• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Teroristkinja na sudu posle 33 godine

Bivša pripadnica Frakcija Crvene brigade (RAF) Verena Beker (57), odgovaraće pred sudom za ubistvo državnog tužioca Nemačke.

Viši zemaljski sud u Štutgartu najavio je suđenje Bekerovoj zbog ubistva tužioca Zigfrida Bubaka i još dve osobe u procesu koji će početi u septembru.

Njena uloga u događajima iz 1977. godine je, prema optužnici, bila od odlučujućeg značaja. Ona je te godine osuđena na doživotnu robiju, ali je 1989. godine pomilovana.

Proces protiv Bekerove biće ponovo pokrenut pošto su, zahvaljujući najmodernijoj tehnici, otkriveni tragovi njene pljuvačke na jednom dokumentu RAF-a o preuzimanju odgovornosti za atentat na Bubaka.

Kada je reč o RAF-u i terorističkim akcijama te organizacije, mediji podsećaju da je pre dve godine, posle 26 godina robije, pušten Kristijan Klar, sada sredovečni muškarac asketskog izgleda.

Klar, koji je važio za vodeću figuru takozvane "druge generacije" "rafovaca" 1985. godine je, zbog više ubistava, među kojima i ubistvo državnog tužioca Zigfrida Bubaka, osuđen na doživotnu robiju pred Višim zemaljskom sudom u Štutgartu.

Sud u Štutgartu je, kao odlučujuće za svoju odluku o puštanju na slobodu Klara, naveo da on ne predstavlja više opasnost za društvo, da se distancirao od "oružane borbe" i da je demontaža RAF-a 1998. godine bila izvedena uz njegovo "aktivno sadejstvo".

Te godine RAF je, sudeći prema dokumentaciji, i oficijelno prestao da postoji. U nemačku Saveznu kriminalističku službu je 10. aprila 1998. godine stigao dopis na osam strana, procenjen kao autentičan, u kojem je RAF objavio svoje samoukidanje.

"Pre više decenija, 14. maja 1970. godine, nastao je u RAF u jednoj oslobodilačkoj akciji. Danas mi završavamo taj projekat. Gradska gerila u formi RAF je sada istorija...'', pisalo je, među ostalim, u tom dopisu.

Određenu ulogu u nekada moćnim "rafovcima", prema medijskim tvrdnjama, imale su i vlasti nekadašnje Titove Jugoslavije.

Naime, jedna od "rafovaca" koja "na duši" nosi optužbe za više ubistava - Brigite Monhaupt, koja je godinu dana pre Klara puštena na slobodu, 1978. godine je uhapšena u bivšoj Jugoslaviji. Za njeno izručenje Nemačkoj tadašnja jugoslovenska vlada je, kako navode mediji, zahtevala razmenu osam Hrvata u egzilu, što je Nemačka odbila.

Krajem iste godine su, Monhauptova i još par njenih "rafovaca", prema nezvaničnim medijskim saznanjima, dobili pravo da iz Jugoslavije otputuju u zemlju po izboru.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image