Oprema se može nadgraditi i za eventualnu 3D produkciju, što je najnoviji korak kojim Sveta stolica pokušava da unapredi komunikaciju poglavara rimokatoličke crkve sa vernicima i da 2.000 godina staru instituciju uvede u 21. vek.

Kada 3D tehnologija bude dostupna za emitovanje iz Vatikana ona će obogatiti užitak gledalaca sa većom rezolucijom i življim bojama rekao je predstavnik Sonija u Italiji Gildas Pelije.

"3D tehnologija može se učiniti vrlo diskretnom i suptilno", rekao je Pelije. "Nije to kao u spektakularnim filmovima koje gledamo u bioskopima".

Soni je dao Vatikanu popust od gotovo milion evra na opremu, a Svetoj stolici su pomogli i Vitezi Kolumba koji su učestvovali sa milion evra u finansiranju prve inovacije u komunikacionionim tehnologijama u Vatikanu posle 50 godina.

Ostatak je platila Televizija Vatikana od novca koji je štedela godinama, rekao je potparol Vatikana i prvi čovek televizije Vatikana Federiko Lombardi.

Lombardi je rekao da Vatikan mora ostati u koraku sa standardima emitovanja programa i snimanja dokumentarnog materijala.

"Ako ne održavamo adekvatan nivo, kvalitet i kapacitet, remeti se slika i poruka koju Papa šalje svetu" dodao je.

Lombardi je rekao da će HD kamere biti spremne za Božić. Od tada oprema će se koristiti za sve prenose iz Vatikana a po potrebi će biti upotrebljena i za specijalne događaje van Vatikana.

Sam papa Benedikt XVI u skorašnjem obraćanju rekao je da "sva sredstva stara i nova treba da se koriste inteligentno" kako bi se vera širila među ljudima.

(Beta-AP)