Upad ukrajinskih snaga na rusku teritoriju ulazi u drugu nedelju. Ukrajinska ofanziva zauzela je stotine kvadratnih kilometara ruske teritorije i obnovila elan i nadu da će se uspešno odupreti ruskoj invaziji.
Ruski zvaničnici navode da je 28 naselja pod kontrolom Ukrajine, dok ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski tvrdi da oni kontrolišu čak 74 mesta i preko 1.000 kvadratnih kilometara ruske teritorije. Guverner ruske oblasti Belgorod proglasio je vanredno stanje.
Tokom noći, ukrajinske snage su bespilotnim letelicama i raketama izvršile napade na Voronješku i Kursku bolast u Rusiji i na oblast Nižnji Novgorod.
Guverner Kurske oblasti Aleksej Smirnov saopštio je da je protivvazdušna odbrana oborila četiri projektila. Pored napada na ove dve oblasti, u Lipeckoj oblasti je izdata vazdušna uzbuna, a lokalni guverner Igor Artamonov je naglasio da je stepen opasnosti crven, odnosno najviši.
Jutros su se čule i eksplozije u blizini vazduhoplovne baze Savaslejka u oblasti Nižnji Novgorod.
Tačan cilj ukrajinske ofanzive je još uvek nejasan. U svakom slučaju, jasno je da Kijev raspoređuje neke od svojih najboljih trupa.
Neki u Ukrajini veruju da bi ova kontraofanziva mogla da ojača njenu poziciju u budućim mirovnim pregovorima. S druge strane, ovakav upad na rusku teritoriju može otežati pregovore između zaraćenih strana.
Profesor dr Aleksandar Životić sa Filozofskog fakulteta u Beogradu slaže se da još uvek nije jasno šta je cilj ukrajinske ofanzive, ali da se može govoriti o efektima koji se ovim aktivnostima mogu postići.
"Prva je otvaranje novog bojišta za rusku stranu, i to na onom prostoru gde se to najmanje očekivalo, na prostoru koji je slabo branjen i koji je izuzetno važan za rusku stranu. Ovim upadom se postiglo nekoliko stvari. Prvo je psihološki efekat, rat se prebacio na rusku državnu teritoriju, ne samo u smislu gađanja dronovima i raketama pojedinih ciljeva u dubini ruske teritorije, već imamo i borbena dejstva na ruskoj državnoj teritoriji. Sa druge strane, to svakako iziskuje prebacivanje znatnih vojnih snaga sa drugih delova fronta. Sada je već jasno da su prebačene ozbiljnije snage iz Zaporoške i Hersonske oblasti posle onih tuskih početnih, vrlo ozbiljnih, poraza i neuspeha, gde su se ukrajinskim, vrlo iskusnim i dobro opremljenim trupama, suprotstavljali čečenski odredi nacionalne garde i jedinice sastavljene od vojnika na odsluženju vojnog roka, gde je značajan broj njih zarobljen tokom prethodnih nedelju dana" navodi Životić za MONDO.
Dalje ističe još jedan važan element - blizinu atomske centrale u Kurskoj oblasti.
"Ukrajinske vojne snage su na 20-ak kilometara odatle, to je situacija od juče, moguće je da su se danas i približile. Kada to stavite u kontekst dešavanja oko Zaporoške nuklearne elektrane, vidite da očigledno i tu može da se traži nekakva ravnoteža", kaže nam profesor Životić.
On ističe da je u političkom smislu ova operacija dobija na posebnom značaju, kada se govori o mogućnosti otvaranja mirovnih pregovora u kojima ruska strana insistira na poštovanju stanja na terenu. Ova operacija suštinski poboljšava ne samo ukrajinsku vojnu i diplomatsku poziciju, već sveukupnu poziciju u pogledu nekih budućih mirovnih pregovora, smatra profesor Životić.
