• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

RUSKI ŠPIJUN IMAO VAŽAN ZADATAK U HAGU! Uhapšen sa lažnim pasošem, curile informacije o Americi - Brazil pod pritiskom?!

Autor Aleksandar Blagić

Sjedinjene Američke Države otkrile su detalje o navodnom ruskom špijunu, Sergeju Čerkasovu (37), koji je navodno pokušao da se infiltrira u Međunarodni krivični sud u Hagu.

 Ruski špijun hteo da se infiltrira u Hag da uništi dokaze o ratnim zločinima Izvor: SPUTINK/screenshot/youtube/United Nations

Sergej Čerkasov (37) je optužen u subotu da je navodni operativac ruske vojne obaveštajne agencije GRU i protiv njega je podignuta optužnica zbog navodnog pokušaja da se infiltrira u Međunarodni krivični sud u Hagu, piše britanski "Gardijan". On se godinama unazad predstavljao kao državljanin Brazila, Viktor Muler Fereira.

Čerkasov je ruski državljanin koji se trenutno nalazi u pritvoru u Brazilu zbog špijuniranja za rusku vojnu obaveštajnu službu GRU. Optužnica koja je podignuta protiv njega takođe obuhvata i sumnju da je on umešan u krivična dela u Sjedinjenim Američkim Državama u vezi sa malverzacijama sa vizama i bankovnim prevarama.

U optužnici stoji da je Čerkasov došao u Brazil 2010. godine sa ruskim pasošem, da je magistrirao spoljnu politiku Sjedinjenih Američkih Država na Univerzitetu Džon Hopkins i da je dobio stažiranje u Međunarodnom krivičnom sudu. Uhapšen je u Holandiji u aprilu 2022. godine kada je predočio pasoš Fereire.

On je navodno slao informacije o spoljnoj politici Sjedinjenih Američkih Država ruskim obaveštajnim službama tokom 2021. i 2022. godine. Pokušao je da se zaposli u Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu tokom 2022. godine, ali mu je zabranjen ulazak u Holandiju.

Kada je on stigao u Holandiju, Međunarodni krivični sud već je bio počeo da istražuje navodne ratne zločine u Ukrajini. Da je uspeo da se zaposli u Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu, imao bi pristup mejlovima koje bi mogao da menja, kopira ili da briše dokumenta i dokaze.

"To nam pokazuje šta Rusi smeraju, pokušavaju da dobiju nezakonit pristup informacijama unutar ICC-a. Ovo kvalifikujemo kao pretnju visokog nivoa", izjavio je Erik Akerbum, direktor holandske obaveštajne agencije.

Holandska obaveštajna služba kasnije je objavila njegovo puno ime i prezime, kao i neke detalje iz njegovog života. Nisu ga uhapsili već je deportovan u Brazil.

U julu 2022. godine osuđen je u Brazilu na 15 godina zatvora zbog optužbi za lažno pribavljanje i korišćenje brazilskih dokumenata. Brazilska vlada obavestila je rusku vladu o pritvoru Čerkasovu, a ruska vlada je tada potvrdila njegov identitet.

Američka verzija događaja

Prema američkoj verziji, u septembru 2022. godine, Brazil je potvrdio da je Rusija podnela dokumenta za izručenje Čerkasova navodeći da je on u svojoj zemlji optužen za umešanost u trgovinu drogom. Sjedinjene Američke Države saopštile su da je taj zahtev za izručenje Ruskoj Federaciji zasnovan na lažnim informacijama.

Objavljivanje detaljne optužnice navodno predstavlja pokušaj Sjedinjenih Američkih Država da izvrši pritisak na Brazil da ne izruče Čerkasova Rusiji, i može da nagovesti zahtev Sjedinjenih Američkih Država za njegovu ekstradiciju. Kako se navodi, može imati za cilj i da osramoti GRU, jer nagoveštava da je Čerkasov možda identifikovan i praćen nekoliko godina pre hapšenja.

Čerkasov je jedan od brojnih osumnjičenih ilegalaca sa sumnjivim južnoameričkim identitetom koji su uhapšeni poslednjih meseci. Norveška je privela Hozea Asisa Đamariju, "brazilskog istraživača“ koji je neformalno radio na Univerzitetu u Tromsou.

MONDO redakcija informacije o sukobu u Ukrajini prenosi u skladu sa dužnom novinarskom pažnjom, koristeći izvore koji se oslanjaju na dugogodišnji kredibilitet kada je u pitanju istinitost informacija koje objavljuju. Svesni smo činjenice da se u informacije o ratu često umeša i propaganda, naročito kada su manje relevantni izvori u pitanju. Zbog toga pozivamo vas, naše čitaoce, da nam skrenete pažnju ukoliko primetite netačnu informaciju, kako bismo ispravili nenamerne greške. Pišite nam na [email protected]

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Hm

Hapse ruse svuda redom, da ih menjaju za prave špijune. Opet loša procena. Ljudi koji su pobegli na zapAD nisu interesantni Rusiji da ih vraća.

special image