• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusi projektovali kosmički "štitnik" Zemlje

Ruska raketno-kosmička korporacija "Energija" projekovala je remorker na nuklearni pogon, a njegov zadatak će biti da zaštiti Zemlju od opasnih asteroida i očistiti orbitu od satelita koji ne rade.

Novi remorker, moćan kosmički aparat na nuklearnu vuču moći će da doleti do Meseca za svega 20-30 dana, preneo je Glas Rusije, navodeći da je Rusija s pravom proglašena za svetskog lidera jer je već napravila više od 30 nuklearnih reaktora za kosmičke aparate.

Konstruktori smatraju da će novi projekat RKK "Energija", kosmički remorker s nuklearnom vučom, biti odličan čistač prenatrpane geostacionarne orbite naše planete.

Danas se u orbiti nalazi više od 600 satelita, pasivnih aparata, koji ne rade, ali zauzimaju deficitarne tačke koje povezuju kosmos i zemlju.

Lokacija svakog satelita se naziva tačkom stajanja. Sa nje može da održava stalna veza sa Zemljom, što je vrlo važno za obavljanje kosmičkih istraživanja.

Pošto je kapacitet orbite ograničen, vrednost ovakve tačke stajanja dostiže 50 miliona dolara, objašnjava naučni konsultant predsednika korporacije Viktor Sinjavski.

Uz pomoć nuklearnog elektroraketnog remorkera, ove tačke koje su zauzimali pasivni sateliti, moći će da se oslobode, postojaće mogućnost skupljanja satelita, njihovog dovođenja na nisku orbitu oko Zemlje i potapanje u okeanu.

Osim toga, u RKK "Energija" su uvereni da je remorker neophodan za stvaranje sistema zaštite od opasnosti od asteroida i kometa.

Kosmički aparati, koji u nju ulaze, otkrivaće i istraživaće asteroide, koji presecaju zemljinu orbitu.

Objekti, koji predstavljaju opasnost moraju biti neutralizovani, nastavlja Viktor Sinjavski.

"Najefikasniji način je da se minira termonuklearni sistem na površini ili ispod površine asteroida. Od izbacivanja reaktivnog mlaza materijala samog asteroida stvara se momenat, koji ga skreće s trajektorije, i koji je opasan na putu do zemlje.

Remorker će u ovom slučaju da nastupi u ulozi hvatača opasnog objekta", rekao je naučnik.

Troškovi izrade kosmičkog nuklearnog uređaja kapaciteta od 500 kilovati u Rusiji se procenjuju na 60 milijardi rubalja (oko 2 milijarde dolara).

Letačko-konstruktorska testiranja polifunkcionalnog remorkera mogu započeti već 2020. godine.

U bližoj budućnosti nuklearni energetski sistemi će se koristiti u pilotiranim kompleksima za ispitivanje Marsa i osvajanje Meseca.

Najefikasniji put za stvaranje stalnih naseobina na njima i industrijsku proizvodnju po mišljenju RKK "Energija" jesu atomske energetske stanice. Tako je optimalna za mesečevu bazu AC kapaciteta 20-40 kilovati. Ove stanice, ako bude potrebno, mogu se kao moduli montirati u velike sisteme.

Pritom će kosmonautima za puštanje u pogon ovakvih autonomnih kosmičkih AC biti potrebno samo da "pritisnu dugme".

Po mišljenju stručnjaka, bez nuklearne energetike je nezamislivo osvajanja kosmosa u 21. veku.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image