Svi događaji
Od najnovijeg
2:03

Stiglo još rezultata

Donald Tramp je pobedio u Misuriju (10 elektorskih glasova), Oklahomi (7), Alabami (9), Tenesiju (11) i na Floridi (30), dok je Kamala Harise pobedila u Merilendu (10), Distrikt Kolumbiji (3), Masačusetsu (11).

1:58

Džoržija podržala Trampa

Donald Tramp je pobedio u Džordžiji koja nosi 16 elektorskih glasova. Birači koji sebe nazivaju politički nezavisnim u Džordžiji sada favorizuju bivšeg predsednika Donalda Trampa u odnosu na Kamalu, što je promena u odnosu na 2020. kada je Bajden pobedio u toj grupi.

1:56

Dojave o bombama u Džordžiji

Policija u okrugu DeKalb u Džordžiji, sprovodi istragu zbog pretnji bombama na više biračkih mesta. U okrugu DeKalb mahom žive Afroamerikanci. Na izborima 2020. godine pretežno su glasali za Džo Bajdena.

1:31

Tramp pobedio u Zapadnoj Virdžiniji

Donald Tramp je pobedio u Zapadnoj Virdžiniji koja nosi 4 elektorska glasa.

1:17

Gotovo glasanje u Džordžiji

Birališta su zatvorena u Kentakiju i Indijani, kao i u Južnoj Karolini, Vermontu, Virdžiniji i ključnoj državi Džordžija. Džordžija je jedna od sedam država koje će odlučivati o predsedničkim izborima. Evo ključnih stvari koje treba znati:

  • Elektorskih glasova: 16 od 538
  • Populacija države: 11 miliona ljudi
  • Pobednik 2020. godine: Bajden za 13,000 glasova
Izbori u Americi.jpg
Profimedia 

1:10

Tramp pobedio u Indijani

Indijana nosi 11 elektorskih glasova.

1:08

Haris pobedila u Vermontu

Vermont nosi tri izborna glasa.

1:06

Tramp pobedio u Kentakiju

Kentaki nosi osam elektorskih glasova. Za pobedu na predsedničkim izborima 2024. potrebno je najmanje 270 elektorskih glasova.

0:19

Gotovo glasanje u Indijani i Kentakiju

Glasanje.jpg
Privatna arhiva 

Prva birališta u SAD su sada zatvorena u državama - Indijana i Kentaki. U Indijani, koja ima 11 elektora, prebrojano je 6% glasova. Tramp trenutno ima 63,6 odsto glasova, a Haris 35,3 odsto.

0:11

Šta će se desiti ako Kamala i Tramp imaju isti broj glasova?

Ukoliko se desi da na predsedničkim izborima u SAD oba kandidata imaju jednak broj elektorskih glasova, dogodiće se izuzetno redak scenario.

Ako izbori završe sa izjednačnim brojem glasova, odluku o novom predsedniku i potpredsedniku preuzima Kongres. Ako nijedan kandidat ne dobije 270 glasova, predsednika bi izabrao Predstavnički dom na tzv. "produženim izborima". Predstavnički dom je donji dom američkog Kongresa i sastoji se od 435 predstavnika, odnosno kongresmena iz svih 50 država. Više o tome možete pročitati u našem zasebnom tekstu.

0:09

Koliko elektorskih glasova imaju "swing" države

Dok Amerikanci glasaju na biralištima, sve oči su uprte u sedam ključnih država od kojih se očekuje da odlučuju o ishodu izbora.

Na predsedničkim izborima, države sa više ljudi vrede više bodova, odnosno imaju više glasova u elektorskom koledžu. U SAD ima ukupno 538 elektorskih glasova. Pobednik će biti kandidat koji osvoji 270 ili više glasova.

Sedam država, koje se smatraju ključnim za ove izbore, Pensilvanija, Viskonsin, Severna Karolina, Džordžija, Nevada, Mičigen i Arizona, zajedno imaju 93 elektorskih glasova.

0:09

Kada se zatvaraju birališta u ključnim državama?

U celoj Americi prva birališta zatvaraju se danas uveče u 18 sati po istočnom američkom vremenu (EST), što je ponoć po srpskom vremenu, dok će poslednja da budu zatvorena u jedan sat posle ponoći (sedam sati ujutru po srpskom vremenu).

  • 9:00 EST (01:00 Srbija) - birališta se zatvaraju u Džordžiji
  • 19:30 EST (01:30 Srbija) - zatvaraju se birališta u Severnoj Karolini
  • 20:00 EST (02:00 Srbija) - birališta se zatvaraju u Pensilvaniji
  • 21:00 EST (03:00 Srbija) - glasanje završava u Arizoni, Viskonsin i Mičigenu
  • 22:00 EST (04:00 Srbija) - birališta se zatvaraju u Nevadi
0:07

Za pobedu neophodno osvojiti 270 elektorskih glasova

Izbori u Americi jedni su od najkomplikovanijih na svetu, a istovremeno imaju najveći uticaj na geopolitičku situaciju. U Americi postoji elektorski koledž koji je najvažniji za izbor predsednika. Za pobedu je neophodno osvojiti 270 elektorskih glasova.

Amerikanci ne biraju svoje predsednike direktno. Umesto toga, glasači biraju elektore u sistemu poznatom kao elektorski koledž. Evo kako to funkcioniše:

  • Svakoj državi se dodeljuje određeni broj elektora koji je u skladu sa brojem njenih stanovnika
  • Ukupno ima 538 elektora, od kojih je 270 potrebno za pobedu na izborima
  • Većina država koristi sistem "pobednik uzima sve", što znači da kandidat sa najviše glasova birača u toj državi osvaja sve njene elektorske glasove
  • Samo Mejn i Nebraska koriste proporcionalni sistem

Ovo znači da na izborima može pobediti kandidat koji nije dobio većinu glasova građana, ukoliko elektori njemu daju glasove.

0:07

7 ključnih država za izbore u Americi

Iako se rezultati u većini država mogu predvideti na osnovu tradicionalnih preferencija birača, fokus kandidata usmeren je na nekoliko država koje redovno menjaju svoju političku naklonost. Ove države su ključne za osvajanje potrebnih elektorskih glasova. To su: Arizona, Džordžija, Mičigen, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija, Viskonsin.

0:05

Kladionice daju prednost Trampu

U ovom trenutku kladionice daju prednost republikanskom kandidatu Donaldu Trampu. Britanskoj kladionica Bet365 daje kvotu na pobedu Trampa 1,57, dok je koeficijent na demokratsku kandidatkinju Kamalu Haris 3.50.

23:52

Izbori u Americi

Premestili smo našu stranicu uživo u svoj novi dom. Ovde ćemo vam donositi najnovija ažuriranja i analize. Ovde možete pročitati šta se dešavalo danas tokom današnjeg izbornog dana u Americi.

birači koji sebe nazivaju politički nezavisnim u Džordžiji sada favorizuju bivšeg predsednika Donalda Trampa u odnosu na Kamalu, što je promena u odnosu na 2020. kada je Bajden pobedio u toj grupi.