Izraelske odbrambene snage saopštile su u nedelju uveče da je mornarička elitna jedinica komandosa Šajetet 13 privela višeg člana terorističke grupe Hamas, pošto su borbe na jugu Izraela nastavljene više od 40 sati nakon napada Hamasa na tu zemlju.
IDF je saopštila da je zamenik komandanta južnog odeljenja Hamasovih pomorskih snaga, Muhamed Abu Gali, zarobljen od strane Šajeteta 13.
“Osumnjičeni se nalazi u pritvoru i trenutno ga ispituju“, navodi se u saopštenju IDF-a.
Nisu dati dodatni detalji o tome kako je Abu Gali zarobljen. Po poslednjim informacijama Abu Gali je najviši član Hamasa kojeg je Izrael zarobio tokom borbi koje su u toku.
Trebalo bi napomenuti i to da su pomorske snage Hamasa pokušale su da pokrenu nekoliko napada tokom borbi koje uveliko traju, šaljući teroriste preko mora da se infiltriraju u Izrael. Izraelska mornarica je saopštila da je ubila desetine terorista Hamasa tokom pokušaja da izvedu napade sa mora. IDF si u nedelju uveče saopštile da se još bori protiv palestinskih teroista na izraelskoj teritoriji, 40 sati nakon početka rata koji je teroristička grupa Hamas pokrenula u subotu ujutro.
Podsećanja radi, teroristička grupa Hamas sa sedištem u Gazi pokrenula je napad bez presedana na Izrael, ispalivši hiljade raketa i poslavši stotine naoružanih ljudi u izraelske zajednice kopnom, morem i vazduhom, ubivši najmanje 700 osoba i ranivši preko 2.200. Teroristi Hamasa su takođe uzeli za taoce najmanje 130 Izraelaca, uključujući civile i vojnike.
“Stalne i rezervne kopnene snage IDF-a, u saradnji sa drugim snagama bezbednosti, vode dugotrajne borbe u gradovima oko Gaze. Snage IDF-a neutralisali su stotine terorista u gradovima, na granici i na obali, u poslednjih 40 sati“, navodi se u saopštenju IDF-a.
IDF su saopštile da su trupe nastavile da vrše pretrese po gradovima u toj oblasti i da i dalje razmenjuju vatru sa teroristima. Izraelci su takođe evakuisani iz gradova blizu granice sa Gazom. U međuvremenu, IDF je saopštio da je pokrenuo masivne vazdušne napade na ciljeve Hamasa u Pojasu Gaze. IDF je saopštila da su Šudžaija i Bejt Hanun „gnezda terora“ koje Hamas koristi za napade na Izrael. IDF je tokom dana saopštila da je gađala i brojne nebodere u Pojasu Gaze i domove viših članova Hamasa, jer su na tim lokacijama bila smeštena sredstva koja pripadaju terorističkoj grupi.
Šta je jedinica Šajetet 13?
Poslednjih godina bliskoistočni sukobi su predstavljali brojne izazove za Izraelske odbrambene snage i direktno su uticali na tekuće operacije, posebno u specijalizovanim jedinicama kao što je Šajetet 13. Ova jedinica je specijalizovana za izvođenje upada s mora na kopno, prikupljanje pomorskih obaveštajnih podataka , i sprovođenje sabotaže, spasavanja talaca i protivterorističkih operacija.
Izraelske odbrambene snage, posebno njihove specijalne snage, značajno se razlikuju od mnogih zapadnih vojnih jedinica zbog jedinstvenih uslova i okruženja u kojima je država Izrael uspostavljena i stalnog ratnog stanja sa kojim se suočavala od svog nastanka. Od 1948. godine, Izrael je doživeo brojne ratove i turbulentne periode zbog britanske kolonijalne politike u regionu. Ovo nestabilno okruženje navelo je Izrael da razvije jednu od najboljih oružanih snaga na svetu. Vojna služba u ID je obavezna za sve državljane Izraela i traje 36 meseci za muškarce i 18-21 mesec za žene.
Većina vojnih obveznika služi u jednom od tri ogranka ID. Istovremeno, ostatak je uključen u policiju, Izraelsku graničnu stražu (MAGEV), Službu bezbednosti (SHABACH) i vojnu obaveštajnu službu (MOSSAD). Neki vojni obveznici služe i u specijalnim jedinicama u okviru sva tri ogranka ID. Zapažen je broj i visok nivo obučenosti ovih specijalnih jedinica, kao i njihov status i ugled u izraelskom društvu.
