Mađarsko blokiranje nastojanja Švedske za članstvo u NATO-u zbunjuje i iritira zapadne zvaničnike. Nakon višemesečnog odlaganja, mađarski parlamentarci su prihvatili ulazak Finske u NATO, neposredno pre Turske, ali Mađarska nastavlja da prati Tursku u odlaganju odluke o Švedskoj, piše Politiko. Mađarski parlament odbio je da podrži švedsku kandidaturu jer je Stokholm kritikovao demokratske procese u Mađarskoj. Stokholm sedi na "tronu moralne superiornosti koji se raspada", napisao je nedavno portparol mađarske vlade.
Šta stoji iza poteza Budimpešte?
Međutim, iza kulisa, zvaničnici i analitičari kažu da se, osim domaćih političkih kalkulacija, potez Budimpešte može objasniti i njenim vezama sa Ankarom i Moskvom. Zapadni saveznici shvataju mađarskog premijera Viktora Orbana daleko manje ozbiljno od turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana. Saveznici se bore da razumeju retoriku Mađarske koja se stalno menja.
Nema razumevanja za stav Budimpešte o članstvu Švedske u NATO, rekao je visoki evropski diplomata. "Iritantna sporedna predstava", opisao je diplomata kako se gleda na Mađarsku. Stav Budimpešte je deo šire spoljnopolitičke strategije. Dok mnoge članice NATO-a Tursku vide kao autsajdera u okviru alijanse, Mađarska je vidi kao prijatelja i uzora. "Mislim da Orban duboko veruje u pad Zapada", rekao je Peter Kreko, direktor Instituta za politički kapital sa sedištem u Budimpešti. Pošto se Mađarska "otvara prema istočnim, južnim nedemokratijama, odnos sa Turskom je izuzetno važan".
Niz preokreta
Nakon što je Ankara odložila proces ratifikacije pristupanja Finske i Švedske NATO-u (navodno zbog zabrinutosti oko terorizma i izvoza oružja), Mađarska je takođe odložila ratifikaciju — u početku je saveznicima rekla da je mađarski parlament jednostavno zauzet drugim stvarima.
Budimpešta je, međutim, u februaru promenila stav, kritikujući retoriku Helsinkija i Stokholma o mađarskoj demokratiji i tražeći dijalog sa parlamentarnim predstavnicima tih zemalja. Zatim je usledio još jedan obrt; istog dana kada je Erdogan rekao da će podržati kandidaturu Finske, Orbanova vladajuća partija Fides iznenada je objavila svoju podršku članstvu Finske. Ali, kao i Turska, ostavila je Švedsku na cedilu.
Jedan visoki mađarski zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman iz straha od odmazde, rekao je da veruje da je stav Budimpešte o ulasku novih članica u NATO tokom proteklih meseci povezan sa prijateljskim odnosom mađarske vlade sa turskim predsednikom Erdoganom.
Orban često hvali Tursku i prisustvuje samitima Organizacije zemalja turskog govornog područja kao posmatrač. A kada je reč o pridruživanju NATO-u, "pozicija Mađarske je u osnovi oblikovana preferencijama Turske", rekao je jedan mađarski zvaničnik. Ako se stav Ankare promeni, dodaje ova osoba, "promeniće se i stav Mađarske".
Deo mnogo veće igre
Mađarska takođe koristi svoju blokadu kao deo veće igre - i sa EU i sa NATO, ističu zvaničnici i eksperti. Stav Mađarske o članstvu Švedske u NATO-u pre svega je određen stavom Turske, rekao je Kreko, dodajući da Mađarska takođe smatra da može da iskoristi ovu situaciju na drugim političkim arenama. Evropska unija suspendovala je milijarde iz evropskih fondova namenjenih Mađarskoj zbog zabrinutosti za vladavinu prava, a uskratila je i sredstva iz fonda za oporavak od korona virusa. Budimpešta već mesecima pregovara sa Briselom o deblokadi tog novca.
S obzirom da Švedska predsedava Savetom EU, postoji osećaj da bi Mađarska mogla pokušati da izvrši pritisak kako bi stekla prednost u svojim bitkama unutar Unije. I dok Budimpešta nastavlja da radi na održavanju odnosa sa Kremljom, za mađarsku vladu je ovakav odnos prema širenju NATO-a pozitivan sporedni efekat, dobrodošao u Moskvi, ističe Kreko.
Domaća politika takođe nije zanemarljiva. "Verujem da Mađarska, kao i u pitanjima oko EU, uglavnom ima domaće motive za svoje postupke", rekao je jedan švedski zvaničnik. Mađarski zvaničnici su odbacili takve ideje. Balaž Orban, politički direktor premijera, rekao je da vlada podržava članstvo Švedske, ali "zbog stalnih kritika Mađarske od strane švedskih predstavnika, poslanička grupa Fidesa je podeljena u pogledu podrške pridruživanju Švedske".
"Mađarska neće biti poslednja"
Odgovarajući na pitanja Politika, politički direktor, koji je i poslanik u mađarskom parlamentu (i pored istog prezimena nije u srodstvu sa premijerom), rekao je da "stalno preispitivanje stanja demokratije nije samo uvredljivo za vladu, već takođe narodu Ugarske". Proteklih dana i mađarska vlada je pokrenula novu žalbu protiv Švedske – da se pridružila, zajedno sa mnogim drugim evropskim prestonicama, tužbi protiv Mađarske zbog kontroverznog zakona protiv LGBTQ+ zajednice.
Upitan o stavu Mađarske, švedski ministar odbrane Pol Jonson je napisao sledeće: "Ne želim da spekulišem o razlozima koji stoje iza akcija Mađarske i Turske u vezi sa članstvom Švedske u NATO-u. On je ponovio da njegova zemlja ispunjava sve uslove za ulazak u NATO. "Potrebni su nam koraci i efikasne mere za izgradnju i jačanje poverenja između naših nacija", rekao je Balaž Orban.
Ipak, postoji uverenje, kako u Budimpešti, tako i u zapadnim prestonicama, da Mađarska neće samostalno blokirati pristupanje Švedske. "Oni će najverovatnije ratifikovati pristupanje nekoliko dana pre Turske", rekao je švedski zvaničnik. Visoki evropski diplomata je potvrdio ovu tačku gledišta. Mađarska, rekao je diplomata, "neće biti poslednja".
(MONDO)
Herojska pobeda Partizana u Berlinu! Karlik Džouns 2 sekunde pre kraja doneo petu u nizu!
Partizan prosuo sve i izgubio u Subotici: Bledi crno-beli nisu mogli protiv Spartaka!
4, 3, 2 - Karlik Džouns za pobedu Partizana! Pogledajte koš kojim je Amerikanac zapalio Grobare u Berlinu
"Da se malo spustimo na zemlju, nije sve med i mleko": Opomena Partizanovog kapitena kako mora u Evroligi
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala