• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EVROPA STREPI - RASTE STRAH ZBOG TERORISTIČKIH NAPADA! Pooštravaju se kontrole na granicama, a vojska IZLAZI NA ULICE!

Autor Jana Desovski

Sve više država uvodi kontrole na granicama kao i unutar država zbog situacije na Bliskom Istoku.

 profimedia-0605687567.jpg Izvor: Profimedia/TT/Johan Nilsson

Švedska se pridružila sve većem broju evropskih zemalja koje pozivaju na strože granične kontrole EU nakon incidenta u kojem je azilant ubio dvojicu švedskih fudbalskih navijača u Briselu. Napadač Abdesalem Lasoued ubijen je nakon policijskog pretresa ispred kafića u briselskom okrugu Šarbek. Organizacija Islamska država preuzela je odgovornost za napad 45-godišnjeg Tunišanina oglasivši se na društvenim mrežama. Međutim, belgijske vlasti veruju da je delovao sam.

Švedski premijer Ulf Kristerson izrazio je gnev zbog napada u kojem su ubijena dvojica švedskih državljana, a treća osoba je povređena: "Sve ukazuje da je reč o terorističkom napadu usmerenom na Švedsku, ovi ljudi su ubijeni samo zato što su Šveđani", rekao je Kristerson. 

Lasoued je birao svoje žrtve koje su nosile dres svoje reprezentacije pred kvalifikacionu utakmicu za Euro 2024. Tokom napada, Lasoued je uzvikivao "Alahu Akbar" (Alah je veliki), a pre zločina je snimio video poruku u svom stanu u kojoj se zaklinjao na vernost islamskoj državi preteći napadom.

Švedske ambasade su pozvale građane da budu oprezniji u inostranstvu, a Kristerson je naglasio potrebu za povećanom graničnom kontrolom na spoljnim granicama EU, dovodeći u pitanje šengenski sistem koji omogućava ljudima da se lako kreću između zemalja, prenosi Jutarnji list. Lasoued je bio na radaru belgijskih vlasti i putovao je unutar šengenskog prostora EU bez pasoša nakon što je ušao u Evropu preko italijanskog ostrva Lampeduza 2011. godine. Belgijski ministar pravde Vincent Van Kuikenborn priznao je da je Lasued trebalo da bude deportovan kao neuspeli tražilac azila. Međutim, on nije bio na listi belgijskih terorista.

Incident u Briselu dolazi usred sve većeg pritiska zbog povećanja ilegalnog ulaska u EU, broja tražilaca azila i straha od novih terorističkih napada povezanih sa sukobima na Bliskom istoku. Švedska je u avgustu podigla uzbunu od terorizma na drugi najviši nivo nakon što je niz javnih spaljivanja Kurana od strane iračke izbeglice koja živi u Švedskoj rezultirala pretnjama islamskih militantnih grupa.

Incident u Briselu dogodio se samo nekoliko dana nakon što je 20-godišnji muškarac čečenskog porekla ubio učiteljicu u francuskoj školi u gradu Arasu. Slučaj je bio jedan u nizu sa kojima se Francuska suočila poslednjih godina, usled čega je francuski predsednik Emanuel Makron pozvao na reviziju policijskih baza radikalnih pojedinaca, a ministar unutrašnjih poslova na hitno pooštravanje imigracionih zakona.

Osim Francuske i Švedske, i druge zemlje u Evropi idu ka pooštravanju migrantske politike. U Poljskoj, gde bi Donald Tusk mogao da preuzme dužnost od sadašnjeg konzervativnog premijera Jaroslava Kačinjskog, mnogi su slavili njegove liberalne vrednosti. Međutim, Tuskov eventualni dolazak na vlast ne znači ublažavanje migrantske politike zemlje. Na svom mestu predsednika Evropskog saveta, Tusk je 2015. promenio stav EU bliske Angeli Merkel, koja je do tada bila naklonjena migrantima. 

Poljska je primila više od milion migranata iz Ukrajine koji su pobegli tokom ruske invazije, ali će Tusk nastaviti da podržava stav Poljske, koja odbija da učestvuje u najnovijem planu Evropske unije o premeštanju migranata i azilanata unutar bloka i kažnjavanju zemlje koje odbijaju da ugoste tražioce azila. Ovaj junski pakt je sklopljen da bi se ublažio pritisak na granice Italije i Grčke, koji traje od rata u Siriji 2015. Protiv pakta je glasala i Mađarska, dok su Malta, Litvanija, Slovačka i Bugarska bile uzdržane.

Austrijski ministar unutrašnjih poslova Gerhard Karner rekao je u sredu da je stepen opasnosti od terorizma u toj zemlji podignut na drugi, najviši nivo - narandžasti. Austrijskoj policiji pomoći će i snage Savezne vojske. Rečeno je i da je 90 vojnika, uglavnom pripadnika vojne policije, odmah raspoređeno na ulice Beča.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

01:54
"RAT U UKRAJINI BACIO SENKU NA ISLAMSKI TERORIZAM" Matevski: Ne prođe mesec bez napada, a najaktivniji su na OVOJ društvenoj mreži
Izvor: kurir televizija
Izvor: kurir televizija

 (MONDO)

Možda će vas zanimati

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Аранђел

Потпуно успео план САД - ослабљен, разједињен и делимично расељен Блиски исток и војно и политички безначајна Европа, али са довољно снаге да сваког оног ко се противи таквој политици окарактерише као: исламофоба, расисту, ксенофоба, ултрадесничара... Тако нешто је немогуће чути са исте и званичне адресе за било ког човека у Израелу.

Roki

Nek se zapitaju zasto im se to desava..

Treci srpski opstanak

To su one izbeglice koje su "dobri" i liberalni evropljani isli da pokupe na svojim granicama da ih prevezu do gradova da se ne muce. Samo mogu misliti te navodne izbeglice kako su mislili boze koje budale su u ovoj evropskoj uniji. Odmah nakon toga su se desavala silovanja, ubistva, terorizam, pa neka sta sada, tako su glasali.

special image