Protiv bivšeg predsednika Amerike Donalda Trampapodignuta je savezna optužnica koja uključuje sedam tačaka za koje je predviđena kazna zatvora od 75 godina ukoliko bude osuđen po svakoj od njih.
Federalna velika porota optužila je u četvrtak, 8. juna, Donalda Trampa zbog krivičnih prijava u vezi sa njegovim navodnim nepravilnim rukovanjem poverljivim dokumentima Bele kuće koji su pronađeni na njegovom imanju na Floridi i optužbama da je pokušao da opstruiše pokušaje vlade da ih povrati.
Optužbe protiv Trampa uključuju: namerno zadržavanje dokumenata nacionalne odbrane, zaveru da se ometa pravda, uskraćivanje dokumenata, koruptivno prikrivanje zapisa, prikrivanje dokumenta u saveznoj istrazi, namerno prikrivanje i davanje lažnih izjava, rekli su izvori za abs news, prenosi njujork post.
Svih sedam optužbi "proizlazi iz optužbe za Zakon o špijunaži", potvrdio je njegov advokat Džim Trasti za cnn. Svaka tačka optužbe može da nosi zatvorsku kaznu. Tramp je optužen da je u svom letovalištu u Palm Biču gomilao stotine poverljivih materijala koji su pronađeni u dve odvojene racije FBI prošle godine. Tvrdio je da je skinuo tajnost sa svega što je stiglo iz Bele kuće, dodajući da predsednik ima ovlašćenje da skine tajnost sa materijala.
Odeljak Zakona o špijunaži zabranjuje svakom pojedincu, uključujući predsednika, da namerno zadrži informacije o nacionalnoj odbrani i propusti da ih dostavi službeniku ili službeniku Sjedinjenih Država koji ima pravo da ih primi. Zakon predviđa maksimalnu kaznu od 10 godina i/ili novčanu kaznu.
Tramp je optužen da je govorio drugima da obmanu vladine zvaničnike dok su radili na prikupljanju poverljivih dokumenata koji su u njegovom posedu, što je zločin koji bi predstavljao opstrukciju pravde. Zakon predviđa maksimalnu kaznu od 10 godina i/ili novčanu kaznu.
Istražitelji navode da je Tramp namerno listao neke od kutija strogo poverljivih vladinih dokumenata u očiglednom nastojanju da zadrži deo materijala. Slično optužbi iz Zakona o špijunaži, neovlašćeno uklanjanje i zadržavanje poverljivih dokumenata ili materijalna optužba zabranjuje pojedincu da svesno ukloni takve dokumente ili materijale bez ovlašćenja i sa namerom da zadrži takve dokumente ili materijale na neovlašćenoj lokaciji. Zakon predviđa maksimalnu kaznu od pet godina i/ili novčanu kaznu.
Optužba za koruptivno prikrivanje dokumenta uključuje izraze za pretnju drugima da će dovesti u zabludu saveznu istragu i nezakonito zadržavanje poverljivih dokumenata, za šta se Tramp optužuje. Optužba nosi jednu od najtežih kazni - Tramp bi mogao da se suoči sa 20-godišnjom kaznom i/ili novčanom kaznom.
Tramp bi mogao da se suoči sa još dve decenije ako bude osuđen za namerno skrivanje poverljivih dokumenata dok su ih federalni istražitelji tražili u njegovim privatnim rezidencijama prošle godine. Tramp je optužen da je svesno skrivao poverljive dokumente dok je i neposredno nakon službe bio u izvršnoj, zakonodavnoj ili sudskoj grani vlade Sjedinjenih Država, prema statutu. Zakon predviđa maksimalnu kaznu od pet godina i/ili novčanu kaznu.
Ako se utvrdi da je bio umešan u domaći terorizam, Tramp bi mogao da bude osuđen na osam godina zatvora. Konačno, zbog navodnog laganja o čuvanju strogo poverljivih vladinih dokumenata u svojoj privatnoj kući, Tramp bi se mogao suočiti sa optužbama za davanje lažnih izjava i predstavljanja. Zakon predviđa maksimalnu kaznu od 5 godina i/ili novčanu kaznu.
Ukoliko bude osuđen po svih sedam tačaka, bivši predsednik bi mogao da se suoči sa 75 godina zatvora.
(MONDO)
"Dok sam živ, plakaću za njima": Goran Vesić kroz suze objasnio zašto podnosi ostavku (Video)
Zvezda od dominacije do problema u Pioniru: Trojkaška rapsodija, drama i pobeda u derbiju kola!
Dominacija Partizana u Železniku: Ubedljiva pobeda za 7-0, razigrao se i Vašington
Goran Vesić podnosi ostavku!
Kevin Panter prvi put postao MVP meseca u Evroligi: Najbolji meč odigrao protiv Crvene zvezde