Profesor Aleksandar Životić za MONDO objašnjava da ne treba očekivati izuzetno dubok prodor, već prodor do određenih barijera pre svega prirodnog karaktera.
"Vidimo da se tu nastupa u pravcu dve važne komunikacije. Jedna je autostrada Kijev-Kursk i očigledno je da Ukrajinci teže presecanju te komunikacije, što bi popravilo njihovu situaciju i učinilo održivim ostanak njihovih trupa na tom prostoru. Druga je vrlo važna komunikacija za rusku stranu, a to je komunikacija Kursk-Belgorod. Vidimo da jedan krak nastupanja ide u pravcu te komunikacije, jer bi to Rusima napravilo ogromne logističke probleme", naveo je Životić i dodao postoji još jedan važan element - prostor ruskog černozema.
"To je ravnica, na tom terenu jedva se može naći šumarak koji je često i veštački podignut da bi štitio postojeće puteve. Tu su manje reke ispresecane pojedinim manjim vodotokovima. Za ukrajinsku stranu dosta lako za nastupanje, za rusku poprilično teško za odbranu. Za Ukrajince je tu važno dostići određene prirodne barijere na koje bi mogli da naslone svoju odbranu u budućnosti, jer će u vrlo bliskom vremenskom periodu biti prinuđeni da pređu u odbranu", objasnio nam je sagovornik.
Kakav će biti odgovor Rusije?
Životić podseća da je u Kurskoj oblasti uvedeno vanredno stanje i režim kontraterorističke operacije. Ukazuje da je predsednikov pomoćnik Djumin postavljen na čelo tog operativnog štaba i podseća da je upravo Djumin figurirao kao potencijalni Šojguov naslednik.
"On je bivši Putinov telohranitelj koji je poreklom iz Kurske oblasti. Iz vojnih je struktura, ali je izuzetno dugo radio u FSB-u i tu se pokazuje ono što je bilo u domenu spekulacija, a na šta se često ukazivalo, a to je da Putin u kriznim situacijama veruje isključivo službi bezbednosti kao njen bivši pripadnik očigledno".
Profesor Život nam je objasnio kakav bi odogovor Rusije mogao da usledi zbog situacije u Kurskoj oblasti.
"Moglo bi da se očekuje povlačenje novih snaga sa drugih delova fronta kojima će pokušati da istisnu ukrajinske snage. Može se očekivati masovniji raketni udar po dubini ukrajinske teritorije. Spekuliše se da bi to mogla biti pre svega vladina četvrt u samom Kijevu, za sada se ne vide značajnije aktivnosti koje vode ka nekom ozbiljnijem odgovoru."
Sagovornik ističe da jedan momenat treba naročito istaći, a to je sama činjenica da ukrajinske snage i dalje napreduju, uprkos onome što dolazi od strane zvaničnog Kremlja.
"Mogli ste da primetite da se od prvog dana govori kako je ukrajinsko ofanzivno delovanje zaustavljeno. Međutim, svakog jutra situacija demantuje jedno takvo uverenje. I pre dva dana je i sam Putin napravio presedan. U ruskim medijima i od strane zvaničnika ponovljena je rečenica da je taj napad zaustavljen, međutim samo savetovanje sa najvišim predstavnicima i vojnim vrhom i službama bezbednosti značilo je priznanje da je sutucija mnogo gora nego što se predstavlja u ruskim medijima."
Profesor Životić podsetio je da su Ukrajinci uradili nešto što je u priličnoj meri slično onome što se desilo krajem avgusta 2022. godine - pokretanje ofanzive u jednoj apsolutnoj informacionoj težini.
"Prvih dana se gotovo nije govorilo o tome, sada se pojavljuju određene mape i određene informacije. Ono što je zvanično sa ukrajinske strane je referat generala Sirskog predsedniku Zelenskom. On kaže da je zauzeto nešto preko 1.000 kvadratnih kilometara i 74 naselja u Kurskoj oblasti. Pretpostavljam da je to nešto što je realno. Tu se mora razdvojiti još nešto. Imate informaciju o onome što je stvarno zauzeto, a imate o prodoru izviđačkih i diverzantskih trupa ukrajinske armije, što je za 10-15 kilometara dublje od onoga što je zauzeto", rekao je on za MONDO.
