Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena 12. je marta neočekivano Ukrajini poklonila paket oružja u vrednosti od 300 miliona dolara – to je poslednji paket u sklopu sredstava koje je Kongres odobrio pre nego što su Republikanci preuzeli tanku većinu u Zastupničkom domu u januaru 2023. godine. Pet nedelja kasnije, Ukrajinci su napokon počeli da koriste to oružje.

Paket je navodno uključivao i mali broj raketa M39 dugog dometa, poznatih i pod nazivom ATACMS (eng. Army Tactical Missile Systems). U utorak uveče ukrajinska vojska ispalila je možda i sve te rakete na jednu jedinu rusku bazu na okupiranom Krimu, piše Forbes.

Šteta je velika

Ukrajina
x/printscreen 

Šteta je bila velika. Slike iz vazdušne baze Džankoj, nekih 160 kilometara južno od fronte, potvrđuju kako su Rusi izgubili najmanje četiri lansera iz baterije za projektile dugog dometa S-400. Ukrajinsko ministarstvo obrane tvrdi kako je u napadu uništen i kontrolni centar za te projektile, kao i četiri vrlo vredna radara za protivvazdušnu obranu.

Prema rečima ukrajinskog Centra za obrambene studije, iz te baze poleće jedan odred helikoptera i tri eskadrile napadačkih aviona – ukupno deset letelica. Nejasno je jesu li u napadu od utorka uništeni ili oštećeni neki od aviona. “Neprijatelj pažljivo skriva broj pogođenih letelica,” naglašeno je iz ministarstva obrane u Kijevu.

U utorak je ministarstvo objavilo video u kojemu je, čini se, prikazano sedam ili osam raketa M39 kako lete nebom, verovatno negde oko grada Hersona. Svaka od tih raketa nosi gotovo hiljadu manjih granata – što znači da je rusku bazu pogodilo do 8.000 pojedinačnih eksplozija.

Dok svaki sistem HIMARS ukrajinske vojske može da izbaci jednu raketu M39, M270 ih može izbaciti dve. Brzi HIMARS-i ljubimci su Ukrajine – simboli jedne od retkih tehnoloških prednosti ukrajinske vojske pred većom i bolje finansiranom ruskom. Ipak, ovonedeljni napad bila je retka prilika da i M270 zasija.

Prva isporuka ovih lansera iz SAD-a je u Ukrajinu stigla prošle jeseni, nekoliko nedelja pre nego što je počelo da ponestaje odobrenih sredstava za američku pomoć Ukrajini.

Budući da je u tom paketu bilo samo nekih dvadesetak lansera, verovatno je zakasneli paket iz marta – koji je Bela kuća platila neočekivanom uštedom od ranijeg ugovora za oružje za Ukrajinu – uključivao manje tog naoružanja. Moguće je da je u njemu bilo samo osam raketa i da ih je vod sve iskoristio u jednom napadu na rusku bazu.

Dobiće još ovakvih raketa

Ako je šteta onolika koliko tvrdi ukrajinsko ministarstvo obrane, možda im se isplatila potrošnja svih rakete M39. Ukrajinci se mogu opustiti jer znaju da će vrlo verovatno dobiti još raketa ATACMS – možda i mnogo više.

džo bajden
Ken Cedeno / Pool via CNP / SplashNews.com / Splash / Profimedia Džo Bajden

To je zato jer je republikanski predsednik Zastupničkog doma, Majk Džonson iz Luziane, napokon odlučio da organizuje glasanje o Bajdenovom predlogu o slanju oružja i druge pomoći Ukrajini, u vrednosti od 61 milijarde dolara, do kraja godine. Glasanje je dugo odgađano jer mu se protivi manjina proruskih Republikanaca u domu, no sada je zakazano za subotu, a očekuje se da će proći.

Jedna stavka predloga zahteva da Bajden Ukrajini pošalje još ATACMS-a. Tih raketa u američkim skladištima ima na stotine i nema razloga zašto ih Bela kuća ne bi mogla poslati u Ukrajinu odmah nakon glasanja u subotu.

BONUS VIDEO: "SVE PARE KOJE SU NAMENJE UKRAJINI SE VRAĆAJU U SAD!" Malagurski izneo šok tvrdnje: Trećina zemlje PRODATO američkoj firmi

Kurir televizija "SVE PARE KOJE SU NAMENJE UKRAJINI SE VRAĆAJU U SAD!" Malagurski izneo šok tvrdnje: Trećina zemlje PRODATO američkoj firmi

(Mondo/Index.hr/M. Š.)