U džepovima militanata Hamasa, ubijenih nakon što su masakrirali posetitelje muzičkog festivala i upali u kibuce, izraelski vojnici pronašli su tabletice s identičnim logom, piše "Jerusalim Post". Reč je o kaptagonu, sintetičkom stimulansu na bazi amfetamina koji islamisti daju svojim borcima da bi se osećali neustrašivo. Droga koju zovu i "kokain za siromašne" drži ih budnima i fokusiranima duže vremena suzbijajući osećaj gladi. Kaptagon pripada grupi amfetamina i prvobitno je, 60-ih i 70-ih godina prošlog veka, razvijen kao legalni lek za lečenje poremećaja pažnje, narkolepsije i depresije. Zabranjen je u većini zemalja 80-ih godina.
Njegovi primarni učinci uključuju pobuđivanje osećaja euforije, smanjenje potrebe za snom, suzbijanje apetita i pružanje trajne energije. Prema medicinskim stručnjacima u Libanonu i Siriji, kaptagon ne prevladava samo među borcima, već ga često koriste i očajni civili koji žive u zonama sukoba. Uprkos svojoj prirodi koja izaziva veliku zavisnost i potencijalu za izazivanje psihotičnih reakcija, i dalje uživa popularnost na Bliskom istoku zbog svoje pristupačnosti i jednostavnosti proizvodnje. U siromašnijim zemljama tableta se može kupiti i za manje od evra, u razvijenijima zna koštati i 20. Hamasu i ISIS-u je, između ostaloga, glavni izvor finansiranja masovna proizvodnja i izvoz te droge iz Libana i Sirije. Primera radi, 2020. italijanska policija u luci Salerno je zaplenila 14 tona, oko 84 miliona tabletica tada vrednih preko milijardu evra na crnom tržištu, a Grci su u Pireju 2019. prilikom pretresa teretnog broda otkrili 5,3 tone tableta kaptagona.
Istraga koju je pre nekoliko godina proveo "Njujork tajms" utvrdila je da su ljudi bliski sirijskom vođi Bašaru Asadu, uključujući i članove porodice, umešani u masovnu proizvodnju kaptagona na Bliskom Istoku. Prema izvorima "Jeeusalim posta", kaptagonov izvoz samo iz Sirije dosegao je najmanje 3,5 milijardi dolara još u 2020. godini i ta brojka bila je pet puta veća od ukupnog izvoza sirijske industrije.
Pretpostavlja se da je stvarna tržišna vrednost verovatno znatno veća. U Saudijskoj Arabiji potrošnja kaptagona premašuje 600 miliona tableta godišnje i stvara tržišnu vrednost od najmanje devet do 12 milijardi dolara svake godine.
BONUS VIDEO
(Mondo/24sata.hr)
Partizan nemilosrdan u ABA, gazi redom: Pukla stotka, crno-beli ne daju vrh tabele!
Pukla stotka u "Areni", Zvezda ne da Partizanu da pobegne: Crveno-beli stigli na vrh, sad čekaju derbi!
"Bilo je čudnih odluka...": Drčelić se oglasio nakon poraza Zvezde u Evroligi!
Partizan u ABA mora da dobije pojačanje: Željko mu našao ulogu, da ne bude prvi precrtan!
Željko slušao, novinar ga šokirao predavanjem usred konferencije: Je l' znate zašto je Zvezda inferiorna?