• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Italija: Novinari podržali prisluškivanje

Italijanski novinari protestovali su danas u Rimu, Milanu i još 30 gradova protiv predloga zakona kojim se ograničava pravo policije da prisluškuje telefonske linije i uvode kazne za objavljivanje transkripata u medijima.

Više od 1.000 novinara i drugih protivnika predloženog zakona, za koji je premijer Silvio Berluskoni kazao da je "neophodan zbog zaštite privatnosti građana", okupilo se na trgu Navona u centru Rima u organizaciji Italijanske nacionalne novinske federacije (FNSI).

"Činimo sve što je u našoj moći da sprečimo usvajanje ovog lošeg zakona koji je opasan i za nas i za civilno društvo", rekao je predsednik FNSI Roberto Natale, javio je Rojters.

Proteste su podržale opozicione stranke i Evropska federacija novinara, a italijanski sindikat je za 9. jul najavio štrajk.

Opozicione stranke optužuju Berluskonija da pokušava da zataška korupciju zakonom kojim su predviđene mere koje ga štite od krivičnog gonjenja dok se nalazi na državnoj funkciji.

Tužioci su kazali da bi im novim zakonom bilo onemogućeno da obavljaju svoj posao, a američko ministarstvo pravde izrazilo je zabrinutost zbog njegovog uticaja na zajedničke istrage protiv organizovanog kriminala.

Senat je u junu usvojio zakon, a donji dom parlamenta izjašnjavaće se o njemu 29. jula.

Zakonom je predviđeno da sudije mogu narediti prusluškivanje samo ako imaju nepobitne dokaze da je zločin počinjen, a njihovu odluku bi morao da odobri panel od tri sudije.

Prisluškivanje bi moglo trajati najviše 75 dana, uz eventualna produženja od po tri dana.

Medijima bi bilo zabranjeno da objavljuju transkripte ili siže transkripata i ne bi smeli da izveštavaju o istragama sve dok se ne završe preliminarne istrage koje u sporom italijanskom pravosudnom sistemu mogu trajati i po nekoliko godina, naveo je Rojters.

Procenjuje se da je u Italiji prošle godine u okviru istraga prisluškivano oko 120.000 telefonskih linija.

Predlog zakona je mesecima čekao u skupštini, ali vlada je odlučila da pokrene postupak usvajanja kada su novine objavile transkripte iz istrage o korupciji prilikom sklapanja ugovora o javnim radovima koja je nanela veliku štetu Berluskonijevoj vladi.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image