• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OSTRVO KOJE NIKO NE SME DA POSETI: Kupljeno za 10.000 $, američka vojska ga koristi za obuku specijalaca!

Autor Nevena Davidović

Površine je oko 180 kvadratnih kilometara, na njemu živi 84 stanovnika.

 Ostrvo Niihau na Havajima koje niko ne sme da poseti Izvor: All a Shutter/Shutterstock

Zašto je havajsko ostvro potpuno zabranjeno posetiocima više od 100 godina? Najmanje naseljeno ostrvo u havajskom arhipelagu poznato je pod imenom Niihau. Površine oko 180 kvadratnih kilometara, na njemu živi 84 stanovnika, mobilni telefoni i radio uređaji nemaju pokrivenost, ne postoje asfaltirani putevi, policijske stanice, domovi zdravlja, vodovod, a električnu energiju dobija putem solarnih panela. Postavlja se pitanje šta je skriveno na ostrvu s obzirom na to da je posetiocima zabranjeno da ga posećuju.

Škotlanđanka Elizabet Sinkler je kupila Nižihau 1864. za 10.000 tadašnjih američkih dolara (što odgovara oko 350.000 današnjih dolara) od Kraljevine Havaja. Privatno vlasništvo nad ostrvom prešlo je na njene potomke, Robinsonove. 

Kraljevina Havaji ili Havajsko kraljevstvo je bila suverena država koja se nalazila na Havajskim ostrvima. Ceo havajski arhipelag je postao ujedinjen 1810. godine. Dve velike dinastije vladale su kraljevstvom: Dinastija Kamehameha i Dinastija Kalakaua. Posle svrgavanja poslednje kraljice Lilijuokalani 1893. godine, naredne godine je formirana Republika Havaji, koja je trajala do aneksije Sjedinjenih Američkih Država 1898. godine.

Ostrvo Niihau se nalazi u vlasništvu porodice Robinsons više od 150 godina. Autohtonom stanovništvu su dozvolili da ostane na ostrvu. Godine 1915. unuk Elizabet Sinker, Obri Robinson, zatvorio je ostrvo za većinu posetilaca. Čak su i rođaci stanovnika ostrva mogli da ga posete samo uz posebnu dozvolu. Nakon smrti Obri Robinson 1939. ostrvo je pripalo njegovom sinu Ajlmeru, a 1968. Ejlmerovom najmlađem bratu Lesteru. Nakon smrti Lesterove supruge Helen, ostrvo je prešlo na njegove sinove Brusa Robinsona i Kita Robinsona, sadašnje suvlasnike. 

Izvor: SevenMaps/Shutterstock

Niihau je igrao malu ulogu tokom napada na Perl Harbor 7. decembra 1941. U onome što je postalo poznato kao incident u Niihauu (ili bitka kod Niihaua), japanski pilot čiji je avion bio pogođen u sudaru je sleteo na ostrvo u nadi da će pronaći spasilačku podmornicu. Pilot je uhapšen i kasnije je pobegao uz pomoć lokalnih japanskih stanovnika, ali je ubrzo poginuo. 

Uprkos samonametnutoj izolaciji, Niihau ima dugogodišnju vezu sa američkom vojskom koja datira od 1924. Na ostrvu se nalazi mala mornarička instalacija. Nijedno vojno osoblje tamo nije stalno stacionirano, ali američka vojska je koristila ostrvo za obuku jedinica za specijalne operacije

BONUS VIDEO:

Pogledajte

03:15
HOROR NA HAVAJIMA! Najmanje 36 poginulih u stravi;nim požarima
Izvor: Reuters
Izvor: Reuters

(MONDO/N.D.)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

beogradska seljačina

Novi Neum (New NoBrainer) bosanski komonvelt, a na zastavi piramida sa ocilima.

Rale

Zašto mi ne kupimo sebi neko ostrvo u Mediteranu npr. ili dole u Karibima? Ideš lepo u svoju zemlju na more.

Djo Rejmond Redington

Острва су планетарно добро , законом забранити приватни посед, ово је генпцид , y 21 веку, немају струју, тј панели, забранио посете, страшно страшно какве размере геноцида, живи а мртви, Дахау , Аушвиц су мале бебе за ово, тамо су хумано лишавани живота, нису се мучили патили А ови живи тј мртви пате, Страшно страшно какав геноцид

special image