• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evropska metropola demonstracija - Beč

U austrijskoj prestonici u prošloj godini se svakog dana, u proseku, održavalo po 29 demonstracija. U bečkoj policiji kažu da imaju pune ruke posla, iako je većina tih protesta prošla bez incidenata.

Glavni grad Austrije, Beč, prošle godine nije zabeležio samo zavidne rezultate u oblasti turizma, već je uspeo da se plasira i među vodeće metropole po broju prijavljenih i održanih demonstracija.

Naime, preko 10.700 demonstracija bilo je prijavljeno u Beču prošle godine, pa je ponekad broj policajaca bio premali da tokom tih okupljanja održi red.

Kod većih demonstracija, kod kojih su se mogli očekivati i nemiri, u Beč su morali biti dovedeni policajci iz mnogih drugih krajeva zemlje.

Pravnici u Ministarstvu unutrašnjih poslova prošle godine imali su pune ruke posla, jer su morali da provere i odgovore na 10.701 podneti zahtev za održavanje demonstracija. To je novi rekord, imajući u vidu da je između 2004. i 2008. bilo uvek između 4.000 i 6.000 javnih okupljanja, a 2009. - 7.261 demonstracija.

Prema ovim podacima prošle godine je, statistički gledano, dnevno u Beču održavano 29 demonstracija. Ljudi protestvuju za sve i svašta: ekoloških problema, poskupljenja, izražavanja nezadovoljstva zbog problema sa kojima se suočavaju zemlje iz kojih potiču strani radnici u Austriji...

Bečka policija zbog toga tvrdi da je 2010. imala tešku godinu, iako je većina javnih okupljanja prošla bez većih kretanja kroz grad.

Kancelarija za posove javnog okupljanja u bečkoj policiji proverava, kada neko podnese zahtev za odobravanje demonstracija, da li postoje bezbednosni problemi, i određuje broj policajaca koji treba da prate taj skup.

Kod malih demonstracija, koje izazivaju probleme u saobraćaju čak nije ni potrebno da policija bude prisutna, za razliku od onih kada je planirana povorka kroz ulice grada.

Ukoliko policija ima sumnju da bi demonstracije mogle da se pretvore u nasilje ili da je moguće da će doći do sukoba između više grupa, ona ima pravo da zabrani zatraženo javno okupljanje.

To se u Austriji retko dešava, pošto su to po pravilu mirna okupljanja građana, koji na taj način pokusavaju da skrenu pažnju na sebe i svoje probleme.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image