Slušaj vest

Ruski i sirijski avioni navodno bombarduju pobunjenike koji su napredovali u i oko Alepa u Siriji, prenose izvori.

Rusija, kao ključni saveznik predsednika Bašara al Asada, obećala je dodatnu vojnu pomoć Damasku kako bi suzbila pobunjenike, izjavila su dva vojna izvora za agenciju Rojters.

Pobunjeničke snage koje se protive Asadu tvrde da su u poslednjih nekoliko dana, zahvaljujući iznenadnoj ofanzivi, stigle do samog centra Alepa.

Aerodrom u gradu, kao i nekoliko važnih puteva, zatvoreni su.

Prema navodima Sirijske opservatorije za ljudska prava (SOHR), pobunjenici, predvođeni militantnom grupom Hajat Tahrir al Šam, trenutno kontrolišu oko polovinu Alepa, drugog najvećeg sirijskog grada.

Ranije je bivši ukrajinski ministar izjavio da Rusija verovatno nema dovoljno oružja da ga deli sa Sirijom, što se nadovezuje na prethodne komentare o vojnom kapacitetu Moskve.

Građanski rat u Siriji: Hronologija događaja

Sirija se već više od 13 godina suočava sa građanskim ratom. Ovo su ključni događaji od početka sukoba:

  • 2011. Anti-režimski protesti šire se Sirijom nakon što su vladine snage otvorile vatru na demonstrante. Počinje sukob između pobunjenika i Asadovih trupa.
  • 2012. Vladine snage intenzivno bombarduju teritorije pod kontrolom pobunjenika, posebno grad Homs.
  • 2013. Osniva se Islamska država (ISIS), koja brzo jača i osvaja teritorije. 
  • 2014. ISIS proglašava "kalifat" na velikom delu Sirije i nastavlja borbu protiv Asadovog režima i pobunjenika. Strane države počinju da bombarduju uporišta ISIS-a.
  • 2015. ISIS osvaja istorijski grad Palmira, uništavajući mnoge spomenike pod zaštitom UNESCO-a. Rusija započinje prve vazdušne napade u Siriji, tvrdeći da cilja ISIS, dok Zapad optužuje Moskvu da napada i pobunjenike kako bi pomogla Asadu. Ovo postaje prelomna tačka sukoba.
  • 2016. Sirijske snage, uz podršku Irana i Rusije, ponovo zauzimaju Alepo, što predstavlja značajan udarac za pobunjenike.
    2017. ISIS gubi Raku, "glavni grad kalifata," zahvaljujući snagama Sirijskih demokratskih snaga uz podršku SAD-a. Ovo se smatra simbolom pada ISIS-a.
  • 2018. U hemijskom napadu u Dumi, istočna Guta, poginulo je najmanje 70 ljudi, dok su stotine povređene. SAD, Velika Britanija i Francuska odgovaraju vazdušnim napadima na Asadove mete. Napomena: Sirijska vlada, koja je u više navrata demantovala da je ikad koristila hemijsko oružje, je optužila pobunjenike da su "režirali" napad u "propalom pokušaju" da spreče vladine snage da zauzmu Dumu.
  • 2019. Turska pokreće ofanzivu na severoistok Sirije.
  • 2021. Dara, na jugu Sirije, suočava se sa intenzivnim sukobima nakon bojkota predsedničkih izbora. Primirje je postignuto u septembru.
  • 2022. Militanti ISIS-a napadaju zatvor na severoistoku Sirije, što dovodi do 500 mrtvih i bekstva nekih boraca.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "RUSIJA NIJE MOGLA OVO DA SPREČI, TO JE NAJVEĆA POSLEDICA OVOG RATA" Stručnjaci: Evo kako NATO svakako ostaje na granicama Rusije!