Slušaj vest

Ministar odbrane Velike Britanije Džon Hili zapretio je ruskom predsedniku Vladimiru Putinu nakon otkrića da je ruski špijunski brod proveo dva dana blizu obale Velike Britanije, piše "Metro". Identifikovan je brod "Jantar" koja su pratila dva broda Kraljevske mornarice početkom ove nedelje.

"Biću jasan, ovo je ruski špijunski brod koji se koristi za prikupljanje obaveštajnih podataka i mapiranje kritične infrastrukture Velike Britanije. Jantar je u ponedeljak ušao u ekskluzivnu ekonomsku zonu Velike Britanije na oko 72 kilometara od britanske obale", izjavio je Hili.

Britanski ministar odbrane dodao je da je ruski brod poštovao "međunarodna pravila plovidbe". Ovo je drugi put da je ruski brod ušao u vode koje kontroliše Velika Britanija, prvi put se sličan incident dogodio u novembru 2024. godine.

Pored brodova Kraljevske mornarice, bili su i avioni ratne mornarice RAF koji su im bili podrška. Hili je potom otkrio kako je "oteran" ruski brod.

"Mornarička podmornica dobila je ovlašćenje da izroni blizu Jantara kako bi mu stavila do znanja da smo tajno pratili svaki njen pokret. Nakon toga je brod napustio vode Velike Britanije i okrenuo se ka Mediteranu. Takođe, želim da predsednik Putin čuje ovu poruku. Vidimo vas, znamo šta radite i nećemo pobeći od odlučnih akcija da zaštitimo našu zemlju", naveo je Hili.

Da podsetimo, američki predsednik Donald Tramp danas je žestoko zapretio predsedniku Rusije Vladimiru Putinu oštrim sankcijama ukoliko se hitno ne reši rat u Ukrajini. Sa druge strane, predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je ranije danas izjavio da "Ukrajina neće nikada priznati svoje okupirane teritorije kao deo Rusije".

BONUS VIDEO:

05:22
BEZBEDNOST I ŠPIJUNAŽA Izvor: Kurir TV

(MONDO)