Istraživanja javnog mnjenja potcenila su nivo podrške Donaldu Trampu na trećim uzastopnim predsedničkim izborima u SAD. Umesto predviđene tesne trke sa Kamalom Haris, republikanac je osvojio sve sving države i ubedljivo pobedio.
Stručnjaci kažu da anketari nisu uspeli da precizno predvide trke u državama u kojima su se rezultati značajno razlikovali od izbora 2020. godine.
"Nisu uspeli da pruže bitne informacije da je Tramp prodirao na sve strane", rekao je Majkl Bejli, profesor političkih nauka na Univerzitetu Džordžtaun.
Više od 90 odsto američkih okruga glasalo je za republikanskog milijardera u većem broju nego 2020. godine, objavio je Njujork tajms.
Ankete su predviđale izuzetno male razlike u trkama u sedam ključnih država koje odlučuju o ishodu američkih izbora. Predviđeno je da će Tramp pobediti u pet od tih država sa razlikom od jednog do tri procentna poena.
Bivši predsednik je, međutim, na dobrom putu da "pomete" svih sedam država.
"Tramp je možda bio malo potcenjen, ali mislim da su ankete bile prilično dobre, kolektivno – ovo nije bio veliki promašaj", rekao je Kajl Kondik, politički analitičar sa Univerziteta Virdžinija.
"Ankete su sugerisale da je Tramp imao pristojne šanse za pobedu. I pobedio je", dodao je on.
Male margine
Učinak anketara je pomno praćen ove godine, nakon dva velika promašaja zaredom: nisu uspeli da predvide Trampovu pobedu 2016. i precenili su razliku kojom ga je predsednik Džo Bajden pobedio 2020.
"Tramp je ovog puta potcenjen za oko dva postotna boda" u ključnim državama, rekao je Pedro Azevedo, šef američkog istraživanja javnog mnjenja u AtlasIntelu.
Ankete su dale Trampu prednost od 1,2 poena u Severnoj Karolini, a pobedio je za tri više od Harisove.
Nedostaci statističkog prilagođavanja
Glavni problem postoji još od Trampovog dolaska na američku političku scenu pre deceniju: deo njegovog biračkog tela odbija da učestvuje u anketama, a kompanije nisu u stanju da precizno izmere svoj uticaj.
"Očigledno je da su ankete značajno potcenile Trampov rast među latinoameričkim biračima", rekao je Azevedo, misleći na Trampove pobede veće od očekivanih u Nevadi i Floridi.
"To je bio slučaj i među belim biračima", rekao je on. On je dodao da je većina anketara očekivala da će Harisova "poboljšati svoj učinak" u ovoj demografskoj grupi, ali je Tramp nadmašio predviđanja u ruralnim oblastima.
Ajova je bila odličan primer za to. Prema anketi objavljenoj tri dana pre dana izbora, očekivalo se da će Harisova pobediti u republikanskoj državi za tri procentna poena. Na kraju je Tramp pobedio sa čistom razlikom od 13 procentnih poena, rekao je Azevedo.
J. Ann Selzer, autorka te netačne ankete u Ajovi, rekla je da su birači u poslednjem trenutku mogli da naprave razliku.
"Neopredeljeni su mogli da glasaju za Trampa u poslednjim danima kampanje nakon zatvaranja birališta", rekao je Selzer za Des Moines Register.
"Ljudi koji su već glasali, ali su odlučili da ne kažu našim anketarima za koga su glasali, mogli su da daju prednost Trampu", dodala je ona.
BONUS VIDEO:
(Jutarnji list/MONDO/J.D.)
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu