Astronomi su zabeležili misteriozne radio signale, kojima je trebalo osam milijardi godina da dođu do Zemlje. Radi se o jednoj od najudaljenijih i najsnažnijih do sada opaženih brzih provala radio signala (FRB). Naime, eksplozija FRB 20220610A trajala je manje od jedne milisekunde, ali je u tom deliću trenutka oslobodila onoliko energije koliko naše Sunce emituje tokom 30 godina. Brze provale radio signala su jedan od najfascinantnijih misterija u svemiru. Radi se o izuzetno snažnim signalima, neki oslobađaju više energije od 500 miliona Sunca, a traju manje od treptaja oka. Jedna od najvažnijih karakteristika FRB-ova jest to da su oni kratkotrajni i nepredvidivi. Obično se pojave iznenada na nekom delu neba i traju tek nekoliko milisekundi.
Ponavljajući FRB-ovi, dakle kada se ne radi samo o jednom intervalu, već o više njih uzastopce, vrlo su retki i posebno privlače pažnju astronoma. Neki od ponavljajućih FRB-ova se javljaju periodično, u pravilnim razmacima, svakih nekoliko dana ili meseci.
"Stiže iz male skupine galaksija"
Astronomi su putem niza moćnih teleskopa u Australiji (ASKAP, Australian Square Kilometre Array Pathfinder) detektovali FRB 20220610A i saznali odakle dolazi. "Pomoću ASKAP-a smo uspeli precizno da odredimo odakle je došao", rekao je astronom Stjurat Rajder sa Instituta Makuarije u Australiji, a prenosi CNN.
"Zatim smo putem vrlo velikog teleskopa u Čileu potražili tačan izvor, odnosno galaksiju. Otkrili smo da stiže iz galaksije koja je starija i udaljenija od bilo kojeg drugog do sada uočenog izvora FRB-ova i da se verovatno nalazi unutar male skupine galaksija koje prolaze kroz proces spajanja", dodao je.
Misterija porekla FRB-a
Dakle, izvor ovog drevnog FRB-a je skupina od dve ili tri galaksije koje sada prolaze kroz proces spajanja, interakcije i formiranja novih zvezda. Ovo otkriće je u skladu s hipotezom da su za brze provale radio signala odgovorni magnetari ili neki drugi visokoenergetski objekti koji nastaju nakon eksplozije zvezda. Magnetari su neutronske zvezde s izuzetno jakim magnetskim poljem, a neutronske zvezde su kolabirane jezgre masivnih zvezda koje su završile sa svojim vekom trajanja i izbacile većinu svog materijala u svemir.
"Iako još uvek ne znamo što tačno uzrokuje ovo ogromno izbacivanje energije, ovo istraživanje pokazuje da su FRB-ovi uobičajeni fenomen u svemiru i da ih možemo koristiti za detektovanje materije između galaksija i bolje razumevanje strukture svemira", kazao je astrofizičar Rajan Šanon sa Univerziteta u Australiji.
BONUS VIDEO
(Mondo/Index.hr)
Zvezda od dominacije do problema u Pioniru: Trojkaška rapsodija, drama i pobeda u derbiju kola!
Hitno se oglasio Košarkaški savez Srbije: Otkriveno koliki je minus, objavljene finansije
Zvezdin trener podigao ton pred Barsu: "Neka bude bunkeraš Miloje opet opalio kontru!"
Legija traži da izađe na slobodu! Odslužio 20 godina zatvorske kazne zbog ubistva Zorana Đinđića
Vasilije Micić precrtan u NBA! Novi trener ga odmah otpisao, spakovani koferi za Evropu