• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KAKO JE ZAKAZALA "GVOZDENA KUPOLA"? "Ovo je za Izrael kao Perl Harbor", ovako je Hamas nadigrao NAJMODERNIJI sistem

Autor Aleksandar Blagić

Izrael ima čuveni PVO sistem "Gvozdena kupola" koji ovog puta nije radio, službe bezbednosti su "uhvaćene na spavanju".

 Kako je Gaza probila izraelsku gvozdenu kupolu Izvor: Profimedia

Iz pojasa Gaze je jutros ispaljeno 5.000 raketa i time je označen novi vojni sukob Izraela i Palestine. Izraelska avijacija je potom bommbardovala vojni centar Hamasa u Gazi, da bi Hamas uzvratio sa 150 raketa na Tel Aviv, prestonicu Izraela.

Izrael ima čuveni PVO sistem, takozvana "Gvozdena kupola" koja obara sve rakete koje idu ka naseljenim područjima Izraela. Procenat efikasnosti je izuzetno visok za sistem koji funkcioniše od 2011. godine, procenjuje se da iznosi između 75 i 90 odsto.

Ovaj sistem takođe čuva ciljeve i na vodi, ne samo na kopnu. Sistem procenjuje rakete i one koje ne idu ka naseljenim područjima ili vojnim objektima, njih ignoriše jer neće naneti materijalnu štetu, a neće ugroziti ni ljudske živote.

Novinar "CNN-a" Džošua Berlinger u svom tekstu analizira šta je krenulo po zlu jutros i kako je "Gvozdena kupola" dozvolila da prođe čak 5.000 raketa. Bezbednosno-obaveštajne službe su "uhvaćene na spavanju" iako imaju jedan od najsofisticiranijih sistema na svetu.

"Ceo sistem je zakazao, nije odgovorna samo jedna komponenta. Cela odbrambena arhitektura je zakazala u odbrani izraelskog naroda. Ovo je kao trenutak Perl Harbora za Izrael gde vidimo realnost koju ćemo videti i sutra", rekao je Džonatan Konrikus, bivši portparol izraelske vojske.

Izraelske vlasti će svakako sprovesti neophodnu istragu kako se ovakav propust više ne bi dogodio. Izrael je napadnut i sa kopna i sa vode čime je u potpunosti zakazala odbrana.

Mane i slabe tačke "Gvozdene kupole"

Jedna od mana ovog sistema je slanje "roja" projektila i to bi moglo da nadmaši odbranu ovog sistema. Druga mana sistema je skupo presretanje raketa, ono iznosi u proseku između 100.000 i 150.000 dolara po presretnutoj raketi, a najteža varijanta napada za "Gvozdenu kupolu" je kada se rakete gusto grupišu i kada lete nisko.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

01:00
"Danas je Izrael geostrateški važan i za SAD i za Veliku Britaniju."
Izvor: Kurir TV
Izvor: Kurir TV

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 14

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Tocilo čoban

Obična Američka reklama i spinovanje. Napravili su legendu o tome a neke zastarele rakete je probili kao sir. Isto kao Američki helikopter Black See hawk njihov ponos, skidaju Palestinci kao zrele kruške. Kada bi oni umesto Ukrajine vodili rat protiv Rusije bili bi poraženi katastrofalno zato i guraju ove nesrećne Ukrajince. Sada ovi Nato naci iz Srbije mogu da vide Američku moć. Oni mogu da bombarduju samo nedorasle zemlje slabo naoružane i to u čoporu od 19 država kao nas što su. Sasa zamislite da se takvi sukobe sa Kinom oko Tajvana. Pa ne bi ostali ni dugmići od njih. Sada se vidi da su oni samo pravili mit o toj takozvanoj gvozdenoj kupoli. Ovo vam je Američko naoružanje na delu. Bušno kao sito.

Ja...

Bla bla bla... sistem je jedna velika laža...

Admiral Armagedon

Zarđala jer je od gvožđa.

special image