• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Doživotna robija za bivšu vojnu huntu

General Lučijano Menendes i bivši šef tajne policije Roberto Albornos osuđeni su danas u Argentini na doživotnu robiju zbog kidnapovanja, mučenja i ubistva 22 ljudi.

Posle gotovo trideset godina jedni od najozloglašenijih aktera sedmogodišnje vladavine vojne hunte u Argentini, general Menendes i Albornos osuđeni su na kaznu doživotnog zatvora, zbog zločina protiv čovečnosti u tajnom zatvoru u argentinskoj provinciji Tukuman na severozapadu zemlje, prenela je agencija AP.

Sud u Buenos Ajresu je takođe osudio bivše policajce, braću Luisa Armanda de Kandidoa i Karlosa Estebana de Kandidoa na 18 odnosno tri godine zatvora.

Slučaj Tukuman je izazvao veliku pažnju širom Argentine pošto je zaštićeni svedok iznenada sudu predstavio 259 strana tajnih dokumenata, koje je prokrijumčio iz tajnog zatvora i krio ga gotovo tri decenije.

U otkrivenim papirima se nalazila lista sa imenima 293 osobe koje je zatočene držao Albornos uz napomene pored svakog imena da li će to lice živeti ili ne, prenosi američka agencija.

Tako je pronađeni materijal, po prvi put pružio porodicama žrtava podatke o sudbini najmilijih posle gotovo trideset godina pošto su oni bili kidnapovani.

Materijal sadrži rukom pisane beleške o mučenjima, izveštaje o špijunskim aktivnostima, imena tajnih agenata i identitet ubijenih, a mnogi od listova imaju i pečate i potpise policije i vojnih agencija, kao i zvaničnika.

Posle smrti Huana Dominga Perona 1974. godine u Argentini je nastupilo razdoblje vojne hunte od 1976 - 1983. godine tokom kojeg je vojska sprovodila surove mere represije protiv svojih neistomišljenika.

Taj istorijski period Argentine poznat je pod nazivom "prljavi rat" u kome je bilo između 10.000 i 30.000 "nestalih" osoba - uhapšenih ili tajno ubijenih bez suđenja.

Nerešavanje ekonomskih problema, korupcija i poraz u ratu za Foklandska ostrva protiv Velike Britanije 1982. godine, polako povećavaju pritisak na režim i u Argentinu se vraćaju političke slobode a 1983. godine i raspisuju demokratski izbori.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image