Turska je na udaru visoke inflacije i ogromnog povećanja troškova stanovanja - toliko da nova šefica turske centralne banke Hafize Gaje Erkan ponovo mora da živi sa roditeljima. Hafize Gaje Erkan je na čelu centralne banke u Turskoj od juna. "Nismo mogli da nađemo smeštaj u Istanbulu. Užasno je skupo", rekla je 44-godišnji Erkan u intervjuu listu Huriet. "Da li je moguće da je Istanbul skuplji od Menhetna?", pita bankarka. Pre imenovanja na ovu funkciju, dve decenije je živela u SAD i radila na rukovodećim pozicijama u nekoliko velikih banaka, među kojima je i Goldman Saks, prenosi nemački Špigl. Bila je i jedan od direktora u Tifaniju.
U novembru je godišnja stopa inflacije u Turskoj iznosila 62 odsto. U Istanbulu su zakupnine porasle za 77,1 odsto za godinu dana, pokazala je studija Univerziteta Bahčešehir. Turska vlada je nedavno ograničila povećanje stanarine na 25 odsto. To je, međutim, dodatno pogoršalo situaciju: vlasnici stanova sada na sve načine pokušavaju da se otarase starih stanara, kojima ne smeju da povećaju kiriju, kako bi stan iznajmili nekom drugom za mnogo veći iznos. Kako bi obuzdala inflaciju, turska centralna banka povećala je ključnu kamatnu stopu od imenovanja Hafize Gaje Erkan u junu za 30 procentnih poena, na 40 odsto.
Predsednik Redžep Tajip Erdogan se ranije dugo opirao podizanju kamatnih stopa. Čvrsta monetarna politika počela je da povoljno utiče na potrošačke cene, ali jednocifrena inflacija neće biti postignuta pre 2026. godine, rekla je Hafize Gaje Erkan u intervjuu za dnevni list Hurijet u subotu.
Ona je pozvala strane investitore da ulažu u liru, prenosi Blumberg. "Otprilike u ovo vreme sledeće godine bićemo u umerenijem okruženju u smislu inflacije i monetarnog ograničenja“, rekla je ona za list. "Ako treba da uđu strani investitori, to bi trebalo da bude sada. Očigledno, ako dođu kasnije, prinos će biti manji". Hafize Gaje Erkan kaže da je u poslednje četiri nedelje povećana potražnja stranih investitora za državnim obveznicama, posebno onih iz SAD. Centralna banka predviđa da će inflacija do kraja godine dostići 65 odsto, u maju očekuje vrhunac od 70 do 75 odsto, a do kraja sledeće godine mogla bi da padne na 36 odsto.
Turska ekonomija se oporavlja, BDP je u trećem kvartalu porastao za 5,9 odsto u odnosu na godinu dana ranije, građevinski sektor je porastao za 8,1 odsto, ali je stambena kriza i dalje ogromna, posebno u velikim gradovima. Zakupnine su za četiri godine porasle za neverovatnih 700 odsto. Zbog visokih cena zakupnina, u Turskoj je sve češće nasilje između stanodavaca i zakupaca: mediji su izvestili o 11 mrtvih i 46 povređenih, preneo je Euronjuz. U prvih šest meseci ove godine zabeleženo je 47.000 sudskih zahteva za iseljenje i 100.000 tužbi za nezakonito povećanje zakupnine, što je više nego duplo više u odnosu na isti period prošle godine. Kirije su samo u protekloj godini porasle u proseku za 121 odsto, a u velikim gradovima poput Ankare i Istanbula u tom periodu porasle su čak 188 odsto – osim inflacije, cene su porasle i zbog dolaska ljudi iz područja pogođenih zemljotresom.
BONUS VIDEO
(Mondo/Jutarnji/M. Š.)
Šta čeka Zvezdu i Partizan u Evroligi? Jedan grad može da bude prekretnica sezone, tamo "večiti" idu prvo!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
Partizanovog igrača čeka duža pauza: Mijailović otkrio detalje o povredi košarkaša!
Željko učio igrače kako da promaše slobodno bacanje: Uzeo loptu, šutnuo i okrenuo se ka Amerikancu (video)
Napadnut autobus sa fudbalerima Zvezde u Novom Pazaru! Bačen topovski udar, policija hitno reagovala