• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sankcije EU i SAD Lukašenku

Evropska unija i SAD odlučili su da uvedu sankcije protiv beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka zbog gušenja političkog protesta posle predsedničkih izbora koji su na Zapadu ocenjeni kao farsa.

Evropska unija i SAD odlučili su da uvedu sankcije protiv beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka zbog gušenja političkog protesta posle predsedničkih izbora koji su na Zapadu ocenjeni kao farsa.

Portparol Bele kuće Skot Meklilen rekao je da će Vašington delovati u skladu sa EU i da će uvesti ciljana ograničenja putovanja i finansijske sankcije protiv Lukašenka i drugih.

"Tražimo od svih članica medjunarodne zajednice da zahtevaju od vlasti Belorusije da poštuju prava svojih državljana na izražavanje mišljenja mirnim putem i da osude svako nasilje", rekao je Meklilen.

Meklilen je dodao da SAD oštro osudjuju akcije beloruskih snaga bezbednosti čiji su pripadnici hvatali i privodili građane koji su demonstrirali protiveći se rezultatima predsedničkih izbora.

"SAD pozivaju vlasti Belorusije da oslobode bez odlaganja stotine gradjana koji su privedeni ne samo u poslednja 24 časa, već poslednjih dana i sedmica samo zbog toga što su izražavali svoje političko mišljenje", dodao je Meklilen.

Ranije u petak i lideri EU odlučili su da uvedu sankcije protiv beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka.

Austrijska ministarka spoljnih poslova Ursula Plasnik, u svojstvu predsedavajućeg EU, rekla je da je 25 lidera Unije "odlučilo da preduzme restriktivne mere protiv osoba koje su politički i administrativno odgovorne za kršenje medjunarodnih izbornih standarda, uključujući predsednika Lukašenka".

EU i Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) pozvale su beloruske vlasti da oslobode opozicionare koji su u noći izmedju četvrtka i petka uhapšeni u Minsku i da poštuju pravo na slobodno okupljanje.

U prvoj zvaničnoj reakciji posle rasturanja demonstracija u glavnom gradu Belorusije, Moskva je, medjutim, ocenila da je tenzije u toj zemlji podsticao upravo OEBS.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov optužio je OEBS da je rasplamsao strasti unapred optuživši vlasti za nelegitimnost predsedničkih izbora, na kojima je ubedljivu pobedu odneo aktuelni predsednik Aleksandar Lukašenko.

"Davno pre izbora, OEBS-ova Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava saopštila je da će (izbori) biti nelegitimni i bili su prilično pristrasni u svojim komentarima o njihovom napretku i rezultatima, čime su igrali ulogu podstrekača", rekao je Lavrov, a preneo Interfaks.

Istovremeno, EU je "prekorila" Minsk zbog razbijanja demonstracija i hapšenja oko 200 pristalica opozicije.

"Pozivamo beloruske vlasti da poštuju slobodu okupljanja i da oslobode uhapšene", rekla je austrijska Ursula Plasnik.

Predsedavajući OEBS-a, belgijski šef diplomatije Karel de Guht, takodje je apelovao na beloruske vlasti da "odmah prestanu s progonom opozicije" i da "oslobode uhapšene". "To je poslednja diktatura u Evropi. Moramo da zauzmemo čvrst stav", ocenio je švedski premijer Joran Peršon. "Treba da razmotrimo svoje odnose s Belorusijom, ali i s Rusijom", dodao je.

Luksemburški ministar spoljnih poslova Žan Aselborn složio se da EU treba da bude "čvrsta", ali i da "razgovara sa svojim ruskim prijateljima, što je najvažnije".

Belorusija - "tužan izuzetak u Evropi"

U nacrtu zaključaka EU, napisanom pre rasturanja demonstranata u Minsku, navodi se da su lideri EU "odlučni da donesu oštre mere protiv osoba odgovornih na političkom i administrativnom nivou za kršenje medjunarodnih izbornih standarda". "Na kontinentu na kome su društva otvorena i demokratska, Belorusija je tužan izuzetak", dodaju ministri EU.

Uz mere koje su na snazi, kojima se visokim beloruskim zvaničnicima osumnjičenim za umešanost u nestanke protivnika režima ili prevare na referendumu 2004. godine zabranjuje ulazak u EU, 25-člani blok je obećao da će usvojiti i dodatne kojima bi ulaz u Uniju mogao biti zabranjen i drugim funkcionerima, a njihova novčana sredstva zamrznuta.

Posmatračka misija OEBS-a saopštila je da prošlonedeljni izbori u Belorusiji nisu bili u skladu sa standardima o slobodnom i fer glasanju. "Arbitarna upotreba državne moći i rasprostranjena hapšenja pokazuju nepoštovanje osnovnih prava i sloboda okupljanja, udruživanja i izražavanja", saopštio je OEBS.

Ruski predsednik Vladimir Putin čestitao je u ponedeljak Lukašensku na ponovnom izboru i rekao da će izbor Belorusa pomoći u jačanju bilateralnih integracija. Dve zemlje potpisale su sporazum 1996.
godine o bliskim političkim, ekonomskim i vojnim vezama i mogućem ujedinjenju.

Ujedinjenje je odlagano godinama i bilateralni odnosi bili su često obeleženi sitnim čarkama. Stav Kremlja prema Lukašensku se, medjutim, brzo promenio kada je prozapadno orijentisani Viktor Juščenko pobedio na predsedničkim izborima u Ukrajini 2004.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image