Profesor nam je objasnio i na koji način bi operacija u Kursku mogla da utiče i/ili promeni tok rata u Ukrajini. Kako kaže, otvorena je nova faza u sukobu zato što se jedna tako obimna vojna akcija prenela na rusku državnu teritoriju. Rusija je sada primorana da koncipira svoja buduća dejstva, naglasio je naš sagovornik.
"Pre svega vidite da ruska ofanziva traje čitavu zimu, proleće, a sada i leto. Ona po prirodi stvari gubi na zamahu. I ukrajinske procene koje su javno iznošene su bile u tom pravcu - da će ona izgubiti na zamahu tokom leta, tokom druge polovine leta i slično. Iako u Donbasu ta ofanziva jeste bila u Zamahu, vidimo da polako jenjava, da su rezultati poprilično ograničenog karaktera. Taj ofanzivni potencijal se istupio. Na ukrajinskoj strani je bilo da iskoristi to, da preuzme inicijativu makar na jednom delu fronta, što su i učinili. To je važno iz vojnih, psiholoških i diplomatskih razloga, pre svega prema saveznicima koji pružaju ogromnu materijalnu i vojnu pomoć", naveo je.
Važne akcije Ukrajine stavljene u senku zbog Kurska
Ukrajinske trupe vode veoma važne akcije i van Kurska, ali ih je aktivnost u ovoj ruskoj oblasti u potpunosti stavila u senku.
"Pre svega, to je desant na Kinburšku kosu, uz samo ušće Dnjepra u Crno more. Ta operacija je izvedena u tišini, zahvaljujući kojoj je bezbednost luke Nikolajev poboljšana na mnogo načina. Druga akcija je žestok udar po aerodromu u Lipecku, koji je ogromna vojna baza, ogromno skladište navođenih bombi. Izvršen je veoma dobar pogodak, s obzirom na to da su 4 okolna sela evakuisana. Imamo i sinoćne udare po veoma bitnim lokacijama, a to su napadi na aerodrome u Voronjiškoj oblasti i oblasti Nižnjeg Novgoroda", objasnio nam je profesor Životić i dodao:
"Na ruskoj strani se sada već otvoreno spekuliše da bi mogla da usledi jedna masovnija ofanziva na nekom drugom pravcu, što se ne može isključiti, s obzirom na to da sada sa nekih prostora, koji su vrlo važni po rusku stranu, se izvlače vrlo velike vojne snage."
Na naše pitanje da li se posle akcije u Kursku, koja je iznenadila ruske trupe, može reći da su ukrajinske snage u delimičnoj prednosti, Životić nam je rekao da to zavisi od pravca koji posmatramo. Konkretno, u Donbasu ukrajinske trupe nisu u prednosti, ali u Kurskoj svakako jesu. Na prostoru Hersonske oblasti ima određenih akcija, kao što je Kinburška kosa. U Zaporoškoj nema znatnijih pomeranja već duže vremena, zaključio je on za MONDO.
BONUS VIDEO:
Petrušev dominirao, Zvezda šokirala Monako: Kodi i Filip za muk u Monte Karlu!
Kevin Panter spreman za Željkove zamke! Intervju: Tek kad odeš shvatiš šta si ostavio
Nedović tražio izmenu i samo seo na klupu! Loše vesti za Zvezdu, ovo ne valja
Šok za šokom u Evroligi, Zvezda ispala iz Top 6: Preokreti, produžeci i drame, loše vesti za crveno-bele!
"Ne gledamo tabelu, ne obraćamo pažnju na to!" Navijači u transu, ali Sferopulosa to ne zanima