Potencijalna kopnena invazija na pojas Gaze sa ciljem potpunog uništenja Hamasa toliko je složena i izazovna da je trenutno nemoguće proceniti koliko bi dugo trajala i koliko bi života odnela na obe strane, kažu ekspertske analize. Poslednji put je izraelska vojska ID izvela sličnu operaciju kada je ušla u Liban 1982. godine, ali ni ta akcija nije baš uporediva, smatraju analitičari, podsećajući da je do sada izraelska vojska slala vojnike da izvedu ograničena dejstva na tom području, na primer uništavanje tunela.
Novi rat protiv Hamasa će testirati dve suprotstavljene metode ratovanja, piše Njujork tajms. Izraelska vojska, najmoćnija na Bliskom istoku, bori se protiv neprijatelja koji želi da u potpunosti iskoristi prednost gradske odbrane – od mina i snajperskih položaja do utvrđenih uporišta – ali će takođe koristiti niz niskotehnoloških taktika koje bi trebalo da otupe izraelsku tehnološku superiornost.
Mreže tunela
Prema Šimonu Aradu, penzionisanom pukovniku IDF, ono što najbolje funkcioniše za Hamas su mreže iskopanih tunela u obliku saća, koji su do sada odvraćali Izrael od velikih kopnenih operacija unutar Gaze. Kao i u 11-dnevnom ratu 2021. godine, kada su izraelske snage ostale izvan Gaze, borci Hamasa imaju prednost koju vojni analitičari opisuju kao 'protiv pristupa' i 'odbijanje teritorije'.
Prema analizi američkog dnevnika Njujork tajms, izraelska vojska će koristiti svoju tzv 'doktrinu pobede', koja zahteva od Vazduhoplovstva da navede unapred proverene ciljeve koji će biti brzo uništeni, jedan po jedan. Taj koncept je već u igri, jer ratni avioni snažno bombarduju velike delove Gaze, zaustavljajući se samo da dopune gorivo.
Kampanja ima za cilj da nadmaši Hamasovu sposobnost da se pregrupiše i, prema osobi koja je upoznata sa diskusijama koje su dovele do doktrine 2020, 'da postigne maksimalne ciljeve pre nego što međunarodna zajednica izvrši politički pritisak da uspori vojnu akciju u Gazi'.
Džon Spenser, bivši američki major koji vodi studije urbanog ratovanja na Vest Pointovom institutu za moderno ratovanje, upozorava da je jedina izvesnost da će borba biti krvava. "Ne možete promeniti prirodu urbanog ratovanja. Biće mnogo kolateralne štete", rekao je on za Njujork tajms.
Vojni poligon
Izrael je razvio neke od najnaprednijih svetskih treninga za urbano ratovanje u pripremi za takve sukobe, kažu stručnjaci. Vežbe se održavaju u Baladiji, na površini od 5.000 hektara na jugu Izraela, oko 30 kilometara od Gaze. Ovaj vojni poligon izgrađen je 2005. godine kao replika tipičnog arapskog grada sa 600 objekata, uključujući džamije i stari utvrđeni deo grada, raspoređenih oko uskih ulica.
Jedna praktična vojna tehnika je ulazak u zgrade probijanjem bočnih zidova kako bi se izbegla bombardovana vrata. Kada uđu, vojnici pucaju kroz unutrašnje zidove kako bi izbegli snajpersku vatru, u stepenice ili otvorene površine na ulici. Druga taktika je upotreba visokih oklopnih buldožera da se oslobodi put jedinicama koje se bore na zemlji. Izrael je modifikovao i oklopom ojačao verziju buldožera Caterpillar, a ovo vozilo će, u slučaju prelaska puteva u Gazi, biti ključno za izraelsku stranu. Oklop je dovoljan za odbranu vozila od raketnih bacača koje široko koriste palestinski militanti. Postoji verzija vozila na daljinsko upravljanje.
Entoni King, profesor ratnih studija na Univerzitetu u Ekseteru i autor knjige 'Urbani rat u 21. veku', rekao je da će prvi korak Izraela verovatno uključivati izgradnju 'slojevitih cilindričnih vazdušnih udarnih snaga' koje će 'doseći do 60.000 stopa iznad područje borbe'.
"Mikrodronovi i jurišni helikopteri će biti na dnu. Iznad njih će biti osmatrački dronovi i bespilotne letelice kamikaze, zatim borbeni avioni i - na samom vrhu - strateški izviđački avioni. Svi će oni biti povezani", objasnio je King i dodao: "Posle ovoga prate ga oklopna vozila koja voze ulicama i artiljerija koja probija put. Biće veoma razorna“.
Prekidanje linija
Pre nego što izraelske snage mogu da stignu do Hamasovih urbanih uporišta, moraju da probiju niz odbrambenih linija koje će uključivati mine, zasede i minobacačke udare, navodi se u nedavnom izveštaju Nadave Morag, bivšeg izraelskog savetnika za bezbednost.
Teški minobacači, mitraljezi, protivtenkovsko oružje, snajperisti i eventualno bombaši samoubice čekaće na periferiji gradova Gaze. A onda dolaze tuneli čija izgradnja košta i do tri miliona dolara. Izraelsko Ministarstvo spoljnih poslova tvrdi da je od 2007. godine izgrađeno 1.370 tunela. Kao kontrameru, Izrael je kupio veliku količinu senzora za podzemno kretanje i izgradio zidove koji bi trebalo da spreče militante da uđu u Izrael. U podzemnim hodnicima nalaze se komanda, skladišta i transportne linije Hamasa. Prosečna dubina na koju prodiru je između 10 i 20 metara, a visoka su i do dva metra.
Probijanje kroz njih zahtevaće intenzivnu, blisku borbu i upotrebu 'sunđervih bombi', hemijske supstance koja zatvara male ulaze. "To ne uništava tunele, ali omogućava vojnicima da idu dalje i da ne moraju da teraju neprijateljske trupe iz svakog tunela", naglasio je Spenser.
Uoči naredne faze rata Izraela protiv Hamasa, pominje se bitka za grad Faludžu nakon savezničke invazije na Irak 2003-2004. Tamošnje borbe predstavljaju odličan primer urbanog ratovanja, a radi se o najžešćem tipu bitke sa kojima se suočila moćna američka vojska. Kao primer se uzima rusko uništavanje ukrajinskih gradova, uključujući Marijupolj, raketnim i artiljerijskim udarima u ranoj fazi invazije 2022. godine.
Poraziti Hamas uz spasavanje izraelskih talaca i minimizirati civilne žrtve biće izuzetno složena, a po nekima i nemoguća misija za ID. Zato neki već pominju da će se pod pritiskom javnosti izraelske snage i dalje oslanjati na vazdušne udare, koji povećavaju mogućnost kolateralne štete, ali spasavaju živote izraelskih vojnika, za razliku od kopnene ofanzive.
BONUS VIDEO:
(MONDO)
"Ne vidim što bi mogli da potcenjuju Zvezdu": Vladan Milojević otkrio šta će tražiti od igrača!
"Partizan ide na Fajnal-for, Evroliga je prava košarka": Igrao sa Lebronom, a u Evropi pokazuje kakav je majstor
Ovo je tim Crvene zvezde za Milan u Ligi šampiona: Ivanić počinje na San Siru, da Mesi vidi kako treba!
Italijani, pa ipak Zvezda dolazi - zar samo toliko pažnje? U fokusu im Vlahović i Zlatanova svađa...
Mondo ukrštenica za 11. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!