Venecuela tvrdi da je povratila kontrolu nad ozloglašenim zatvorom koji je kontrolisala moćna kriminalna grupa Tren de Aragua. Oko 11.000 pripadnika obezbeđenja raspoređeno je u ozloglašeni Tokoron, zatvor koji godinama vode zatvorenici. Oni koji su izdržavali kaznu unutar tih zidova mogli su slobodno da lutaju, zatvor je imao objekte poput hotela, uključujući bazen, noćni klub i, verovali ili ne, zoološki vrt.

Ministar unutrašnjih poslova Venecuele obećava da će zatvor biti potpuno očišćen. U Tokoronu su držani ne samo osuđeni kriminalci, već i neki njihovi partneri i rođaci, koji su se preselili u zatvor da bi bili blizu svojih najmilijih. Zatvor je bio i sedište Tren de Aragua, najmoćnije transnacionalne bande u Venecueli. Iz zatvora je ova zločinačka organizacija rukovodila zločinačkim poduhvatom koji je obuhvatio nekoliko zemalja Latinske Amerike i stigao čak do Čilea.

Zatvorenici su mogli da se klade na konjske trke, da ugovore kredite u improvizovanoj banci i da plešu u noćnom klubu 'Tokio'. Kada je u Venecueli na vrhuncu ekonomske krize bilo teško doći do hrane i svakodnevnih potrepština, jedan list je objavio da su meštani otišli ​​u Tokoron da kupe osnovne potrepštine koje nisu mogli da nabave nigde drugde. Rona Riskez, autorka knjige o pomenutoj zločinačkoj organizaciji, tvrdi da je Tokoron funkcionisao 'kao mali grad'. Riskez takođe upozorava da ovo nikako nije kraj organizacije samo 'zatvaranje operativnog centra'. 

Zvaničnici su dali nekoliko detalja o tome kako su provalili u zatvor. Vojska tvrdi da je jedna osoba poginula, major koji je preminuo nakon što je udario glavom u vrata oklopnog vozila. Činjenica da je operacija tako velikih razmera u zatvoru punom članova najstrašnije kriminalne grupe u Venecueli trebalo da prođe tako glatko dovela je do spekulacija da su vlasti možda pregovarale sa Tren de Araguom.

Vlada predsednika Nikolasa Madura je u saopštenju čestitala snagama bezbednosti na 'ponovnom uspostavljanju reda' u zatvoru i pohvalila ih za njihovu 'čistu i brzu akciju'. Međutim, u kasnijem saopštenju navodi se da je pokrenuta 'druga faza' operacije, za koju je vlada rekla da se sastoji od 'hvatanja svih odbeglih kriminalaca'.

Neki lokalni mediji javili su da je među onima koji su pobegli možda i vođa bande Tren de Aragua Ektor Gerero Flores, ali vlada nije imenovala nijednog od begunaca. Gerero Flores je odslužio 17-godišnju kaznu zatvora zbog ubistva i trgovine drogom. Međutim, bio je toliko moćan da je navodno slobodno dolazio i odlazio iz zatvora, zaključuje Bi-Bi-Si.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "ZATVORI NA KOSOVU SU PUNI SRBA" Odalović o teroru Kurtija: Zabranio uvoz lekova i robe kako bi se Srbi osetili nesigurno

 (MONDO/Jutarnji list)