• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić u Tripoliju

Libijski lider Moamer el Gadafi priredio je svečanu večeru povodom obeležavanja 41. godišnjice libijske revolucije, kojoj je uz više lidera drugih država prisustvovao i predsednik Srbije Boris Tadić.

Predsednik Srbije sedeo je na svečanoj večeri odmah do libijskog lidera, a na večeri su bili i član Predsedništva BiH Haris Silajdžić, premijer Slovenije Borut Pahor, premijerka Hrvatske Jadranka Kosor, italijanski šef diplomatije Franko Fratini, kao i predsednici više afričkih država - Maurutanije, Čada, Nigerije, Gvineje i premijeri Alžira, Tunisa, i Maroka.

Posle svečane večere, Gadafi i Taduć su, uz prisustvo ostalih lidera, bili na svečanoj proslavi sa kulturnoumetničkim programom koji je povodom goidšnjice revolucije održan u centru Tripolija.

Ovo je četvrti susret Tadića i Gadafija, a drugi ove godine.

Predsednik Srbije je početkom aprila imao sastanak sa libijskim liderom u njegovoj letnjoj rezidenciji u Sirtu.

Gadafi je u septembru prošle godine uručio orden predsedniku Srbije, koji je tada u Tripoliju prisustvovao proslavi 40 godina libijske revolucije.

Prvi put sastali su se 2005. godine.

Libija predsedava Generalnoj skupštini UN, koja na sednici 9. septembra terba da raspravlja o srpskoj rezoluciji o Kosovu.

Libija je jedna od najbogatijih afričkih zemalja sa velikim uticajem u arapskom svetu.

Posle godina provedenih pod međunarodnim sankcijama, Libija je početkom ove decenije normalizovala diplomatske odnose sa ključnim zapadnim državama, koje ponovo pokazuju interesovanje za velika ulaganja kapitala u tamošnju privredu, naročito sektor nafte i zemnog gasa.

Poslednjih godina su u Libiji sprovedene ekonomske reforme kao deo šire kampanje uključivanja zemlje u globalnu tržišnu privredu.

Libija spada u red zemalja koje nisu pogođene svetskom ekonomskom krizom, zahvaljujući bogatstvu u nafti.

Zato Libija postaje sve privlačnija i za srpske privrednike, tim više što su diplomatski odnosi između Beograda i Tripolija uspostavljeni još 1955, a prijateljstvo koje je bilo karakteristično za odnose Tita i Gadafija odolelo je svim iskušenjima tokom nemirnih 1990-tih na Zapadnom Balkanu.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image