• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zašto Medvedev kritikuje Putinovu stranku

Analitičari zatečeni kako da tumače kritike ruskog predsednika na račun premijerove političke partije iznete kroz blog na veb strani Kremlja.

Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev je kritike uputio putem svog video bloga na Internet stranici Kremlja. Ta njegova kratka "glasna razmišljanja" o stanju u zemlji, kako izveštava Bi-Bi-Si, retko kada izazivaju kontroverze, ali ovaj put je izneo ozbiljne zamerke na političke prilike u zemlji.

Rekao je da politička stabilnost preti da preraste u stagnaciju i da su se simptomi zastoja već pojavili na političkoj sceni: "Od takvog zastoja u jednakoj meri gube i vladajuća stranka i opozicione snage", rekao je on.

"Ako opozicija nema ni najmanju šansu da pobedi u poštenoj utakmici, ona će postati marginalna. S druge strane, ako vladajuća stranka nigde i nikada ne može da izgubi, ona će se okameniti i na kraju će i ona početi da degradira, kao i svaki živi organizam koji se ne kreće", upozorio je Medvedev.

Predsednikove reči su iznenadile mnoge koji prate zbivanja u Rusiji. Jedan od njih je Bi-Bi-Sijev moskovski izveštač Stiven Rozenberg, po kome je "poruka iz Kremlja da je politički sistem izgrađen u poslednjih deset godina zapravo na duži rok nestabilan".

"Kada Medvedev koristi izraz 'politička stagnacija', te reči će mnoge Ruse asocirati na 70-te godine prošlog veka, na vreme Leonida Brežnjeva, kada je Sovjetski Savez počeo da gubi orijentaciju. Mnogi su tada govorili o stagnaciji i to je na kraju dovelo do nestanka Sovjetskog saveza", podsetio je on.

"U Rusiji su to teške reči. Inače, ovdašnji analitičari i političari često iznose ocenu da ruski politički sistem klizi u stagnaciju. Čini se da su u Kremlju čuli za to, da su zabrinuti i da razmišljaju o tome da nešto promene", kaže Rozenberg.

I Dmitrij Medvedev očito misli da je Rusiji potrebno više pluralizma, da opozicija treba da bude jača, a vladajuća stranka Jedinstvena Rusija manje dominantna. To su prilično neočekivane reči od čoveka koji je predsednik postao zahvaljujući tome što je bio desna ruka Vladimira Putina dok je on bio šef države.

Mnogi su uvereni da je Medvedev i danas u senci Putina koji i dalje, samo sa pozicije premijera, upravlja zemljom. Da li to što Medvedev sada kritikuje dominaciju Putinove stranke znači da je došlo do razlaza između njih dvojice?

Neki posmatrači smatraju da je zaista došlo do razlaza i da se već vodi bitka oko toga ko će se kandidovati na sledećim predsedničkim izborima 2012. Drugi su uvereni da je to preterivanje i da su Putin i Medvedev i dalje deo istog tima, da samo govore ono što žele da čuju različiti segmenti ruskog društva...

Vrlo je teško sa sigurnošću reći kakvi su odnosi između njih dvojice, jer iz centra moći u Rusiji curi jako malo informacija. Možda je najindikativnije ono što misli Maša Lipman, analitičar u kancelariji Karnegijeve zadužbine u Moskvi, koja kaže da se ni dvojac na čelu zemlje nije razišao ni da se u Rusiji sprema neka ozbiljna promena.

Ona kaže da u Rusiji i dalje "Putin donosi i sprovodi odluke, a Medvedev priča", da je Medvedev "izgradio imidž čoveka liberalnijeg od njegovog mentora Putina i često govori o liberalizaciji raznih stvari, pa i političkog sistema".

Ovo nije prvi put da o tome govori, mada je prvi put upotrebio takvu retoriku. U Rusiji se sledeće godine održavaju parlamentarni izbori i ovo je trenutak kada on treba da ostvari nešto od tog svog zalaganja za liberalizaciju. Mislim da svakako nećemo dobiti pravu otvorenu političku utakmicu, ali možda ćemo imati naznake takve utakmice. Opozicija će možda osvojiti više mandata u Dumi, ali Jedinstvena Rusija svakako neće izgubiti većinu", zaključuje Maša Lipman.

(FoNet)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image