Slušaj vest

Prvi put u istoriji, četvoro civila izvelo je komercijalnu svemirsku šetnju, jer je ova privilegija do sada bila rezervisana isključivo za astronaute koje su države slale u kosmos.

Kompanija SpaceX poslala ih je u svemir misijom "Polaris Dawn", a svet je mogao uživo da prati kako otključavaju otvor kapsule, izlaze u svemir i ulaze u istoriju!

Posada "Polaris Dawn" misije nalazi se u letelici "Dragon", i pet dana putuje kroz Zemljinu orbitu. Već je postavila rekord u najdaljem odlasku u svemir, još od okončanja "Apolo" misija pre više od 50 godina.

Letelica "Dragon" je za svemirsku šetnju morala da bude u režimu smanjenog pritiska, izložena vakuumu svemira. U letelici se nalaze biznismen Džered Ajzakman iz kompanije "Shift4 Payments", njegov prijatelj i bivši pilot američke vojske Skot Kit Potit, kao i inženjerke kompanije "SpaceX", Ana Menon i Sara Gilis.

posada polaris dawn misije
YouTube/TODAY 

Pripreme za svemirsku šetnju podrazumevale su da se tim prilagodi "procesu pred-disanja", koji iz krvi čisti azot da ovaj gas ne bi stvorio mehuriće u svemirskom vakuumu, što je vrlo opasno i može da izazove čak i smrtne posledice.

Ajzakman je prvi izašao na merdevine koje kompanija "SpaceX" naziva "svemirskom hodalicom". Prošetao se, a desetak minuta nakon što se vratio na svoje mesto, izašla je i Gilisova. Ona je svoje vreme u svemiru provela "vrpoljeći" se u svemirskom odelu, kako bi testirala njegovu pokretljivost. Ukupno, proveli su dvadesetak minuta u svemiru. Pogledajte!

Kompanija "SpaceX" naročite napore ulaže u razvijanje svemirskih odela, kako bi zamenila restriktivne, "napumpane" bele odevne predmete koje su do sada koristili astronauti.

Jedna od glavnih izmena je odsustvo sistema PLSS, koji su do sada imala odela za astronaute. U pitanju je sistem primarnog održavanja života, koji izgleda kao ranac na leđima astronauta. Omogućavao im je da se slobodnije kreću dok popravljaju ili menjaju delove svemirskih stanica. Novo "SpaceX" svemirsko odelo nema ovaj sistem, već posada održavanje života dobija kroz duga creva, i dalje prikačena za letelicu.

Posada je trenutak ovekovečila i selfijem po povratku u kapsulu, a ovo je prva fotografija poslata iz svemira na platformu "X" korišćenjem Starlink satelitske veze.

prvi selfi iz svemira
Spacex 

"Ćao Zemljo! Tako smo zahvalni na svoj podršci. Izvolite dve fotografije naše misije, i pratite nas za dalje poruke. Poslali smo vam ovo kroz svemir, putem zraka Starlink laserske svetlosti", napisala je posada uz post na mreži "X".

Posada misije "Polaris Dawn" ostaće još par dana u svemiru i pokušaće da uradi što više stvari sa spiska od 40 stavki. Među njima su eksperimenti vezani za biološke izazove sa kojima se ljudska bića sreću dok lebde u letelicama u svemiru.

Jedan od eksperimenata je i stavljanje posebnih kontaktnih sočiva, koja sadrže visoko osetljive meraše pritiska. Ova sočiva će procenjivati kako se očne jabučice posade adaptiraju na promene pritiska u mikrogravitaciji.

Očekuje se da će se posada misije "Polaris Dawn" na Zemlju vratiti tokom vikenda, jer je planirano da misija traje pet do šest dana.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "POSTOJI MILIJARDU PLANETA IDENTIČNIH KAO ZEMLJA, NISMO SAMI U SVEMIRU!" Šokantne tvrdnje eksperata o postojanju vanzemaljaca

(MONDO/CNN)