Džeklin "Džeki" Kenedi Onazis je bila žena koja je obeležila svoje vreme elegancijom, stilom i kulturnim doprinosom. Njeno nasleđe ostalo je važno ne samo za američku istoriju, već i za svetsku kulturu i modu. Iza sebe je ostavila trajan uticaj na svet umetnosti, kulture i politike, ostajući simbolom elegancije i stila širom sveta.

Pri spomenu Džeki veliki broj ljudi odmah pomisli na dva uticajna muškarca sa kojima je bila u braku. Njen prvi suprug bio je Džon F. Kenedi a drugi Aristotel Onazis. Džeki je rođena 28. jula 1929. godine u Sautemptonu, Njujork, u bogatoj aristokratskoj porodici francuskog porekla. 

Otac joj je bio trgovac na Vol Stritu, Džon Vernou, a majka socijalistkinja Dženet Li Buvije. Odrasla je u privilegovanoj sredini, u porodici koja je cenila obrazovanje i kulturu. Džeki je pohađala ekskluzivne škole gde je razvila interes za umetnost, istoriju i jezike. Nakon završetka koledža, provela je vreme u Parizu usavršavajući svoje znanje francuskog jezika i upijajući evropsku kulturu.

Džeki je od malih nogu odgajana tako da su novac i moć najvažnije stvari u životu i to joj je, kao i njenoj sestri Li, svakodnevno napominjala njihova majka. 

Džeki i Džon F. Kenedi

Godine 1952, Džeki je upoznala senatora Džona F. Kenedija, a njih dvoje su se venčali 1953. godine. Njihovo venčanje je privuklo veliku pažnju medija, a Džeki je postala popularna zbog svog sofisticiranog stila i graciozne pojave. Kada je Džon postao predsednik SAD 1961. godine, Džeki je postala prva dama i brzo je postala omiljena javnosti zbog svoje elegancije i šarma.

Džon F Kenedi, Džeki Kenedi
Profimedia 

Jedan od najvažnijih momenata u njenoj ulozi prve dame bio je njen angažman na restauraciji Bele kuće. Džeki je pokrenula istorijski projekat obnove Bele kuće kako bi sačuvala njenu istorijsku vrednost i očuvala je za buduće generacije. Takođe je bila poznata po svojoj podršci umetnosti i kulturi, organizujući brojne kulturne događaje i promovišući američku umetnost širom sveta.

Tragična smrt predsednika Kenedija u atentatu u Dalasu 1963. godine duboko je pogodila Džeki. Nakon toga, napustila je Belu kuću i vratila se u Njujork sa decom, Džonom Džuniorom i Kerolinom, gde je nastavila svoju karijeru. Radila je kao izdavač i urednik, a kasnije je postala poznata i kao književnica.

Džeki i Aristotel Onazis

U godinama nakon suprugove prerane smrti ucveljena udovica Džeki Kenedi utehu je pronašla u zagrljaju jednog od najbližih Kenedijevih prijatelja, bivšem britanskom ambasadoru Dejvidu Ormsbiju Goreu, poznatijem kao lord Harleč. Nagađanja da između njih ima više od prijateljstva krenula su nakon zajedničkog putovanja u Kambodžu u snovembru 1967. godine, ali manje od godinu dana kasnije bivša prva dama udala se za 23 godine starijeg Grka Aristotela Onazisa, a taj je potez mnoge iznenadio.

Godine 2017. na jednoj od aukcija pojavilo se ljubavno pismo koje je Džeki svojevremeno poslala lordu Harleču, u kojem je otkrila zašto je odbila njegovu prosidbu i odabrala Onazisa umesto njega.

"Ako ikada pronađem utehu i prebolim sve ovo, to mora da bude uz nekoga ko nikada nije bio deo mog života, moje prošlosti i bola."

Iako je u vezi s brodskim tajkunom bila njena sestra Li Radzivil, na kraju je u braku sa Aristotelom Onazisom ipak završila Džeki. Bez sestrinog znanja Džeki je prihvatila Onazisov poziv i pridružila mu se na ostrvu Skorpiosu 1967. godine. Oduševio je na prvu i ubrzo je za njim izgubila glavu. Li je bila besna, ali je ipak odlučila da se sretne sa bivšim partnerom i sestrom u Grčkoj u oktobru 1968. godine.

Onazis je preminuo 15. marta 1975. godine, a Džeki 19. maja 1994. godine u Njujorku. 

BONUS VIDEO: 

Kurir televizija Isplivala tajna dokumenta: Ko je zapravo ubio Kenedija

(MONDO/I.V.)