• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dvojica istraživača peške prešla Severni pol

Norvežanin Bor Ousland (43) i Južnoafrikanac Majk Horn(39) prvi su istraživači koji su, posle 64 dana mukotrpnog probijanja kroz hladnu aktičku zimu i noć, uspeli da peške osvoje Severni pol - Arktik.

Norvežanin Bor Ousland (43) i Južnoafrikanac Majk Horn(39) prvi su istraživači koji su, posle 64 dana mukotrpnog probijanja kroz hladnu aktičku zimu i noć, uspeli da peške osvoje Severni pol - Arktik.

Članovi ekipe koja je pripremala podvig dvojice istraživača saopštili su da je ekspedicija osvajanja Severnog pola uspešno okončana prošlog četvrtka posle predjenih više od 1.000 kilometara po arktičkoj noći i surovoj zimi.

Dvojica istraživača su na put krenula iz luke Artičeski u severnoj Rusiji bez ikakve logističke podrške. Arktik su osvajali pešice, poneke deonice na skijama, a ponegde su morali i da preplivavaju za šta su bili opremljeni specijalnim odelima. Na nekim mestima su jedva savladavali stene od leda debljive više od osam metara.

"Naše putovanje je bilo tako teško da mislim da će proći dosta vremena dok se neko ne odvaži da ponovi takvu ekspediciju", poručio je Ousland putem Interneta , prenose agencije.

Dosad niko nije ni pokušavao da po polarnoj noći i zimi osvaja Severni pol, kada je minimalna temperatura oko minus 20 stepeni Celzijusa, a obično iznosi oko minus 40 C, uz hladni severni vetar i mećavu.

Moram da priznam da je to zaista veoma čudnovato iskustvo - ići kroz mrklu noć, sledeći jedino trag svoje lampe i ples belih pahulja koje su nam padale po glavama i orijentisale nas gde je nebo iznad nas, zapisao je Ousland u svom Internet dnevniku.

Ousland je višestruki "polarni" rekorder: on je prvi čovek koji je stigao i na Južni i na Severni pol - Antarktik i Arktik. I to u nekoliko navrata. On je 1994. godine ponovio poduhvat svog zemljaka Norvežanina Erlinga Kagea koji je prvi sam na skijama stigao do Severnog pola.

Godine 1996. je Ousland sankama stigao do Južnog pola, a zatim je 1997. sam na skijama prešao Južni pol za 62 dana, prevalivši ravno 2.843 kilometra. Godine 2001. je sam na skijama stigao od Rusije do Kanade preko Severnog pola, kada je za 82 dana prevalio 1.718 kilometara.

I njegov kolega u najnovime poduhvatu Horn je, takodje, profesionalni istraživač i avanturista: više od 27 meseci je u sam u saonicama obilazio Arktički krug, okončavši put 2004. godine.

U zajednički poduhvat su krenuli opskrbljeni sa 135 kilograma hrane koju su, na više mesta gde su bivkovali, jedva sačuvali od retkih stanovnika Arktika - polarnih medveda koji su "krali" cele pakete i pokušavali da ih odvuku do okeana.

Prvi čovek koji je stupio na geografski Severni pol aprila 1909. godine bio je to polarni istraživač Robert Edvin Peri koji je proučavao severoistočnu obalu Kanade.

Peri je u svom dnevniku tada zapisao: "Oko mene nema više severa, istoka i zapada. U svim pravcima se nalazi samo jug. Jedan polarni dan i jedna polarna noć ovde je čitava godina". Tada je to čitavo područje bilo okovano ledom.

Medjutim, poslednih godina naučnici upozoravaju da klimatske promene u svetu dovode i do porasta temperatura na Arktiku i do pucanja najvećeg ledenog brega Vard Hant koji je star više od 3.000 godina, ima površinu od više od 500 kvadratnih kilometara i debljinu više od 30 metara.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image