”, odnosno Ugovor o smanjenju strateškog naoružanja. To je bio sporazum o smanjivanju i ograničavanju strateškog, ofanzivnog naoružanja, odnosno oružanih sistema i raketa dugog dometa, odnosno nosača nuklearnih bojevih glava. START II je zahtevao deaktiviranje svih interkontinentalnih raketa sa više bojevih glava. Osim toga, Sjedinjene Američke Države i Rusija su dogovorile do 2003. godine smanjenje strateških nuklearnih bojevih glava na maksimalno 3.000 do 3.500 po zemlji.

Zapravo, Novi START je jedini preostali bilateralni sporazum o nuklearnom razoružanju između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije. Bivši redsednik Donald Tramp istupio je 2019. iz dela sporazuma o Zabrani korišćenja kopnenih raketa srednjeg dometa i 2020. raskinuo “Sporazum o otvorenom nebu“, koji je dozvoljavao međusobne izviđačke letove kao meru izgradnje poverenja.

MONDO redakcija informacije o sukobu u Ukrajini prenosi u skladu sa dužnom novinarskom pažnjom, koristeći izvore koji se oslanjaju na dugogodišnji kredibilitet kada je u pitanju istinitost informacija koje objavljuju. Svesni smo činjenice da se u informacije o ratu često umeša i propaganda, naročito kada su manje relevantni izvori u pitanju. Zbog toga pozivamo vas, naše čitaoce, da nam skrenete pažnju ukoliko primetite netačnu informaciju, kako bismo ispravili nenamerne greške. Pišite nam na redakcija@mondo.rs.

(MONDO/Sputnjik)