Nakon završene početne obuke, regruti prelaze na specijalizaciju. Proces obuke za Šajatet 13 je jedinstven po tome što primera radi regruti koji su imali poteškoće tokom osnovnog kursa ronjenja, ali ga na kraju polože sa prosečnom ocenom, nisu isključeni iz naprednog kursa. Razlog za ovaj pristup je da su ovi regruti već uložili značajno vreme u obuku. Ako su voljni (obično je to slučaj), mogu se pridružiti ronilačkim i kompnenim jedinicama. Ovo osigurava da se jedinica sastoji od vrhunskih vojnika koji, iz ovog ili onog razloga, možda nisu briljirali u ranijim fazama obuke, ali i dalje imaju potencijal da uspeju.
Istorija
Šajetet 13 je jedinica Izraelskih odbrambenih snaga koja je formirana 1949. godine, ubrzo nakon uspostavljanja države Izrael. Njeni operativci, specijalisti za borbu protiv terorizma i spasavanje talaca, često se nazivaju “tihi vojnici“. Tokom godina, oni su igrali ključnu ulogu u svim izraelskim sukobima. Šajetet 13 je široko poznat kao jedna od najboljih specijalnih jedinica na svetu.
Obuka
Nakon što su izabrani za Šajetet 13, vojnici započinju program Masul, posebno dizajniran proces obuke koji se smatra najstrožim fizičkim, profesionalnim i mentalnim programom koji se sprovodi u Izraelskim odbrambenim snagama. Po završetku programa, regruti dobijaju zvanični amblem jedinice (krila slepog miša sa mačem i štitom) i dozvoljava im se učešće u borbenim aktivnostima. Period obuke od 21 mesec podeljen je u nekoliko faza. Ovo su neke od njih:
- Četiri meseca osnovne pešadijske obuke u vojnoj bazi Mitkan Adam, gde specijalne jedinice ID imaju svoje objekte za obuku.
- Dva i po meseca napredne pešadijske obuke u oficirskoj školi ID u pustinji Negev.
- Tri nedelje napredne padobranske obuke u kojoj se članovi obučavaju da izvode padobranske skokove sa velike visine u padobranskoj školi u blizini vazdušne baze Tel Nof.
Oružje
Pripadnici jedinice su obučeni za korišćenje različitih vrsta oružja, uključujući pištolje Glok, M4 karabine, snajperske puške CTAR-21, M24 i SR-25, mitraljeze Negev i drugo moderno zapadno oružje. Lično oružje izraelskih specijalnih snaga je modifikovana američka jurišna puška M16 CAR-15, često uparena sa bacačem granata M203. Do ove promene došlo je nakon velike reorganizacije specijalnih jedinica nakon neuspešne operacije Sajereta Matkala 1974. godine, u kojoj su greške i propusti, u koje su spadali i korišćenje sovjetskog oružja, doprineli neuspehu. Kao rezultat toga, upotreba sovjetskog oružja bila je zabranjena u svim specijalnim jedinicama. Osim u jedinici Šajetet 13.
Šajet 13 je koristio ruski AK-47 kao svoju primarnu jurišnu pušku zbog dokazane pouzdanosti u teškim uslovima kao što su podvodna, slana i peščana okruženja. Pored toga, sovjetsko oružje je omogućilo operativcima da se stapaju sa lokalnim stanovništvom tokom tajnih operacija, pružajući ključnu prednost dok neprijatelj ne utvrdi da li su prijatelji ili saveznici.
Poslednjih godina, AK-47 je postao mit unutar jedinice i još uvek je prvi izbor za oružje kada je u pitanju obuka. Međutim, zbog svoje tehničke inferiornosti u odnosu na moderno zapadno oružje, AK-47 se sada koristi samo u ronilačkim operacijama. Osnovno oružje pripadnika ove jedinice je sada modifikovani američki M16 CAR 15, koji je lakši, raznovrsniji i precizniji, a takođe koristi istu municiju (5,56 mm) kao laki mitraljez IMI Negev.
BONUS VIDEO:
(MONDO)
Herojska pobeda Partizana u Berlinu! Karlik Džouns 2 sekunde pre kraja doneo petu u nizu!
Partizan prosuo sve i izgubio u Subotici: Bledi crno-beli nisu mogli protiv Spartaka!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
4, 3, 2 - Karlik Džouns za pobedu Partizana! Pogledajte koš kojim je Amerikanac zapalio Grobare u Berlinu
"Da se malo spustimo na zemlju, nije sve med i mleko": Opomena Partizanovog kapitena kako mora u Evroligi