Nemački kancelar Olaf Šolc smenio je bivšeg ministra finansija Kristijana Lindnera nakon što je Lindner predložio da se Ukrajini pošalju projektili "taurus" umesto finansijske pomoći. Šolcova odluka da smeni Lindnera 6. novembra dovela je do kolapsa tročlane vladajuće koalicije u Nemačkoj. Prema Šolcu, razlog za smenu bile su ekonomske nesuglasice.
Lindner, lider Slobodne demokratske partije Nemačke (FDP), izjavio je da je sukob sa Šolcom bio fokusiran na politiku prema Ukrajini. Prema izveštaju Berliner Zeitunga, Šolc je od Lindnera tražio da Ukrajini prebaci tri milijarde evra (oko 3,2 milijarde dolara), ali je Lindner to odbio zbog ekonomskih problema s kojima se Nemačka suočava.
Umesto toga, Lindner je predložio da se Ukrajini pomogne slanjem dalekometnih krstarećih projektila "taurus". Kijev je više puta apelovao na Berlin da im isporuči nemačke raketne sisteme "taurus", koji imaju domet do 500 kilometara, što značajno premašuje domet drugih zapadnih dalekometnih raketa. Šolc je dosledno odbijao te zahteve.
"Tri milijarde evra ne bi napravile razliku s obzirom na obim dostupnih sredstava", rekao je Lindner.
Prema Lindnerovim rečima, Šolc nije želeo da razmatra taj predlog, a Lindner je ubrzo smenjen. Odluka Olafa Šolca da smeni Lindnera verovatno će ubrzati održavanje vanrednih izbora u Nemačkoj.
U međuvremenu, Fridrih Merc, lider Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i kandidat za kancelara, zauzeo je čvrst stav prema sukobu između Rusije i Ukrajine. Najavio je da će, ako bude izabran, postaviti ultimatum Vladimiru Putinu.
Merc je izjavio da bi dao Rusiji rok od 24 sata da prekine neprijateljstva. Ako se ovaj zahtev ignoriše, najavio je da će insistirati na slanju projektila "taurus" Ukrajini, koji bi omogućili potencijalne udare unutar ruskih granica.
"Kancelar Šolc je odbio da obezbedi projektile 'taurus'. Dozvolio bih ukrajinskoj vladi da postavi uslov: ako se bombardovanje civila ne zaustavi u roku od 24 sata, ograničenja u dometu dostupnog oružja biće ukinuta, a, ako bude potrebno, projektili 'taurus' bi usledili nedelju dana kasnije. To bi omogućilo Ukrajini da povrati stratešku prednost, iako većina u Bundestagu to podržava", rekao je Merc.
Raketa "taurus KEPD-350", koju Nemačka može da pošalje Ukrajini, smatra se jednim od najmodernijih sistema naoružanja koje koristi nemačka vojska Bundesver. Raketa je duga 5 metara, teška 1,4 tone i ispaljuje se iz vazduha borbenim avionima. Zatim putuje brzinom do 1.170 kilometara na sat - to je skoro brzina zvuka - da pronađe metu koja može biti udaljena stotinama kilometara. Smatra se da bi mogla da pogodi i Moskvu. Ova raketa dugog dometa leti na visini od samo 35 metara, što radarskim sistemima onemogućava otkrivanje.
- Kako "taurus" pronalazi svoju metu?
"Taurus" koristi četiri nezavisna navigaciona sistema da ostane na kursu. Satelitski podržan GPS sistem je zaštićen od pokušaja ometanja. Posebniom tehnologijom "taurus" skenira tlo i upoređuje slike sa prethodno sačuvanim podacima. Sa senzorima slike, "taurus" može da koristi mostove, reke ili raskrsnice za orijentaciju. Raketa određuje svoju poziciju stalnim merenjem sopstvenog kretanja.
"Taurus" se koristi protiv onoga što nemačko vazduhoplovstvo naziva „metama visoke vrednosti“, koje bi uključivale bunkere ili komandna mesta sa kojih neprijateljske trupe kontrolišu operacije. Raketa je u stanju da probije nekoliko armirano-betonskih zidova. Kada stigne do cilja, projektil se strmo penje, a zatim udara odozgo u vertikalnom zaronu.
Proizvedena je da prodre u više slojeva materijala, a zatim eksplodira na željenoj lokaciji, obezbeđujući maksimalno oštećenje ciljeva kao što su mostovi i bunkeri.
- Koliko raketa "taurus" bi Nemačka mogla da isporuči?
Čak 150 do 300 Bundesverovih 600 projektila "taurus" moglo bi brzo da bude spremno za upotrebu. Njihova jedinična cena iznosi oko 1 milion evra (1,1 milion dolara). Bundesverov "taurus" je dizajniran da se koristi sa mlaznjacima "tornado", a raketa, koju je razvila evropska raketna kompanija MBDA, prvo bi morala da bude prilagođena borbenim avionima koje koriste ukrajinsko vazduhoplovstvo.
- Kako bi ukrajinska vojska koristila "taurus"?
Ukrajina bi mogla da upotrebi rakete "taurus" protiv ruskih položaja daleko iza linije fronta, uništavajući rute snabdevanja i komandne centre ili pogađajući ciljeve na Krimu koji je okupirao Rusiju. Sa "storm šedou" iz Velike Britanije i krstarećim projektilima "skalp" iz Francuske, ukrajinska vojska već ima slične sisteme naoružanja, ali sa manjim dometom.
Moskva je više puta upozoravala na isporuku sistema naoružanja kao što su "taurus" ili američki ATACMS Ukrajini. Međutim, već koristi rakete dugog dometa za napad na ukrajinske gradove.
Međutim, u tri vladajuće stranke u Nemačkoj, a takođe i među delovima opozicije, ponavljaju se pozivi da se krstareće rakete "taurus" uskoro isporuče. Argument je da bi samo sa ovim Ukrajina imala šansu da se odbrani od ruskih napadača. Međutim, stručnjaci se slažu da sistem naoružanja ne bi doneo pravi preokret u toku rata.
BONUS VIDEO:
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu