Severni deo egejske obale Turske jedan je od nama kilometarski najbližih turističkih delova ove zemlje, a ipak najmanje posećen i istražen. Duž ovog dela obale, postoji nekoliko prelepih mesta kao što je grad Čanakale, jedan od dva turska grada koji se prostiru na dva kontinenta ili romantični Ajvalik. Ovi gradići, idealni za ljubitelje opuštenije varijante letovanja, su nadomak interesantnih arheoloških lokaliteta iz perioda antike.

Čanakale se nalazi na ulazu u Dardanele, koji spaja Turkegejsko i Mramorno more. To je mesto gde su se susretali vođe, komandanti, ratnici, umetnici, filozofi, istraživači i pesnici koji su važni za čovečanstvo kroz istoriju. Zemlje na kojima se odigrao legendarni Trojanski rat nalaze se sa obe strane Dardanela, razdvajajući evropski i azijski kontinent u gradu. Preko moreuza Dardaneli, prelazi se najdužim visećim mostom koji spaja Evropu i Aziju. Most "Čanakale 1915", koji nazivaju i arhitektonskim čudom, obezbedio je lakši tranzit između dva kontinenta i olakšao pristup turistima koji tokom sezone godišnjih odmora satima čekaju u redu na ukrcavanje na trajekte.

Drevni grad Troja, koji je čuveno mesto za Trojanski rat u Homerovim epskim pesmama "Ilijada" i "Odiseja" - koji je rođen verovatno negde na obali Male Azije i živeo u današnjem Izmiru (drevna Smirna) 8. vekova pre nove ere - nalazi se na zapadu sela Tevfikije u centralnom okrugu Čanakale. Smatra se da je Troja bila veoma blizu mora u prvim godinama naseljavanja, ali se postepeno udaljila od mora usled zamuljavanja reke Karamenderes. Grad, koji je rušen ratovima i elementarnim nepogodama i višestruko obnavljan, postepeno je gubio na značaju i konačno je napušten.
Na ulazu u drevni grad Troje, koji je UNESCO 1998. godine uvrstio na listu svetske baštine, muzej Troje dočekuje posetioce. U muzeju se kroz artefakte sa iskopavanja objašnjava život i arheološka istorija Troje i njenih kultura.

MONDO/Uroš Matejić Drevni grad Troja

Iako po filmu "Troja" svi znamo gde je lepa Jelena stajala i čekala sada već neprijateljske trupe da unište grad u koji je svojevoljno pošla i odakle je navodno Ahilej stajao i izazivao Hektora na borbu istina je ipak nešto drugačija. U svojim iskopavanjima, a zapravo u besomučnoj jurnjavi za akademskim priznanjima i zlatom Troje, Šliman je amaterski radom oštetio dosta nalaza. Nesporno jeste da je u pitanju grad koji leži na 9 slojeva kulture. Iako je Šliman, ili kako ga neki nazivaju lovac na blago, odbijajući da mu daju titulu arheologa zapravo popularizovao ovaj lokalitet, on je otkriven znatno ranije.Već u 1793. godini postoje zapisi o prvim iskopavanjima ovde.

Troja Turska (17).jpg
MONDO/Uroš Matejić 

Za sve one koji se pitaju šta će naći u Troji, tamo nema velelepnih dvoraca i savršeno očuvanih kula koje plene izgledom, jer je u pitanju arheološki lokalitet koji ide u širinu i u dubinu i star je hiljadama godina. Ono što ćete videti jesu ostaci amfiteatara, hramovi, delovi moćnih i impozantnih zidina, te slojevi i slojevi istorije. U pitanju je grad koji je bio na toliko atraktivnom mestu, toliko obilovao blagom, i toliko bio značajan da je 9 puta obnavljan i zidan sloj na sloj.

Na ulazu u lokalitet turiste dočekuje veliki drveni konj (koji se trenutno renovira), koji je replika trojanskog konja. U njega je moguće ući i slikati se pa to mnogi turisti i urade. Pravi trojanski konj je naravno davno nestao, jer je bio po legendi izrađen od drveta te stoga nimalo otporan na atmosferske uticaje.

Troja Turska (15).jpg
MONDO/Uroš Matejić 

Ako se svi pitate gde se krije trojanski konj iz čuvenog filma Troja i želite da se za uspomenu slikate kod njega, onda ćete morati da odete u centar grada Čanakale, jer se upravo tamo, na rivi nalazi drveni konj, poklon holivudskih glumaca gradu.

Troja Turska (23).jpg
MONDO/Uroš Matejić 

Čanakale je oblast prepuna veličanstvenih pogleda, istorijskih mesta i zelenila. Ostale destinacije u gradu su Gokceada, Bozgada i planina Ida. Gokceada se nalazi preko puta Čanakale kao jedno od najvećih ostrva u Turskoj. Brda na ostrvu su prekrivena maslinama i borovima i ponekim manastirima. 

Iz antičke Troje put dalje vodi ka Galipolju i priči o još jednom ratu. Strateški važan, morski prilaz Rusiji preko Dardanela, poluostrvoGalipolje bilo je poprište jedne od najvećih bitaka tokom Prvog svetskog rata. Galipoljska operacija vodila se između Britanske imperije, Francuske i Rusije, sa jedne strane i Osmanskog carstva, Nemačkog carstva i Austrougarske, sa druge. Britanci i Francuzi su uz podršku Rusije i drugih saveznika imali cilj da osvoje Dardanele i upravljaju prolazom. Operacija je trajala od aprila 1915. godine do januara 1916. godine. Osmanlije su na kraju odnele pobedu uz mnoge žrtve sa obe strane, pa na ovom poluostrvu danas postoji Memorijalno groblje.

MONDO/Uroš Matejić troja

(MONDO)