Kineski šef Si Đinping doputovao je u trodnevnu posetu Moskvi. Snimak srdačnog rukovanja Sija i domaćina Putina obišao je svet. Si je prvi strani lider koji se sastao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom otkako je Međunarodni krivični sud (MKS) izdao nalog za njegovo hapšenje zbog deportacije ukrajinske dece tokom invazije.

Moskva je nalog nazvala "očigledno neprijateljskim činom“, a Peking je rekao da nalog za hapšenje odražava dvostruke standarde. Rusija predstavlja posetu Sija, prvu otkako je ranije ovog meseca obezbedio istorijski treći mandat na mestu lidera Kine, kao dokaz da ona ima moćnog prijatelja spremnog da stane uz nju u opoziciji sa Zapadom, koji ona optužuje da pokušava da izoluje i porazi Moskva.

Predlog za mir od 12 tačaka

Dvojica lidera su se tokom popodnevnog sastanka u Kremlju pozdravili kao "dragi prijatelji“.Putin je rekao da će Rusija razmotriti kineski plan za mir u Ukrajini od 12 tačaka. Uvek smo spremni za razgovor“, rekao je Putin. Kina je ranije najavila predlog od 12 tačaka za okončanje rata u Ukrajini, ali je istovremeno ojačala odnose sa Moskvom.

Peking je više puta odbacio zapadne optužbe da planira da naoruža Rusiju, dok je jasno stavio do znanja da želi bližu energetsku saradnju sa Rusijom nakon povećanja uvoza ruskog uglja, gasa i nafte."Dve strane kontinuirano jačaju međusobno političko poverenje, stvarajući novu paradigmu odnosa između velikih sila“, napisao je Si u članku uoči svog putovanja u Rusiju.

Problemi sa kineskim planom

Kinezi su svoj mirovni plan objavili na godišnjicu ruske invazije. Plan je zapravo spisak dobrih želja bez konkretnih predloga rešenja i akcija. Kineski plan ne kaže eksplicitno da Rusija mora da se povuče iz Ukrajine, za šta Ukrajina insistira da je preduslov za bilo kakve razgovore. Umesto toga, govori se o "poštovanju suvereniteta svih zemalja“, dodajući da "sve strane moraju ostati racionalne i uzdržane“ i "postepeno deeskalirati situaciju“.

Takođe, planom se kritikuju sankcije, što je protumačeno kao žestoka kritika Zapada. Veoma je interesantno i da Kinezi u svom planu izbegavaju termin "rat“, što Rusi rade već godinu dana. I danas se za njih u Ukrajini zvanično odvija "specijalna vojna operacija“.

Si je pohvalio Putina

Vojni orkestar i topla dobrodošlica su čekali Sija u Moskvi. Zauzvrat je pohvalio Putina. "Zahvaljujući vašem snažnom rukovodstvu, Rusija je poslednjih godina ostvarila značajan napredak u postizanju prosperiteta zemlje“, rekao je Si. "Siguran sam da će vas ruski narod snažno podržati u vašim dobrim nastojanjima.

Signalne poruke i želje u trenutku kada Međunarodni krivični sud podigne optužnicu i nalog za hapšenje Putina. To znači da bi Putin mogao da bude uhapšen u 123 zemlje sveta. Ono što je važno jeste da Rusija i Kina nisu među njima.

Poruka iz Amerike

Američki državni sekretar Antoni Blinken rekao je da je sastanak kineskog predsednika Si Đinpinga sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Moskvi pokazao nameru Kine da obezbedi "diplomatsko pokriće“ za ruska "zverstva počinjena u Ukrajini“, a ne da ih osudi.

"To što predsednik Si putuje u Rusiju nekoliko dana nakon što je Međunarodni krivični sud izdao nalog za hapšenje predsednika Putina sugeriše da Kina ne oseća odgovornost da poziva Kremlj na odgovornost za zločine počinjene u Ukrajini i da bi radije da pruži diplomatske pokriće za Rusiju da nastavi da čini iste zločine“, rekao je Blinken.

Međutim, Blinken je rekao da su "elementi" kineskog mirovnog predloga za rat u skladu sa naporima koje će SAD podržati. "Predlog Kine uključuje elemente koje smo dugo podržavali, kao što su osiguranje nuklearne bezbednosti, rešavanje humanitarne krize, zaštita civila i, zaista, prvi element poziva na podršku suverenitetu, nezavisnosti i teritorijalnom integritetu svih zemalja“, rekao je on.

Portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi pomenuo je veze Kine i Rusije. "Nijedna nacija na svetu, niti jedna, nema mrežu saveza i partnerstava koju imaju SAD“, rekao je on. On je pomenuo dogovore u vezi sa Ukrajinom i najnoviji paket pomoći. "To je moć američkog rukovodstva. A vi tu moć ne vidite od Rusije i Kine", rekao je on.

