• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NEVIDILJIVI HOROR NEPRIJATELJ GRADA OD 20 MILIONA STANOVNIKA! Nema rata, ali jedno KOSI stanovnike: "To je APOKALIPSA!"

Autor Jana Desovski

Prosečan stanovnik grada mogao bi da umre skoro 12 godina ranije zbog zagađenja vazduha

 Nju Delhi napravio Zelenu ratnu sobu Izvor: Profimedia/AFP

Neprijatelj je skoro nevidljiv i nema vojnika, ali je glavni grad Indije ipak napravio 'Zelenu ratnu sobu' kako bi se izborio sa ogromnim zagađenjem vazduha koje već decenijama kosi njegove stanovnike, piše portal Phis.org. "Zagađenje je dovelo do vanrednog stanja", rekao je Gopal Rai, ministar životne sredine ovog brzorastućeg megagrada sa preko 20 miliona stanovnika, koji je često na vrhu liste gradova sa najzagađenijim vazduhom.

Rai problem naziva "apokalipsom zagađenog vazduha". Najnoviji napor Nju Delhija da se izbori sa decenijama starim problemom je centar za koordinaciju visoke tehnologije, gde 17 stručnjaka nadgleda ogromne ekrane koji emituju žarišta zagađenja uživo, emituju NASA satelitske slike i ažuriraju senzore indeksa kvaliteta vazduha (AKI).

Izvor: Profimedia/IMAGO

U Delhiju nivoi zagađivača PM2,5 – mikročestica koje izazivaju rak i koje ulaze u krvotok kroz pluća – vrlo često čak 30 puta premašuju granice opasnosti koje je postavila Svetska zdravstvena organizacija. Škole su zatvorene širom grada u petak jer je štetni sivi smog obavio mnoge kvartove, dodajući ionako težak život mnogim od 30 miliona njegovih stanovnika. 

Prosečan stanovnik grada mogao bi da umre skoro 12 godina ranije zbog zagađenja vazduha, prema avgustovskom izveštaju Instituta za energetsku politiku Univerziteta u Čikagu. Smog koji pecka oči i pluća se pogoršava tokom zime od oktobra do februara - kada hladniji vazduh zadržava zagađenje - pa se stanovnicima savetuje da uvek nose maske napolju.

Političke prepreke

Prošlog meseca, Delhi je otvorio centar za koordinaciju zagađenja pod nazivom Zelena ratna soba, okupljajući 28 vladinih odeljenja kako bi odredili najgora mesta zagađenja. "Čim se indeks kvaliteta vazduha (AKI) pogorša, mi upozoravamo naše timove na terenu i oni odmah preduzimaju akciju", rekao je inženjer zaštite životne sredine 'ratne sobe' Anurag Pavar.

A mere uključuju dostavljanje obaveštenja problematičnoj fabrici, zatim gašenje požara u smeću, zaustavljanje vozila koja izbacuju crni dim, zaustavljanje ilegalnih vatrometa tokom festivala ili slanje cisterni za vodu da prskaju područje kako bi se smanjila prašina. Međutim, oni ne mogu da reše ključne probleme - ogromne vatre koje su farmeri palili oko Delhija da bi očistili pirinčana polja posle žetve i pripremili zemljište za sezonu setve.

Požari sa poljoprivrednih polja mogu da obaviju ceo grad žuto-sivim smogom koji je, prema studiji medicinskog časopisa The Lancet, izazvao skoro 17.500 prevremenih smrti u 2019. Zagađenje vazduha je "jedan od najvećih ekoloških rizika po zdravlje", upozorava SZO, jer izaziva moždane udare, srčana oboljenja, rak pluća i bolesti respiratornog sistema.

Da bi se ovo smanjilo, vlasti u Delhiju počele su da koriste biohemijske sprejeve koji ubrzavaju razgradnju strništa useva, pripremajući tako tlo za sadnju. Ali kao i kod mnogih ekoloških napora, dobre namere nailaze na političke prepreke. Rai je rekao da je izvor više od dve trećine zagađenja vazduha koji muči grad zapravo van granica grada, gde gradski zvaničnici nemaju ovlašćenja da deluju. "Uveli smo električne autobuse, ali u susednim državama autobusi i dalje voze na dizel", rekao je Rai. "Sve ovo utiče na Delhi. Zagađenje i vetrovi ne mare za granice gradova i država.' Zagađenje je takođe postalo političko pitanje.

Glavnim gradom i državom Pendžab upravlja stranka Aam Aadmi, ali ostalim susednim državama upravljaju njihovi rivali iz Bharatiia Janata partije (BJP) premijera Narendre Modija. Poljoprivrednici, koji su brojni i predstavljaju jaku glasačku snagu, kažu da je spaljivanje strništa jednostavno i jeftino, a da urbano zagađenje ne utiče na njih. "Očigledno je da politika ima uticaj", rekao je Rai. "To stvara prepreke kada je u pitanju sprovođenje odluka."

"Strategija koja svima odgovara"

Borba protiv zagađenja pomaže široj borbi protiv klimatskih promena i merama zaštite javnog zdravlja, kažu stručnjaci. SZO ističe da su "mnogi uzroci zagađenja vazduha takođe izvori emisije gasova staklene bašte", te da politike za smanjenje zagađenja vazduha "nude strategiju od koje svi dobijaju - i u pogledu klime i zdravlja". Ratni oficiri kažu da rade šta mogu. Na primer, preko telefonske aplikacije 'Green Delhi', oni pregledaju izveštaje i fotografije koje šalju stanovnici kada primete probleme sa zagađenjem.

Izvor: Profimedia/AFP

"Većina pritužbi odnosi se na zapaljene deponije smeća i prašinu sa gradilišta", rekao je Pavar. "Kada dobijemo pritužbu, koordiniramo se sa različitim odeljenjima i brinemo se da ona bude brzo rešena. Ali Sunil Dahiia, analitičar Centra za istraživanje energije i čistog vazduha, kaže da su potrebne mnogo veće promene politike. Indija se u velikoj meri oslanja na zagađujući ugalj za proizvodnju energije. Emisije uglja po glavi stanovnika porasle su za 29 odsto u poslednjih sedam godina, a Indija nije sledila politiku postepenog izbacivanja prljavog fosilnog goriva.

"Zelena ratna soba, ako se sprovede na pravi način, biće efikasna neko vreme u suzbijanju zagađenja", rekao je Dahija. "Ali to nije rešenje za smanjenje emisija. Kada je u pitanju udisanje čistog vazduha i smanjenje nivoa zagađenja, potrebne su mnogo opsežnije i sistematičnije promene."

BONUS VIDEO:

Možda će vas zanimati



Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

tole

U Beogradu je jos i gore…

Komedija

Pozabavite se "nezavisni mediji" Mladenovcem, Čačkom, Pančevom, Smederevom....Ne morate tako daleko, čak u Indiju.

Komedija

@Komedija pritom za neupucene, Mladenovac zagadjuje firma koju su zakupili Kinezi i navodno se bave "obradom drveta", medjutim ko zna kakav se ilegalni odpad godinama spaljuje, voleo bih da imamo institucije koje bi se bavile time, prodali su zdravlje naroda za novac.

special image