Prvi nemački vojnici buduće "Litvanske brigade" stigli su u tu istočnu zemlju NATO. Do kraja 2027. tamo bi trebalo trajno da bude stacionirano do 5.000 vojnika Bundesvera. Bundesver je počeo da raspoređuje prve vojnike tzv. "Litvanske brigade" na istočnom krilu NATO.

Ispraćajući prvi kontigent koji čine 21 muškarac i jedna žena, nemački ministar odbrane Boris Pistorijus ocenio je da je to značajan korak za odbrambenu sposobnost Alijanse i važan dan za Bundesver. Stalno stacioniranje borbene jedinice u Litvaniji presedan je u istoriji Bundesvera. Nikada toliki broj vojnika nije bio stalno stacioniran u inostranstvu.

Prethodnicu Bundesvera u Vilnjusu je dočekao litvanski ministar odbrane Laurinas Kaščiunas koji je ocenio da je to raspoređivanje "veoma važno" za njegovu zemlju. "Ovo je dokaz nemačke pouzdanosti", rekao je Kaščiunas i ujedno izneo uveravanja da će njegova vlada učiniti sve da u predviđenom roku izgradi neophodnu infrastrukturu.

Raspoređivanje vojnika podržava 85 odsto litvanskog stanovništva. Projektom koordinira premijerka Ingrida Simonite koja kaže da niko ne bi trebalo ni da pomisli da može da testira da li u NATO funkcioniše pravilo o obaveznoj pomoći među zemljama-članicama.

Brigada operativna do 2027. godine

Kao odgovor na promenjenu bezbednosnu situaciju u Evropi i agresivno ponašanje Rusije, nemačka vlada pristala je da u Litvaniju premesti vojnu jedinicu spremnu za borbu i sposobnu za samostalno delovanje. Brigada bi trebalo da bude operativna do 2027. godine. Planirano je stalno prisustvo oko 4.800 vojnika i oko 200 civilnih pripadnika Bundesvera koji sa sobom mogu da dovedu i svoje porodice. To će poslužiti kao uzor za čitav region, kaže litvanski ministar Kaščunas.

U ovom prvom kontigentu su stručnjaci iz različitih oblasti, kao što su logistika, informacione tehnologije i infrastruktura. Očekuje se da će do četvrtog kvartala 2024. broj osoblja da poraste na oko 150 muškaraca i žena. Nemačka brigada će u Litvaniji biti reorganizovana i vodiće se pod nazivom "Pancerbrigade 45". Nakon što zvanično profunkcioniše 2025. godine, trebalo bi da se počne s raspoređivanjem dodatnih snaga, pod uslovom da u Litvaniji bude pripremljena dodatna, neophodna infrastruktura.

Da li će biti dovoljno opreme za Bundesver?

Eva Hegl, komesarka Bundestaga zadužena za pitanja odbrane, naglašava da se ne sme zanemariti pitanje opreme Bundesvera. "Naravno, u početku će biti nedostataka, jer oprema za naše vojnike još nije na raspolaganju", rekla je političarka SPD-a i naglasila da brigada mora biti opremljena svime što je neophodno.

Ministar Pistorijus u decembru je u Viljnusu potpisao dokument o raspoređivanju vojnika. Njihova glavna baza biće vojni poligon Rudninkaj, nedaleko od granice s Belorusijom. Prema informacijama iz Litvanije, tamo će biti stacionirano 80 odsto vojnika, dok će se ostatak nalaziti u Rukli, u centralnoj Litvaniji, zemlji koja je nedavno proslavila 20. godišnjicu od pristupanja NATO.

Litvanija se graniči sa Belorusijom, saveznicom Rusije, ali i sa ruskom eksklavom na Baltičkom moru, Kalinjingradom. Do nje se iz Rusije kopnenim putem dolazi preko uskog Suvalski koridora na zapadu Litvanije, pa preko Poljske. Tu bi, u slučaju napada, mogle da izbiju borbe.

Raspoređivanje vojnika koštaće 800 miliona evra

Raspoređivanje nemačkih vojnika za Litvance je znak toliko željene garancije o pružanju pomoći unutar NATO. Stvaranje uslova za raspoređivanje brigade Bundesvera koštaće tu zemlju u narednih nekoliko godina oko 800 miliona evra, naveo je ministar Kaščunas. Vojno prisustvo Nemačke u Litvaniji izaziva kritike u Moskvi. To eskalira trenutne tenzije, ocenio je Dmitrij Peskov, portparol predsednika Rusije.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "RUSIJA ODUZIMA UKRAJINI CRNO MORE, POLJSKA I LITVANIJA IDU PO DEO!" Samardžija: Šalju 25.000 vojnika, vraćaju "svoju" teritoriju

(DW/MONDO/U. M.)