Kroz istoriju postoje izuzetni pojedinci čije rukovodstvo prevazilazi granice sopstvene nacije, ostavljajući neizbrisiv trag na globalnoj političkoj sceni. Sirimavo Bandaranaike je jedna od njih, poznata po tome što je prva žena koja je postala premijer.  Na vlast je došla kao ožalošćena udovica sa troje dece u 44. godini, a vremenom je postala neprikosnoveni lider i odslužila tri mandata u Šri Lanci.

Pre nego što je ušla u političku arenu, Sirimavo Bandaranaike je bila duboko angažovana u društvenom radu, posebno u nastojanjima usmerenim na poboljšanje života žena i devojčica iz ruralnih područja Šri Lanke. Njena posvećenost ovim ciljevima postavila je osnovu za njenu buduću političku karijeru. Pored posvećenosti svojoj naciji, Sirimavo je uravnotežila svoj život sa porodičnim obavezama, udajom za Solomona Bandaranaikea, istaknutog političara i podizanjem porodice.

Sirimavo Ratvate Dijas Bandaranaike je rođena 17. aprila 1916. godine u istaknutoj aristokratskoj porodici Kandija sinhaliskog porekla na Cejlonu (kasnije Šri Lanka). Uprkos tome što je pohađala katoličke škole na engleskom jeziku, ostala je čvrsto verna u svojoj budističkoj veri, oličavajući kulturnu i versku raznolikost svoje domovine. Tečno govoreći sinhalski i engleski, posedovala je kvalitete koji će je kasnije definisati kao državnicu i vođu.

Politička karijera

Ključni trenutak u životu Sirimavo Bandaranaike došao je sa tragičnim ubistvom njenog muža 1959. godine. Ona je preuzela njegovo političko nasleđe, postavši lider Slobodarske partije Šri Lanke. Sledeće godine, 1960. godine postala je premijerka Šri Lanke (tada Cejlon), što je bila istorijska prekretnica koja je obeležila zoru ženskog liderstva na globalnoj sceni.

Mandat prve premijerke na svetu

Tokom svoje izuzetne političke karijere, Sirimavo Bandaranaike je bila premijerka u tri mandata. Njen prvi mandat trajao je od 1960. do 1965. godine, a zatim je tu funkciju obavljala još dva puta, sve do 2000. godine. 

Bandaranaike je preminula 10. oktobra 2000. od srčanog udara u Kadavati. Posmrtni ostaci Bandaranaike ležali su u parlamentu, a njena sahrana je kasnije održana u Horagoli, gde je sahranjena u mauzoleju, Horagola Bandaranaike Samadi, koji je prvobitno izgrađen za njenog muža.

U istorijskom periodu kada je ideja da žena vodi državu bila gotovo nezamisliva za javnost Bandaranaike je pomogla da se podigne globalna percepcija ženskih sposobnosti. Bandaranaike je vodila zemlju od kolonijalne prošlosti do njene političke nezavisnosti kao republike. Sprovodeći socijalističku politiku tokom Hladnog rata, pokušala je da nacionalizuje ključne sektore privrede i da preduzme zemljišne reforme u korist domaćeg stanovništva, želeći da okonča političko favorizovanje koje uživaju elite obrazovane na Zapadu.

BONUS VIDEO:

Kurir teleivizija ZANIMLJIV PODATAK O NAŠOJ REPREZENTACIJI I PEŠIĆU! Jedna okolnost je ista kao u Indijanapolisu kada smo osvojili svetsko prvenstvo

(MONDO/N.D.)