Čitaoci američkog nedeljnika "Tajm" (Time) proglasili su osnivača veb sajta "Vikiliks" Džulijana Asanža za "ličnost godine", čime su mu dali veliku prednost čak i u odnosu na američkog predsednika Baraka Obamu.

Asanž, kojeg je londonski sud - pred kojim se pojavio pod optužbama za silovanje dve Šveđanke - danas oslobodio uz kauciju, dobio je 382.020 glasova, dok se Obama našao tek na šestom mestu, sa osvojenih 27.478 glasova.

Na drugom mestu na ovoj listi našao se premijer Turske Redžep Tađip Erdogan, sa osvojenih 233.638 glasova.

Treće mesto zauzela je pop zvezda Lejdi Gaga, za koju je glasalo 146.378 ljudi, preneli su mediji.

Asanž je nedavno izazvao pravu buru u svetskoj diplomatiji, objavivši na svom sajtu najmanje 250.000 tajnih depeša Stejt departmenta, uključujući i komentare o svetski poznatim ličnostima.

Vebsajt "Vikiliks" je 28. novembra počeo da objavljuje poverljivu diplomatsku prepisku između Stejt departmenta i američkih ambasada i konzulata i do sada je objavio samo manji deo od ukupno 251.287 dokumenata, koliko tvrdi da poseduje.

Podrška i najljućih konzervativaca u SAD

Asanž je uoči suđenja izjavio da neće odustati od svojih uverenja i da će ostati veran idejama koje je izneo u javnost.

On je, prema pisanju "Vašington posta", pred suđenje uspeo da pridobije podršku najmanje tri veoma uticajne ličnosti na američkoj političkoj sceni, koje veruju da suđenje i istraga ne treba da budu usmereni na samog Asanža, već na one od kojih su informacije o tajnim dokumentima potekle - na prvom mestu novinare.

Prema američkom listu, oni koji podržavaju Asanža smatraju da je on bio samo posrednik grupe novinara koji su izvršili prvi upad u tajna vojna i diplomatska dokumenta vlade u Vašingtonu.

Među onima koji otvoreno podržavaju Asanža, smatrajući da sudski postupak protiv njega predstavlja političku mahinaciju, jeste i Džek Goldsmit, jedan od najuticajnijih konzervativnih političara bivše američke administracije Džordža Buša.

Goldsmit je izjavio da "doduše ne podržava objavljivanje tajnih dokumenata koji bi mogli da ugroze nacionalnu bezbednost i spoljnopolitičke interese SAD", ali da smatra da je Asanž "nepravedno oklevetan" i da nije jasno koje je on zakone zapravo prekršio.

Asanža je podržao i Ron Pol, kongresmen iz Teksasa i član Republikanske stranke, rekavši da je objavljivanje tajnih depeša na "Vikiliksu" u pravom svetlu pokazalo američku "obmanjujuću spoljnu politiku".

Ovoj struji pridružio se i uticajni politički analitičar sa Harvarda Stiven Volt, koji se zapitao zbog čega se ne sudi uredniku "Vašington posta" Bobu Vudvordu za objavljivanje tajnih dokumenata, ako se za istu stvar sudi Asanžu.

U međuvremenu, američki reditelj i politički aktrivista Majkl Mur, ponudio je 20.000 dolara kao kauciju za oslobađanje Asanža, ali i podršku svog sajta, servera i bilo čega drugog, što bi "održalo Vikiliks u životu i pomoglo mu da iznese u javnost ono što je u tajnosti zakuvano i sprovedeno u naše ime i uz naš poreski novac".

(Tanjug/MONDO)