Portparol kineskog ministarstva javne bezbednosti Vu Heping rekao je da su napadi planirani za prošlu godinu, kada se dugotrajna napetost između Ujgura i Kineza 5. jula pretvorila u krvave sukobe u regionalnoj prestonici Urumčiju.

U sukobima za koje zvanični Peking tvrdi da su plod zavere ujgurskih aktivista iz inostranstva poginulo je skoro 200 ljudi.

Vu je rekao da je uhapšeno više od 10 članova bande "tvrdog jezgra terorista" povezanih sa islamističkim pokretom Istočni Turkestan, zabranjenom terorističkom organizacijom koja se zalaže za nezavisnost Sinđanga.

Među uhapšenima su i vođe grupe, koji su, po Vuovim rečima, izveli napade za vreme održavanja Olimpijskih igara u Pekingu 2008, a kasnije putovali po zemlji propovedajući verski ekstremizam, vrbujući nove članove i prikupljajući sredstva.

Vu je dodao da je ta banda imala različite vrste bombi, noževe i drugo oružje i planirala napade u gradovima na jugu Sinđanga između jula i oktobra 2009. godine.

Zavera je otkrivena, a članovi organizacije pobegli su u druge delove Kine i u inostranstvo.

Iako nije precizirao u koje zemlje su pobegli, Vu je rekao da su trojica uhapšenih bili u grupi koja je u Kinu deportovana u decembru.

U decembru je, napominje AP, Kambodža vratila u Kinu 20 Ujgura koji su ilegalno ušli u tu zemlju.

Nije rečeno kada su Ujguri uhapšeni, kao ni zašto je to objavljeno sada, iako se približava prva godišnjica sukoba.

Ujgurski aktivista iz inostranstva Dilsat Rasit ocenio je da su hapšenja objavljena u ovom trenutku s namerom da se u međunarodnoj javnosti ujgursko pitanje poveže s terorizmom.

Peking je izneo "jednostrane optužbe", a nedostatak transparentnosti nameće pitanja o istrazi i dokazima, pa i mogućnost da su svedočenja iznuđena mučenjem, dodao je Rasit.

"Kina celokupno ujgursko pitanje vezuje za islamski pokret Istočnog Turkestana, iako niko ne zna šta je ta grupa ni gde se nalazi", rekao je Rasit.

(Beta-AP)