Ruski mediji nastavljaju da spekulišu o detaljima sporazuma Prigožina i Putina, u kome je posredovao beloruski diktator Aleksandar Lukašenko. Međutim, Institut za proučavanje rata prvi put u prvi plan stavlja dva nova imena - šefa kabineta ruskog predsednika Antona Vaina i ruskog ambasadora u Belorusiji Borisa Grizlova.

Oni su navodno odigrali jednu od ključnih uloga u subotnjim događajima kada su se tenkovi Vagner zaustavili na manje od 300 kilometara od Moskve. Prema Meduzi i ISV, Prigožin je u subotu oko podneva pokušao da kontaktira administraciju ruskog predsednika, ali je Putin odbio bilo kakav kontakt sa odmetnutim moćnikom. Međutim, gazda Vagnera se očigledno uspaničio kada je shvatio da nije dobio podršku koju je očekivao i vrlo brzo je krenuo u pregovore sa Lukašenkom, Vainom i Grizlovim. Prigožin je takođe bio uspaničen činjenicom da su njegovi vojnici ubili pilote i avijatičare ruskih vojnih snaga i strahovao da će ga Putin smatrati odgovornim za taj čin.

Portal Meduza, pozivajući se na neke ruske izvore, navodi da Putin ipak razmatra promene u Ministarstvu odbrane. Neki su otišli ​​toliko daleko da sugerišu da je to deo dogovora sa Prigožinom.

Youtube/ BBC News/Screenshot, Youtube/Guardian News/Printscreen Jevgenij Prigožin Vagner

Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu i načelnik Generalštaba armije general Valerij Gerasimov nisu se videli ni čuli sve do trenutka kada je Prigožin stupio u akciju, a sada se spekuliše da je Aleksej Djumin, aktuelni guverner Ruske Federacije. Tulska oblast, mogao bi da zameni Šojgua. Ako je ova informacija tačna, to bi bila ogromna pobeda za Prigožina. Kakav god dogovor bio, Prigožinu se od subote uveče gubi svaki trag.

Ruska televizija RTVI navodi da je Prigožinova pres služba saopštila da šef Vagnera "šalje pozdrave“ i da će odgovarati na sva pitanja "kada nivo komunikacije bude normalan“. Zanimljiva je i objava Telegram kanala, koji je blisko povezan sa Vagnerom, gde je objavljena fotografija Prigožina koji drži prst na usnama. Potpis glasi 'planovi vole tišinu'. Dakle, to je fraza koju Ukrajinci često koriste za svoju kontraofanzivu. ISV navodi da je ključno pitanje posle 'Paklene subote' da li će i u kojoj meri Vagnerovci nastaviti da učestvuju u ratu u Ukrajini.

(MONDO)