Inženjeri ruske vojske postavili su eksploziv u industrijsku hemijsku fabriku na Krimu pored rezervoara otrovne kiseline u jezeru, javile su ukrajinske novinske kuće. Oleksandr Prokudin, šef vojne administracije oblasti Herson, koga je imenovala Ukrajina, nedavno je upozorio da bi detonacija eksploziva rezultirala katastrofom gorom od nesreće Sovjetskog Saveza 1986. u nuklearnoj elektrani u Černobilju, piše u petak Kijev Post.

Rusija je optužena da je gađala ukrajinsku infrastrukturu tokom više od 15 meseci rata koji je ruski predsednik Vladimir Putin započeo 24. februara 2022. Ove nedelje Ukrajina je okrivila Moskvu za uništavanje brane iz sovjetskog doba u Novoj Kahovki, gradu na jugu Ukrajine Hersonskoj oblasti, koja je izazvala velike poplave i zahtevala evakuaciju hiljada civila. Zvaničnici Kremlja rekli su da je Ukrajina sabotirala branu.

Ukrajinski vojni analitičar Roman Svitan govorio je o objektu, fabrici Krimski titan, tokom nastupa u četvrtak na informativnom kanalu Apostrofe TV, prenosi Kiiv Post. On je navodno rekao da bi Rusi mogli da aktiviraju eksploziv u fabrici—u gradu Armjansku koji su okupirali Rusi—ako se plaše da su ukrajinske snage spremne za napad."Postrojenje je već potpuno minirano, uključujući kontejnere sa kiselinom, hlorom i reagensima, “, rekao je Svitan, prema prevodu Kiiv Posta.

"Nedavno su tamo počeli da montiraju eksploziv, jer su videli da bi Oružane snage Ukrajine mogle da pređu Dnjepar i da napadnu Armjansk... Dizanje krimskog titana u vazduh će imati vojnu svrsishodnost za Ruse, jer hemijske emisije mogu usporiti kretanje AFU“.

U video snimku objavljenom 2. juna na Telegramu, Prokudin je upozorio da će eksploziv koji se aktivira na Krimskom Titanu "ispustiti hiljade tona toksičnih supstanci u atmosferu“ i izazvati incident "gori od Černobilja“.

Biće pogođeni stanovnici Republike Krim i najmanje sedam drugih ukrajinskih regiona, kao i Turska. Za fabriku Krim Titan se kaže da je nekada bio jedan od najvećih proizvođača pigmenta titanijum dioksida u istočnoj Evropi, hemikalije koja se koristila u bojama, kremama za sunčanje, lekovima i bojama za hranu. Međutim, Evropska unija je prošle godine zabranila upotrebu titanijum dioksida za upotrebu kao aditiva za hranu zbog straha da bi mogao biti kancerogen.

Kiiv Post je saopštio da je potencijal fabrike za štetu po životnu sredinu "dobro dokumentovan“. Njujork tajms je 2018. izvestio da su vlasti u regionu evakuisale 4.000 dece iz gradova i sela u blizini fabrike zbog štetnog gasa sumpor-dioksida koji duva iz rezervoara toksičnog jezera. Njuzvik se obratio ruskom Ministarstvu spoljnih poslova putem e-pošte za komentar.

MONDO redakcija informacije o sukobu u Ukrajini prenosi u skladu sa dužnom novinarskom pažnjom, koristeći izvore koji se oslanjaju na dugogodišnji kredibilitet kada je u pitanju istinitost informacija koje objavljuju. Svesni smo činjenice da se u informacije o ratu često umeša i propaganda, naročito kada su manje relevantni izvori u pitanju. Zbog toga pozivamo vas, naše čitaoce, da nam skrenete pažnju ukoliko primetite netačnu informaciju, kako bismo ispravili nenamerne greške. Pišite nam na redakcija@mondo.rs.

(MONDO)

MONDO redakcija informacije o sukobu uUkrajini prenosi uskladu sa dužnom novinarskom pažnjom, koristeći izvore koji se oslanjaju na dugogodišnji kredibilitet kada je u pitanju istinitost informacija koje objavljuju. Svesni smo činjenice da se u informacije o ratu često umeša i propaganda, naročito kada su manje relevantni izvori u pitanju. Zbog toga pozivamo vas, naše čitaoce, da nam skrenete pažnju ukoliko primetite netačnu informaciju, kako bismo ispravili nenamerne greške. Pišite nam na redakcija@mondo.rs.