Dva značajna događaja

Sijeva poseta Putinu je sama po sebi veoma značajna, verovatno jedan od najvažnijih događaja od početka rata. Međutim, kao odgovor na ovaj događaj, Zapad je napravio i dva značajna poteza. Prvi je nalog za hapšenje Putina, koji je raspisan krajem prošle nedelje. Druga odluka je danas, i ona će imati ogromne posledice po rat u Ukrajini.

Članice Evropske unije planiraju da isporuče Ukrajini milion komada artiljerijske municije u narednih 12 meseci, rekle su diplomate EU u ponedeljak za dpa. Zemlje treba odmah da počnu da isporučuju municiju Ukrajini iz svojih postojećih zaliha. Osim toga, članice EU bi trebalo zajedno da nabave više granata od 155 mm u narednih šest meseci kako bi dugoročno pomogle Ukrajini. Za isporuku municije, zemlje članice treba da dobiju delimičnu nadoknadu iz fonda EU, koji je poslednjih meseci korišćen za finansiranje isporuka oružja Kijevu.

Prema postojećim planovima, predviđa se da će za slanje municije u Kijev biti na raspolaganju ukupno dve milijarde evra. Sporazum je zaključen zbog bojazni da bi Ukrajini relativno brzo mogla nedostajati značajna količina važnih vrsta municije.

Ministri spoljnih poslova EU odobrili su trofazni akcioni plan koji ima za cilj snabdevanje ukrajinskih snaga sa najmanje milion granata od 155 mm i popunu strateških zaliha zemalja EU, od kojih su neke skoro potpuno iscrpljene, saopštili su predstavnici pet delegacija.

Ukrajina: Što pre više artiljerijske municije

Sporazum je pozdravio šef ukrajinske diplomatije Dmitro Kuleba, koji je na sastanku učestvovao putem video-linka. "Što pre više artiljerijske municije za Ukrajinu. Ovo je bila glavna tema razgovora na današnjem Savetu za spoljne poslove EU“, tvitovao je Kuleba i dodao da će sporazum "ojačati sposobnosti ukrajinskih vojnih snaga na bojnom polju“.

Sporazum, koji će biti predstavljen liderima EU na samitu u četvrtak i petak, odgovor je na hitan apel ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog 9. marta. Milijardu evra koristiće se kao kompenzacija državama članicama za municiju koja će biti odneta iz njihovih skladišta po ceni od 1.000 do 1.300 evra po granati. Neki od njih danas koštaju 4.000 evra, objašnjeno je uz napomenu da cene rastu. Ugovorom je predviđena isporuka do 31. maja.

Druga milijarda biće iskorišćena za zajedničku nabavku granata od 155 mm namenjenih Ukrajini. Zaključivanje ugovora zakazano je za septembar sa ciljem da se rok isporuke smanji na 6 do 8 meseci. Cilj trećeg dela plana je povećanje proizvodnih kapaciteta desetak kompanija EU koje proizvode oružje kako bi se „popunile zalihe zemalja EU i nastavilo snabdevanje ukrajinskih snaga“.

Dve milijarde evra biće povučene iz Evropskog fonda za mir (EPF), vanbudžetskog finansijskog instrumenta Evropske unije, koji poboljšava sposobnost EU da deluje kao globalni pružalac bezbednosti.

Osnovan je u martu 2021. radi očuvanja mira, sprečavanja sukoba i jačanja međunarodne bezbednosti. Od početka rata, objekat se koristio za snabdevanje Ukrajine oružjem. Postignut je načelni dogovor o izdvajanju dodatnih sredstava u iznosu od 3,5 milijardi evra za dopunu Objekta, precizirali su diplomate.

Mnogo važnih događaja za nekoliko dana

Poslednjih dana primat imaju vesti vezane za diplomatske odnose i napore, kao i odnose među državama. Bitka za Bahmut i dalje traje. Šef Vagnera Prigožin saopštio je danas da njegove trupe drže 70 odsto grada. Ali isti Prigožin je pre nekoliko nedelja najavio pad Bahmuta, što se još nije dogodilo.

U međuvremenu je bila raspisana poternica za Putinom. Jasno je da su male šanse da se to zaista i dogodi, barem u bliskoj budućnosti. Nakon toga, šef Kine, zemlje koja mesecima priča o neutralnosti i trpi kritike da tajno podržava Rusiju, stigao je u Moskvu. Tamo je, u senci svega što se mesecima dešava u Ukrajini, pohvalio Putina i poželeo mu novi mandat.

Istovremeno, EU je dogovorila novi, ogroman paket oružane pomoći Ukrajini. Mir se pominje sporadično, gotovo učtivo. I posle danas je jasno da je mir veoma daleko. Koliko daleko? To verovatno niko ne zna, ni EU, ni Si, a verovatno ni sam Putin.

(MONDO)