Slušaj vest

Jedan od putopisaca koji redovno oduševljava zanimljivim sadržajem, Robert Dacešin, nedavno se javio iz Alžira - odlične destinacije za one koji traže pristupačna mesta koja nude pregršt sadržaja, bez previše turista. Tako, na primer, tamo možete da popijete jednu od najjeftinijih kafa na svetu - platićete oko 30 centi i uživati u pogledu na hiljadugodišnju džamiju, piše Punkufer.

"Tačno je da je Afrika kontinent koji sam najmanje obišao i da sam do sada na njemu obišao samo desetak zemalja, ali imam utisak da je glavni grad Alžira - Alžir, najbolji grad u kojem sam bio. Sa svojih 2,5 miliona stanovnika, ovaj grad vam pruža priliku da doživite pravu egzotiku, bogatu istoriju, upoznate srdačne ljude i okusite pravo iskustvo putovanja po verovatno nikad nižim cenama.

Jugoistočna Azija je sinonim za jeftino putovanje, ali mislim da je Alžir, uz Iran, možda najjeftinije mesto u kojem sam bio u poslednje vreme. Polazeći od toga da ćete ručak platiti 3 do 4 evra, popiti kafu ili čaj za 0,30 evra, voziti se taksijem na desetine kilometara za 2 do 3 evra, a pored toga ući u skoro svaku atrakciju koju ovaj grad nudi besplatno, i verujte mi da ih nudi mnogo. Iako, da budem iskren, ni ova destinacija nikada nije bila na mojoj listi, sada kada sam ovde, mogu slobodno reći da Alžir ima jedan od boljih odnosa cene i kvaliteta za putovanja na kojima sam do sada bio", opisuje Dacešin.

"Ako je Alžir zemlja u kojoj se mnogo oseća uticaj Francuske, počev od arhitekture, hrane pa sve do jezika, koji je ovde čak dominantniji od arapskog, koji je službeni jezik, rekao bih da je Oran bez sumnje, najfrancuskiji grad u zemlji. Sa nadimkom 'Pariz Afrike', ovo je mesto gde se na neobičan način kombinuju francuska arhitektura i dodiri orijentalnog stila, a sve to izgleda nekako zaista šarmantno i lepo.

Danas u gradu živi oko 2 miliona ljudi, a ono što ovde upada u oči je veliki broj impozantnih katedrala koje ćete videti po gradu. Pored njih se nalazi i prelepa tvrđava Santa Kruz do koje se stiže žičarom za manje od evra i sa koje se pruža jedan od najlepših pogleda na grad. Preporučujemo vam da posetite i Grand Post, Palatu kulture, stari deo grada poznat kao Kazba, nekoliko prelepih džamija i nekoliko drugih više nego impresivnih građevina sa bogatom istorijom dugom nekoliko vekova.

A najbolje je što turista uopšte nema. Ne sećam se da sam nedavno bio u zemlji koja nudi toliko istorije, a koju skoro niko ne posećuje, a za ovih pet dana koliko smo ovde, ne znam da li sam video jednog stranca. Stoga, ako razmišljate o nekoj divljoj i egzotičnoj destinaciji koju nije zahvatio ni gram masovnog turizma, ovo može biti odlična opcija", objavio je Dacešin na društvenim mrežama.

Alžir
Tůma M. / ČTK / Profimedia 

Vizni režim

  • Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana
  • Obični pasoši i druge putne isprave: Potrebna viza
  • Napomena: Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza

Ulazak i izlazak iz zemlje

Nosiocima pasoša Srbije potrebna je viza koja se pribavlja u Ambasadi Alžira u Beogradu. Nosiocima diplomatskih i službenih pasoša Srbije, alžirska viza nije potrebna. Polisa zdravstvenog osiguranja nije neophodna, ali se preporučuje. Rok važenja pasoša radi turističkog putovanja je 6 meseci, a rok važenja pasoša radi regulisanja boravka je 6 meseci od dana apliciranja za vizu. Dozvoljeno je unošenje gotovog novca u razumnoj količini, za potrebe smeštaja, ishrane i lokalnog transporta. Suma novca koja se unosi prijavljuje na graničnom prelazu o čemu se izdaje potvrda koja služi i prilikom iznošenja novca. Ne može se izneti veća suma od sume prijavljene pri ulasku. Može se uneti 1 l alkoholnog pića i 1 karton cigareta. Zabranjeno je unošenje bilo kakvog oružja, uključujući i lovačko. Životinje se mogu uneti uz potvrdu o vakcinaciji protiv besnila i veterinarskoj potvrdi o zdravstvenom stanju.

Bezbednosna situacija

Alžir je država koja ima značajno iskustvo u borbi protiv unutrašnjeg terorizma i islamskog radikalizma. Iako je intenzitet terorističkih aktivnosti, posebno u gradovima, praktično iskorenjen, još uvek se registruju povremeni teroristički napadi ograničenog dometa koji su prvenstveno usmereni protiv snaga reda - policije, žandarmerije i vojske. Na određenim lokalitetima u većim gradovima prisutan je ulični kriminal, koji može dobiti agresivnije forme u večernjim časovima. Stranci koji dolaze u gradove na kraći period i pridržavaju se opštih mera opreza, nemaju osnova za ozbiljniju zabrinutost.

Za duži boravak, naročito u unutrašnjosti zemlje, poželjno je dobro se raspitati o aktuelnoj situaciji pre polaska. Preporučuje se poseban oprez u južnim delovima zemlje, posebno u graničnim područjima. Ne preporučuju se neorganizovana individualna putovanja. Sva kretanja stranaca u Alžiru, van provincije (vilaje) u kojem se nalazi mesto prijavljenog boravka, podležu proceduri prethodnog pribavljanja dozvola za kretanje. Prilikom organizovanih turističkih putovanja turističke agencije su dužne da se pobrinu za poštovanje pomenutih procedura.

BONUS VIDEO:

TikTok/world.shaker  Muškarac pokazao šta je sve uradio kako bi pomogao ženi pre putovanja