Slušaj vest

Sudanke paravojne Snage za brzu podršku (RSF) saopštile su da su oborile transportni avion u Darfuru, na zapadu zemlje. Pojavile su se snimci na kojima borci iz paravojnih snaga stoje na polju punom olupina. Na snimcima borci pokazuju identifikacijske dokumente koje su navodno pronašli u olupinama.

Iz ruske ambasade u Kartumu potvrđeno je da ruske diplomate istražuju incident koji se dogodio blizu granice sa Čadom. U saopštenju ambasade stoji da su Rusi možda bili u tom avionu. RSF je u ratu sa sudanskom vojskom od aprila prošle godine. Borci iz RSF-a tvrde: "Oborili smo ga projektilom zemlja-zrak."

Paravojne snage tvrde da su oborile "strani ratni avion" koji je pomagao sudanskoj vojsci. Bez pružanja dokaza, navode da je oboreni avion bombardovao civile.

"U operaciji su eliminisani svi strani plaćenici u avionu", stoji u saopštenju.

Na snimcima borci iz RSF-a stoje pored goruće olupine i govore da su oborili avion projektilom zemlja-zrak. Pokazuju dokumente, uključujući ruski pasoš i ličnu kartu povezanu sa kompanijom sa sedištem u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Zgužvana identifikaciona kartica, koja je navodno takođe bila iz aviona, identifikovala je avion kao Iljušin Il-76, kojim je upravljala firma New Way Cargo iz Kirgistana. Zanimljivo je da je grupa Conflict Observatory, koju finansira američki Stejt department i koja prati rat u Sudanu, povezivala ovaj avion sa naoružavanjem Snaga za brzu podršku. To sugeriše da je RSF možda slučajno oborio taj avion.

Zemlja je već godinama nestabilna. U izveštaju Conflict Observatory-a se navodi da je oružje iz Emirata transportovano putem letova za Amdjaras, grad u Čadu blizu granice.

"Ujedinjeni Arapski Emirati koristili su aerodrom kao putnu tačku za isporuku oružja RSF-u", stoji u izveštaju, koji napominje da su Emirati ponudili zajam od 1,5 milijardi dolara za brzi razvoj aerodroma.

Stručnjaci Ujedinjenih nacija smatraju optužbe da su Emirati naoružali RSF "verodostojnim". U ratu u Sudanu do sada je ubijeno više od 24.000 ljudi. Sudanska vojska trenutno sprovodi pojačanu ofanzivu u blizini Kartuma, dok se njeni saveznici bore protiv RSF-a u Darfuru.

Sudan je nestabilan još od ustanka 2019. godine, kada je smenjen dugogodišnji diktator Omar al-Bašir. Kratkotrajna tranzicija prema demokratiji prekinuta je kada su dvojica generala, Abdel-Fatah Burhan i Mohamed Hamdan Dagalo iz RSF-a, udružili snage i pokrenuli vojni udar u oktobru 2021. godine. Međutim, njih dvojica su se posvađali i započeli međusobni sukob prošle godine.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "SRUŠEN JE MIT NEPOBEDIVOG PUTINA, RUSIJA VIŠE NIJE BEZBEDNA" Analitičari: Ukrajina je potpuno ovladala proizvodnjom OVOG ORUŽJA

(Index/MONDO/Nevena Davidović)