Oluja Iša poremetila je britanski vazdušni i železnički saobraćaj i ostavila hiljade domova bez struje u ponedeljak. Najviše je pogođena Škotska, sa vetrovima i do 144 kilometra na sat, zbog čega su svi vozovi bili otkazani, a saobraćaj je znatno otežan zbog drveća koje je palo na puteve. Na terenu je ekipa koja motornim testerama čisti teren.

Otkazano je i desetine letova iz Edinburga i Glazgova. Oluja je uticala i na deo vozova na jugu Engleske, uključujući između Londona i aerodroma Getvik. Putnicima koji su zapeli na aerodromima ponuđen je smeštaj u vidu običnih ležaljki, čime nisu svi bili zadovoljni.

Nakon "teške noći" škotska mrežna železnica otkazala je sve putničke i teretne vozove širom zemlje dok ne pregledaju železničke rute i ne poprave štetu izazvanu olujom. Vozovi bi trebalo da ponovo krenu oko podneva. Sinoć je Organizacija za istraživanje tornada i oluja saopštila da postoji opasnost od jakih oluja sa gradom do 20 mm u celoj Irskoj i većem delu Škotske. U međuvremenu, dodali su upozorenje na "jake oluje sa grmljavinom" širom Engleske i Velsa, koje bi mogle da izazovu "jedan ili više tornada i/ili pljuskova" sa udarima do 130 km/h.

U gradu Kambriji na granici Engleske i Škotske oglasile su se sirene, a bujica je potopila ulice. Britanska električna mreža saopštila je da je vratila struju većini domaćinstava na jugu i istoku Engleske, ali oko 45.000 domova u Severnoj Irskoj i dalje je bez struje.

Na drugoj strani Severnog mora, amsterdamski aerodrom Šiphol u nedelju je preventivno otkazao desetine letova zakazanih za ponedeljak zbog jakih vetrova koji se očekuju u Holandiji. Stotinu letova je otkazano u nedelju takođe iz Dablina. Veliku štetu pretrpeli su i poljoprivredni usevi.

Piter Gejd, iz Nacionalnog sindikata poljoprivrednika, rekao je za BBC: "Na celom polju je već trebala da nikne pšenica, ali polja su u velikoj meri potopljena vodom. Rekao bih da je od svih mojih žitarica, pšenice i ječma, oštećeno oko 40 odsto. Ne znamo da li ćemo uspeti da to nadoknadimo na proleće jer je u celoj zemlji manjak semena".

Meteorološka služba je saopštila da oluja još nije gotova i izdala je vremensko upozorenje za celu Britaniju. Najozbiljnije od njih je retko upozorenje crveno upozorenje za vetar, koje je na snazi u severnoj Škotskoj između 1 i 5 sati ujutro, dok meteorolozi predviđaju udare od 140 km/h do čak 160 km/h. Meteorolozi upozoravaju da će vetrovi doneti "rizik od oštećenja, poremećaja i opasnosti po život", a vetar će raznositi krhotine i izazvati visoke talase koji će stizati do puteva i kuća duž same obale.

Vetar bi takođe mogao da ošteti dalekovode, zbog čega će doći do nestanka struje, a to će uticati i na mnoge druge usluge, recimo na telefonske linije. Oluja Iša je već deveta imenovana oluja koja je pogodila UK od početka sezone u septembru. Oluja se imenuje kada postane dovoljno jaka da predstavlja opasnost za ljude, a imena se dodeljuju po abecednom redu. Hladni arktički vazduh koji se kreće ka Severnoj Americi čini oluju aktivnijom i kako vazduh struji od zapada ka istoku, to donosi olujno vreme u UK.

BONUS VIDEO:

Kurir Oluja u Beogradu 1

(MONDO/U. M.)