U međuvremenu je održano više od trideset samita, a mesta događaja su birana nasumično. Kina je, koliko me sećanje služi, dva puta bila domaćin ovakvih skupova, koje sačinjava 21 zemlja.
Sada je u Peru otputovao predsednik Kine i generalni sekretar njene Komunističke partije, Si Đinping. Time se još jednom potvrđuje kineska privrženost multilateralnosti i saradnji na čemu ova zemlja s pravom insistira. Njeno ponašanje je u punom skladu sa onim što njeni zvaničnici svakodnevno izjavljuju, godinama, pa, može se reći i decenijama! Sigurno više od jedne dekade.
Predsednika Kine, Si Đinpinga, pozvala je u goste lično i formalno predsednica Perua, Dina Ersilija Boluarte Zegara. Nadam se da je ideološki bliska razmišljanju Kineza, koji su i inače, "pitki" svakome ko ozbiljno želi učešće u zajedničkim projektima. Pominjući projekte, pada u oči i planirano "na daljinu"("on line") otvaranje luke u Peruu, koju su gradili i Kinezi! Biće i to događaj koji će pamtiti svi Peruanci. Ne radi se običnom regionalnom skupu lidera, već i o zvaničnoj, državnoj poseti kineskog predsednika koja ostavlja dubok trag u Peruu.
I ova poseta južnoj Americi svedoči o tome da je Kina danas veoma potentna u svakom smislu i da je vrlo dobro da to shvata i Pacifički region! I to posle predsedničkih i drugih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama. Tome svakako doprinosi i kineski uspeh u stvaranju novih tehnologija u brojnim pravcima, što je sve češći slučaj, ali i racionalno procenjivanje koje se ogleda i u odnosu Kine prema Ruskoj federaciji, svim zemljama takozvanog "Globalnog Juga", ali i sveta u celini. Nije tek tako rečeno da je Kina danas motor svetske privrede sa velikim rastom, čega postaju svesni svi, pa i zemlje Azije i Pacifika. Pored svega toga, latino-američke zemlje, koje su u mnogo čemu sa karakeristikama područja u razvoju, sarađuju sve tesnije sa Kinom. Dobro je da je tako. Kina se oslanja na sopstvene snage ne želeći da ovlada drugima, niti namećući svoj jedinstveni sistem. Utisak je da joj je bitno da može sama da bira ono što poželi. Takođe, suštinski je značajno što kineski stručnjaci gradeći infrastrukturu van svoje zemlje ne kriju od drugih šta čine i kako stvaraju, već to rade kao kod kuće!
Današnji APEK čine zemlje koje su vodeće u svetskoj privredi i trgovini. Sa sedištem u Singapuru, APEK je sve važniji u globalnim odnosima. I ASEAN ima predstavnika svog sekretarijata na sastancima Azijsko-pacifičkog članstva. Izvesno je da i mnoge druge međunarodne asocijacije učestvuju na ovim skupovima. Verovatno je isti slučaj i sada u Peruu.
Posebno raduje to što predsednik Kine, Si Đinping, posle Perua namerava da poseti Brazil, na poziv predsednika ove važne latino-američke države, Da Silve. To se događa kada obeležavamo desetu godišnjicu predloga kineskog predsednika o stvaranju zajednice sa podeljenom budućnošću između Kine i Latinske Amerike. Uostalom, predsednik Si već šesti put otkako je otpočeo svoj predsednički mandat 2013.godine, posećuje latino-američki kontinent. To govori u prilog činjenici da je Kina posvećena zemljama "Globalnog Juga", a poznato je da je kontinent Latinske Amerike baš takav da je u njemu najgušća zbijenost zemalja u razvoju.
Haos na kraju i poraz Crvene zvezde: Teo promašio za produžetak, sudije u prvom planu!
Ogromna greška sudija na štetu Crvene zvezde: Najbitniji poeni na meču nije trebalo da važe!
Mondo ukrštenica za 15. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Sudije oštetile Partizan u ključnom napadu Barselone: Krupna greška se jasno vidi na video-snimku!
Predrag Mijatović podigao ton: Kakve veze ima Vučić s krizom u Partizanu?!